| Alexxxxxandraxxx a întrebat:

De ce este atata presiune pentru o femeie sa se casatoreasca si sa faca copii?

Răspuns Câştigător
| Ether a răspuns:

Raspunsul la intrebarea ta e mult mai complex ca sa il scrii doar intr-o fraza. Pe scurt, exista 1. factori religiosi in care femeia este considerata ca fiind cea care trebuie sa aiba grija de familie, care sunt combinati cu 2. Factorii sociali unde in majoritatea societatilor o femeie se spune ca trebuie sa se casatoreasca cat mai repede altfel ramane fata batrana si nu o mai ia nimeni. Mai sunt multe alte aspecte. 3. Familia care de generatii intregi asa cunoaste si asa vrea sa faca mai departe etc. Oricum, in ziua de azi, din ce in ce mai putin se pune accent pe femeia care trebuie sa se casatoreasca si sa aiba copii. Daca te uiti pe statistici, acum femeile au copii mult mai tarziu decat acum 20 de ani.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Presiunea de care vorbesti nu mai exista demult, acum este chestie de alegere personala!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca aceasta stare comportamentala, reprezinta adevarata menire si scopul vietii in cazul majoritatii femeilor. big grin

| Hammurabi a răspuns:

Presiunea ți-o creezi singură, ascultând trăncănelile celor din jur. Ești liberă să faci ce vrei, n-are nimeni dreptul să te oblige la nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu n-as zice ca e "atata presiune".Nu arunca nimeni cu pietre in tine daca nu te casatoresti.Presiunea apare doar daca ti-o creezi tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste mai mult despre "female SMV" la femei când vor sã-si intemeieze o familie conteazã tineretea si potenta, binenteles poti arãta bine si la 35 de ani fizic, dar cele mai mult se cautã femei tinere si frumoase 24-30 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca daca sta asa e considerata fata usoara si de asta cica nu vrea sa se capatuiasca ca vrea sa "zburde"in continuare. Asta e mentalitatea societatii in care traim.

| nanosecunda a răspuns:

Religie si standardele stupide ale oamenilor.