| Rallu29 a întrebat:

Bună! Pentru ca nu imi doresc momentan un bebe, as vrea sa recurg la o metoda de contracepție, dar nu știu ce sa aleg:
Anticonceptionale sau sterilet? Doctorul ginecolog mi-a recomandat steriletul, pe motiv ca pilulele au multe reacții adverse destul de urate. Doar ca, din ce am mai citit, am înțeles ca nu este tocmai ok nici sterilet pentru o femeie care nu a avut copii încă.
Ma puteți ajuta sa aleg?

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poti pune sterilet numai citii toate idioțeniile de pe net, medicul stie cel mai bine nu internetul sau tu. Ce varsta ai?

| Rallu29 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 24 de ani.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Rallu29):

Pune sterilet este cea mai buna metoda de a nu ramane insarcinata, iar cu sterilet poti sta 5 sau 7 ani dupa care il scoate medicul ginecolog, si ori iti pune altul ori in atitia ani vei avea alta varsta vei vedea lucrurile altfel si poate te hotarasti sa faci un copil nu se stie niciodata, dar acum ca stai cu stres la fiecare act sexual sa nu se sparga prezervativul decat sa iei aiurea pastila de a doua zi si sa dereglezi ciclul si tot organismul, mai bine pui sterilet si ai terminat povestea, 7 ani esti linistita ca nu vei face nici sa vrei copii cît timp ai montat in vagin steriletul el respinge formarea unei sarcini si sperma numai întilneste ovulul si nu va mai avea loc fecundarea si implicit sarcini ne dorite.

| Violleta2022 a răspuns:

Recomnad PREZERVATIVUL, fiindca anticonceptionalele au efecte negative majore care iti afectaeza hormonii siviata pe teremn lung.
Steriletul nu este nici el 100% sigur, putand sa ramai gravida chiar si cu el si exista risc sa devii infertila.

Folosi prezervativul ca-i de departe cea mai sigura protectie, care NU are nici un fel de efecte negative, nu reduce libidoul, nu musca, doare, nu contine hormoni sistetici ca celelalte si costa foarte-foarte putin.

| Hyperion7 a răspuns:

Din moment ce medicul a recomandat steriletul, cred că știe mult mai bine și de ce a făcut asta.
In fond, dacă e sa punem problema asa, nici anticoncepționalele nu sunt ok pentru femeile care nu au avut încă copil, tocmai din cauza efectelor adverse.

Răspuns utilizator avertizat
| timidu89 a răspuns:

E greu sa folosiți prezervativ? Riști multe dacă iei anticonceptionale, asa ca varianta rămâne steriletul. E viata ta, tu alegi.

| Rallu29 explică (pentru timidu89):

Prezervativul este metoda pe care o folosim deja. Nu este vorba ca ne este greu. Dar am avut nenorocul sa se spargă de 3 ori pana acum. Si nu este tocmai plăcut sa stau mereu cu frica in sân ca se poate întâmpla din nou. De asta incerc sa ma îndrept spre alta metoda, dar vreau sa fiu foarte bine informata despre tot ce presupune asta.

| timidu89 a răspuns (pentru Rallu29):

De unde le-ai cumpărat? Din farmacie nu am auzit sa se rupă

| Bobbi1234 a răspuns (pentru Rallu29):

Folositi durex. Acelea nu se rup.

| FindMyName a răspuns:

Ginecologul știe mai multe decât noi, ar trebui sa îl asculți pe el.

| Rallu29 explică:

Vă mulțumesc pentru răspuns! Dacă aș recurge la anticoncepționale, nu intenționez sa le iau pentru exagerat de mult timp. In maxim 3-4 ani as renunța pentru ca îmi voi dori un copil la un moment dat. Credeți ca afectează chiar si așa?
(știu ca NU mai sunt recomandate după vârsta de 35 de ani. Eu am 24. E posibil ca respectivele femei sa nu fi ținut cont si de acest aspect si asta sa le fi afectat).