| Marbella188 a întrebat:

De ce după terminarea ciclului bine așa un fel de lichid mai alb? E grav?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cand se termina MENSTRUATIEI (si nu a ciclului fiindca ciclul se temina in momentul in care incepe urmatoarea MENSTRUATIE), din acel moment isi incep activitatea niste glande care exista in mucoasa vaginala cu scopul de a produce LEUCOREEA, acea asa numita secretie vaginala care are un rol foarte important cel de a mentine curatenia, sanatatea si umezeala necesara a vaginului. De asemenea totodata cu terminarea sangerarii menstruale, isi incep activitatea si glandele specializate situate in cervix/colul uterin, care produc MUCUSUL CERVICAL o secretie speciala care are la randul sau un rol esential in modul in care se desfasoara ciclul menstrual. Aceste secretii pot avea consistenta, textura cat si culoare variabila de la transparenta la albicioasa mai mult sau mai putin fluida/l ichida. Existenta acestor secretii este absolut normala si benefica si din acest motiv lipsa acestor secretii poate fi pe buna dreptate considerata ca fiind o serioasa problema de sanatate a ''pasaricii'', chiar daca din cand in cand pe unele dintre voi va supara si/sau va enerveaza patarea chiloteilor. Multa sanatate!
Acceseaza si citeste urmatoarele matreriale informative :
https://okmedical.ro/leucoree-afla-tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-leucoree/
http://www.suntmamica.ro/......minat-2552

1 răspuns:
| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu e grav.