| Hyperion7 a întrebat:

De ce educația sexuală încă este un subiect tabu în zilele noastre?
Nu e mai bine ca tinerii să știe deja ce ii așteaptă decât să experimenteze ei pe de ascuns și astfel să se aleagă și cu o sarcină nedorită, eventual?

Răspuns Câştigător
| troleibuz a răspuns:

Din cauza ca oamenii nu vor sa inteleaga ce presupune educatia sexuala. Au impresia ca este despre a-i invata pe copii pozitii sexuale, cand este de fapt despre protectie impotriva bolilor cu transmitere, consimtamant, recunoasterea unui abuz, etc.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Educatia sexuala nu mai este demult un subiect tabu, ca sunt mii si zeci de mii de articole pe internet, explicand totul despre sex, organe genitale, samd.
Trebuei doarsa pui cuvantul care te interseaza si mii de pagini ti sedeschid.
Cine vrea sa caute si s ainvete, gaseste totul pe internet!

| Hyperion7 explică (pentru Violleta2022):

Și totuși,de ce e plină această categorie de tot felul de întrebări care mai de care mai absurde?
Însă, la a doua parte a răspunsului, total de acord, doar că nu prea caută nimeni, din păcate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyperion7):

Fiindca au parinti prosti sau indolenti, care nu-si educa copii!
Fiindca educatia sexuala ar trebui sa incepa de acasa, de cand se nasc copii, de cand isi descopera cucul si pasarica, si crescand parintii trebuie sa le faca educatie conform varstei lor: iar la 12-13 ani sa le explice de ce apare pilozitatea pelviana, de ce apar secretiile vaginale si cele ale penisului, cum sa-si spele corect cucul si sa-si schimbe hainele dupa dus, ce sa faca la ciclu si in caz de polutie nocturna, samd.

Categoria asta este plina fiindca acesti copii au parinti prosti sau indolenti, care nu-si fac datoria si-i lasa destarbalati pe strada pana in miez de noapte, ei jucandu-se cu organele sexuale inca de la puberatte, imitand adultii.
Uite cazul baitelului aluia de mai sus, care spune ca are iubita la 13 anisori, care-l lasa sa o pipaie pe sani samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca oamenii au impresia ca a educa copiii sau adolescentii despre sex e egal cu a-i indemna sa faca sex.
Ba da, bineinteles ca e mai bine. Dar traim intr-o societate care nu e deloc interesata de prevenirea sarcinilor nedorite. Dimpotriva, incurajeaza fortarea ducerii lor pana la termen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca, din fericire, parintii inca nu sunt dispusi sa isi predea cu totul copiii statului.
Ce sa stie mai bine, cum si in ce conditii se face sexul? Sigur ca e mai bine, dar pentru asta exista familiile.
Copiii petrec oricum prea mult timp la scoala si de la varste tot mai vulnerabile. Nu ar trebui sa ii fie permis statului sa se bage acum si in sexul copiilor, mai ales ca inevitabil vor ajunge sa fie spalati pe creier si cu orice cauza pentru care militeaza asa-zisa comunitate lbgt. Pentru ca societatea noastra e mai preocupata sa afirme problemele mintale si sa sarbatoreasca deviatiile sexuale ale adultilor decat sa pastreze inocenta copiilor.

| Hyperion7 explică (pentru anonim_4396):

Legat de partea cu familiile, eu spre exemplu nu am primit nicio educație sexuală,iar ceea ce am cumulat de-a lungul timpului a fost de pe internet,de exempluhappy
Mai mult,din cauza jenei sau poate chiar și a ignoranței, părinții omit acest aspect datorita faptului că "nu e pregătit" copilul sa audă asta, deci pa educație sexuală.
Și pe lângă asta, sa avem in vedere cazurile de sarcina prematura in cazul adolescenților, dar și întrebările din acest topic legate de contacte sexuala neprotejate și ulterioare sarcini.Acum te întreb,daca e așa eficienta educația oferita de părinți,de ce totuși nu se protejează macar daca fac sex? De ce fac lucrurile inconștient?
Legat de a doua parte,pai normal, macar la școală să existe curajul necesar de a le explica copiilor de educație sexuală.Cum un meșter trebuie sa știe ce presupune sa fii tâmplar,de exemplu,cred eu ca și copiii ar trebui sa știe ce presupune acest sex și probabil nu s-ar mai arunca înainte.
Nu ii spala nimeni pe creier,singuri o fac,căutând informații derizorii despre niște chestii,că de aia avem topicul asta plin de tot felul de probleme,unul nu știe de ce nu își poate decalota penisul, altul de ce ii curge sânge din vagin și altele.
Din păcate inocenta copiilor e pierduta tot din cauza ignorantei adulților.Ii lasă de capul lor, copilul este curios și așa mai departe.
Eu, spre exemplu, am aflat de masturbare la vârsta de 8 ani de la niste vlăjgani mai mari decât mine.Si sa avem in vedere că acum 10 ani erau alte vremuri.Deci da.
Inocenta copiilor se pierde oricum in ziua de azi, deoarece copiii sunt tentați să încerce lucri "cool" și uite așa ajungem la o dezvirginare a inocenței copilului.
Cât despre religie și mintea închisă a cuiva.Degeaba te dai credincioasă daca fii-tu lasă cu burta la gura fete minore, el fiind la rândul său un minor.
Cel puțin eu așa văd problema

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Vor cu orice preț sa mențină copii inculți ne educați ca copii ăștia și minori ăștia sa nu fie capabili de nimic sa nu știe nimic ei sunt enorm de conștienți ca dacă azi sar adaugă obligatoriu educație sexuală în școli în lice (și nu doar un școli private) și un școli de state publice Pentru a-și putea orice părinte să-și educe copilul de o școlă normală și decentă acești copii aștepți minori acești adolescenți ar putea preveni multe întâmplări de dorite violuri și agresiune sexuală acești copii ar fi conștienți de consecințele astea și ar fi niște copii educați niște minori educați fără să-și bata toți joc de ei de asta sunt mămici de 14 15 și fără școlă și nimic își bat Joc de viața lor și acești oamenii numiți "părinți" fără săi trimită la o școlă săi folosească cum vor ei și să-și bată joc de viața lor și educația lor atâta cât și acești oamenii numiți părinți își maltratează copii și cei de la conducere îi face praf la noi doar în școli private ai sa vezi educație sexuala da nu și în cele de stat publice de ce? Căci atunci toți copii toți adolescenți vor fi educați vor ști cum sa se ferească de violuri și agresiune sexuale nu-i vor educați nu au intenție asta de a le vrea binele atâta cât și părinți lor le distruge viețile și ei și uite așa multe fete se satură bătaie de certuri și scandale și fug de acasă cu speranța că vor da de un băiat care nu-și vor bate Joc de ele da Unite ca mulți sunt nenorociți și tot ce vor este să-le folosească vezi nu doar educația sexuală este importantă și părinți acelor fete care își bat joc de ele și ele se satură și scârbesc de viața în ultimul hal si uite așa la disperarea aia la nebunie aia multe nu mai știu ce drum sa apuce sunt multe foarte foarte multe pe care totul începe de la părinți dacă ai niște părinți bolnavi niște părinți scandalgi niște părinți cu certuri și tot felul de nebuni mulți copii sunt distruși de tot din cauza la așa "părinți"..educația care o fi ia sa fie cea mai bună educație ți-o poate oferi părinți nimeni în mare parte nu-i poate oferi unui copil o educație mai buna decât însuși părinte acelui copil atâta timp acei părinți nu le ofer o educație nimeni nu la va vrea binele lor sunt multe foarte multe ce nu sunt loate în considerare și serios când vine vorba și de a face ceva pentru edudctia unui copil de asta tot mai mulți vilatori sunt de asta toți mai mulți criminali sunt și tot mai mulți hoți sunt iau lăsat în voie sorți iar alți își bat joc de ei cala carte multe Mihai foarte multe sunt astea încă sunt prea mici pe lângă ce are loc in fiecare zi în țara noastră tot ce mai funcționeză este jmcehria sa ai cât mai multe gagici iubite femeie pe lângă tine sa fi bombardier sa ști sa minți frumos ca sa fi apreciat sa sa zică lumea uite ce băiata descurcăreț din 2 vorbe la făcut sa ști sa dai cu pumnul sa ști sa bagi bani la aparate când alți ar trăi o luna întreaga cu sumele alea și ar mânca și trăi mânca numai bunătăți foarte multe Mihai lumea devine falsa și apreciată pentru faptul ca știe sa minta și sa fie fals dacă vede unul normal și liniștiți care își vede de treaba lui și nu merge în locuri...Este văzut ciudata prost... Nu doar educația sexuala lipsește la noi în țară și multe foarte multe. oamenii de rând mereu vor avea de tras cei de sus vor face orice posibil săi țină jos sai poate folosi sai poate minți sau poată face ce vor cu ei și când vor cu ei și aicia sunt enorm de multe de zis Mihai sunt conștient ca ești un băiat deștept și îți dai seama de toate astea da uite ca lumea devine tot mai rea tot mai falsă tot și mai rău o sa fie căci cei de sus au acces la tot și decât ori le va ieși cirnva în cale să-le spună Adevărul pe față ei vor ști cum sa acționeze și să-l reducă pe acel om la tăcere căci nu sunt 10 20 30 sunt mulți implicați dacă azi educația sexuală ar fi predată în școli proxeneți și interlopi ar pierde și nu ar mai avea minore inconștiente de folosit iar ei nu ar mai avea bani de toate nu-i doar o chestie educația sexuală este ceva enorm de important care ei nu vreo face asta Niciodată posibil căci ar avea de pierdut

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Educația sexuală este oprită din multe cauze nu-i doar o simpla chestia asta. Ei nu-și doresc copii sănătoși educați normali. Ei vor copii cu orice preț prosti ne educați ușor influențabil de manipulat să-și bata toți joc de ei care din ei va recunoște Adevărul? Nici măcar unul singur din ei de asta primi miniștri sunt schimbați și apar la TV și tiktok cu toate prostile ca vor ei binele tarii nu vor Mihai nici unul binele tari ei vor binele lor și pentru binele lor vor face orice sale fie bine nu la vor ăza dacă copii sunt violați dacă copii sunt răpiți de proxeneți nu le vor păsa dacă sunt maltrati de părinți bolnavi uitate la cazurile care au loc zi de zi numai violuri nu ia omorâtă nu ia criminali ei ce fac? Filme le tiktok...

| andreeaeml1200 a răspuns:

Pentru ca in Romania este pe primul loc RELIGIA.
Majoritatea oamenilor de la noi sunt foarte religiosi, credinciosi cum vrei sa-ti mai spun, "usi de biserică", și religia cumva "îi interzice" să se aplice ed sexuala in școli. De fapt, nu religia interzice acest lucru, deoarece nu vezi NICAIERI în BIBLIE, faptul ca e interzis ca un copil sau in general, o persoana să vorbeasca despre sex, ci de fapt mentalitatea românului a "interzis" asta.
Este un subiect tabu ed. sexuală in scolile din Romania din cauza RELIGIEI! Pentru că la noi se consideră un "păcat" daca vorbesti despre asta, mereu a fost mai importantă religia.

| Hyperion7 explică (pentru andreeaeml1200):

Înțeleg punctul de vedere, dar te iau altfel.
Când vine fata cu burta la gura, atunci ce mai e? Sau mai rău, atunci când face avort?
O fi ea mentalitatea romanului încuiată, dar ce ia pe mere, da pe pere (6)

| andreeaeml1200 a răspuns (pentru Hyperion7):

Pai vine cu burta la gură tot din vina lipsei de educatie. Măcar de la părinti sa o primeasca, daca la scoala, din pacate, nu.
Dar până la urmă, nici unii părinti nu o au la rândul lor, pentru ca nici ei n-au avut de la cine sa o primească, nici bunicii, etc. Deci cam asa merge treaba.
De ce crezi oare ca in majoritatea cauzurilor, sunt atatea familii sărace cu 6-7 copii? Motivul e unic: unde e săracie nu prea există o bună educație. Crezi ca toți copiii din acea imensă familie au fost programați să se nască? Eu cred că nu. Maxim 2-3 copii daca au vrut părintii să aiba in familie. Din cauza lipsei ed. sexuale s-au ajuns ca unii sa faca atatia copii, nu stiu de prezervativ, etc. dar mai sunt și acele exceptii care fac copii doar pentru bani si alocații, că sunt niște putori de femei care nu vor sa munceasca. happy

| Hyperion7 explică (pentru andreeaeml1200):

Deși mi se pare penal sa faci copii pentru alocație, din păcate e un trend asta.
De parcă te îmbogățești făcând copii.
In fine.Cate bube are țărișoara asta, nu am eu par in cap.
Sa iei toate situațiile la bani mărunți, intri in depresie