| anonim_4396 a întrebat:

De ce la intrebarile serioase nu se dau prea multe raspunsuri? Se pare ca numai copilitele care isi incep viata sexuala devreme sunt ajutate, dar tot de persoanele de varsta lor.
Am mai pus de 2 ori intrebarea asta si nu am primit niciun raspuns concret, o voi pune pana cand ma vor lamuri cei care chiar stiu despre ce vorbesc, care au un istoric sexual indelungat si experienta in acest domeniu.
Sunt majora si nu mi-am inceput inca viata sexuala.Insa, sunt foarte precauta si recunosc ca stau cu frica in san, ma gandesc la protectia mea si as vrea sa aflu niste pareri cu privire la metode contraceptive.
Anticonceptionale am inteles ca se iau toata viata si nu as vrea sa le folosesc ca au si reactii adverse.
Metoda calendarului am inteles ca nu este destul de eficienta si mi-e ca daca risc, ma voi trezi cu o sarcina nedorita.
Prezervativul, la un moment dat nu va ma fi dorit de parteneri pentru ca placerea nu este mare, cica.
Pastila de a2a zi se ia o data pe an, si aia in situatii limita, grave.
Si mai sunt si alte metode de contraceptie...
Va intreb pe voi, pe ce alte metode contraceptive (va puteti referi si la cele de mai sus) va bazati?
Si puteti spune de asemenea daca vreuna a dat gres?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asta este o discutie de purtat cu medicul de la planning familial in prezenta partenerului. Eu am folosit prezervativ pana ne-am facut analizele necesare si apoi contraceptive orale timp de aproximativ 2 ani. Acum imi doresc un copil, deci nu ma protejez. Nu am facut dragoste decat in momentul in care m-am simtit capabila sa fac fata responsabilitatilor unei sarcini, asadar nu am stat niciodata cu frica in san.

| Marynna a răspuns:

Eu nu am incercat nicio metoda de contraceptie, insa mama mea este medic la planning familial si mai stiu cate ceva.Prezervativul ofera cea mai mare protectie,si impotriva sarcinii, si impotriva bts-urilor. Pilula anticonceptionala te ajuta sa nu ramai insarcinata, nu si impotriva bts-urilor.Metoda calendarului nu ti-o recomand,pentru ca este foarte riscanta,nu stii niciodata cand o sa iti intarzie menstruatia. Daca stii sigur ca partenerul tau nu are nicio boala cu transmitere sexuala[dovedit prin analize,nu prin vorbeoh go on] atunci foloseste pilulele anticonceptionale,insa daca nu ai certitudinea ca partenerul este sanatos,atunci foloseste prezervativul. Daca alegi anticonceptionalele,nu le lua dupa ureche,sau dupa cum iti spune vecina,prietena, mama etc.Du-te la cabinete de planificare familiala si acolo medicul iti va da pilulele care ti se potrivesc.Aaa da, nicio metoda de contraceptie nu este 100% sigura happy

| Kylexy a răspuns:

Invata sa iti controlezi frica esti majora, maine poimaine o sa vrei sa fii mamica.controleaza-ti frica,si apoi restul o sa vina de la sine. desigur ca prezervativul e cel mai bun,dar daca te gandesti ca se va rupe, folositi unul de calitate, nu la un leu.

| Douapunccteunics a răspuns:

Abstinenta 100% sogură.

| Douapunccteunics a răspuns:

Abstinenta 100% sigură.

| Bob a răspuns:

Hmm, pai din cate observ, tu nu esti de acord cu nici o metoda contraceptiva, deci in cazul asta cea mai sigura si utila ar fi abstinenta totala.

Nu sunt ironic, doar realist. Cel mai bine, cum zicea si #Brigaela, mergi la un cabinet de planificari familiale si stai de vorba cu un medic care te-ar putea ajuta in mai mare masura decat noi, cei de aici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot ce trebuie sa faci este sa vizitezi o clinica de specialitate. Acolo vei primi raspunsul la intrebarile tale. Nu te cunosc atat de bine big grin si nici nu sunt vreun medic specialist pentru a-ti putea raspunde concret. Deci, repejor la clinica!