| elamit a întrebat:

De ce dragostea ne face uneori sa suferim?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Fiinte imperfecte ce suntem, asemeni celor pe care ii iubim, sa fim dispusi sa iertam, pentru ca si noi la randul nostru avem atata nevoie de iertare… Si daca a gresi e omenesc, a ierta e dumnezeiesc, e sansa apropierii de Dumnezeu. Pentru ca iertarea elibereaza sufletul din lanturile urii si resentimentelor, il cufunda in imensul ocean de Iubire si Lumina, reprezentat de Fiinta Suprema. Singura care nu ne dezamageste, pentru ca Ea este esenta Adevarului, Frumosului si Justitiei. De aceea iubirea pentru Divinitate este mai presus de orice forma de iubire. (Cel ce nu iubeste n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este iubire.(Ioan 4:8))
Si totusi, de ce suferim atunci cand iubim? De unde vine suferinta si cum putem sa ne eliberam de ea? Ei bine, sursa suferintei nu sta in iubire, care prin ea insasi e un izvor de fericire. Sursa suferintei nu se datoreaza nici obiectului iubirii, pentru ca persoana pe care o iubim cu adevarat este implicit sacralizata prin iubire. Vorba poetului: "Ingere, de-ai fi chiar demon/ Tu esti sfanta prin iubire/ Si ador pe acest inger/ Cu ochi mari si parul blond."

Sursa nefericirii salasluieste in noi insine, pentru ca, cel mai adesea, iubind pe cineva, ne lasam dominati de instinctul posesiei. Ca si cum fiinta iubita ar fi un obiect de care ar trebui sa dispunem dupa bunul plac. Suferim pentru ca nu stim sa iubim cu adevarat, adica neconditionat. Negociem dragostea, dam si asteptam sa primim ceva in schimb. Si de multe ori asteptam intai sa primim, pentru ca mai apoi sa daruim.

9 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Dragostea adevarat, crede-ma, nu te face niciodata sa suferi.Important este sa o gasestiwinking

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Miha dragostea de multe ori ne invata ceva bun ne da o lectiewinking

| valThina a răspuns:

Se zice ca nu exista dragoste fara suferinta...pentru ca de la o prostie sau de la unele vorbe se poate ajunge la o despartire care este dureroasa. dragostea doare cel mai tare atunci cand suferinta vine de la persoana pentru care ai face orice sad

| SweetPrinces a răspuns:

Asta ma intreb si eu happy

| eugem35 a răspuns:

Uneori suferim si din alte motive ne implicam mult in relaciile cu oameni si mint multi nu sunt sinceri ce sa faci sa nu mai pui la suflet si sa mergem mai departe un sut in fund un pas inainte, nu dragostea ne face sa suferim si cel de care te indragostesti

| bblock69 a răspuns:

Pentru ca dragostea=suferinta!
Si... Katyy nu fi trista: vei gasi in curand marea Dragoste!winking

| ndddiana a răspuns:

Pt ca nu a fost dragoste adevarata sau... pur si simplu nuh am stii ce inseamna sa iubesti pe cineva daca nu am suferi straight face
Fara cearta nu ai mai cunoaste gustul impacarii. nu ai mai trai bucuria aceea dragalasa...
ca atunci cand un copil se bucura nespus cand primeste o acadeahappysi abia asteapta sa o savureze.

| katyy_5873 a răspuns:

Nu uneori, mai mereu.Eu cred ca e pentru ca devii mai vulnerabil in fata unei persoane cand esti indragostit de ea/el. poate ma insel.

| Etic a răspuns:

Dragostea nu te face sa suferi, este gresit conceputa intrebarea ta. Cea ce te face sa suferi este greseala pe care o faci sau dorinta partenerului de a experimenta ceva nou, starea de plictiseala care intervine in timp. Mai multe nu are rost sa-ti spun, o sa le aflii cu timpul si o sa intelegi de ce suferi atunci cand iubesti! happy