| Bitzzzz a întrebat:

De ce inainte de a incepe sa faci dragoste trebuie sa aiba loc preludiuthinking

Răspuns Câştigător
| dyyva a răspuns:

Preludiul este deseori neglijat de catre barbati. Multi il considera facultativ, sau o corvoada, altii nu-i acorda destul timp, sau il fac de mantuiala, cu gandul de a trece repede mai departe. Totusi, preludiul este foarte important pentru a-i face placere unei femei.

sex romanceIata cateva sfaturi pentru preludiu

La intrebarea "de ce femeile iubesc (cer) preludiul", raspunsul este unul singur: "Pentru ca n-au de ales!" Intr-adevar, excitatia sexuala nu functioneaza la fel la femei si la barbati, atat prin modul in care ea este provocata, cat si in ceea ce priveste utilitatea si efectele.

La barbat, excitatia este aproape instantanee si esential provocata de stimulii vizuali: un decolteu larg, un minijup pot excita un barbat, dupa care el trece rapid la actiune. Femeile nu sunt decat foarte rar excitate privind o parte intima a barbatului (in jur de 1%). Ele au nevoie de o excitatie mai lunga (a nu se confunda excitatia cu dorinta sexuala), si necesita stimuli diferiti: ambianta sonora (muzica, murmure...), atingeri, dezmierdari si multe altele.

Prin urmare, excitatia este foarte importanta pentru femeie. Fara excitatie ea nu ajunge la placere. Raportul sexual este de multe ori dureros. Excitatia are o importanta capitala pentru ca ea provoace lubrifierea vaginului si-l face mai elastic.

Ar trebui sa stiti ca partea "calda" a preludiului (cand "munciti" cu degetele sau cu limba) ar trebui sa dureze, la modul ieal, 10 minute sau chiar mai mult (nimic obligatoriu, dar benefic pentru partenera), pentru ca vaginul ei sa fie cu adevarat pregatit pentru un raport oiptim Altfel spus, daca neglijati preludiul, intrebati-va daca partenera ar avea placerea pe care ar merita-o daca ati fi mai putin neglijent.

4 răspunsuri:
| inger02 a răspuns:

Pentru ca daca nu e preludiu nu ai orgasm saruturile atingerile pipaitul te face sa te exciti asa daca doar ai bagi p**A nu prea simte nimic

| nicaruaga a răspuns:

Din acelasi motiv din care schumacher incalzeste masina inainte de cursa: ca sa aiba rezultatewinking

| AlinaCurca a răspuns:

Pentru ca nu poti face sex fara lubrifiere. Daca el nu e excitat nu se poate...si daca tu nu esti te doare sau iti e incomod

| GigglesToDay a răspuns:

Sa te excitilaughing te simti mai bine funda