| LaCrImI sI nUmAi LaCrImI a întrebat:

De ce multi adolescenti vor sa se sinucida la varsta de 14-17 anii ce rost are sa se sinucizi din dragoste noi de exemplu la scoala facem ore de psihologie si invatam sa stam fata in fata cu realitatea de obicei ascultam beetowen (nu stiu daca am scris bine dar cred ca ati inteles)am avut o colega de clasa la care ii placea foarte mult de colegul meu de banca dar la acel baiat nu o vedea mai mult decat o amica si ea intr-o seara mi-a trimis um mesaj in care mi-a scris
ciao ale sti ce am eu in suflet asa ca nu vreau sa mai traiesc asa ca adio sa le spui si parintilor mei de ce am facut asta adio adio adio imi amintesc cuvant cu cuvant si acum cand imi aduc aminte imi vine sa plang imi este foarte dor de ea, cateodata cand ma plimb prin parkurile unde ma plimbam cu ea imi aduc aminte de ea si plang
voi ce parere aveti despre aceste intamplari
credeti ca fac bine?

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Parintii ar trebui sa vada la copilul lor ca ceva nu este in regula si sa discute cu el. Daca nu au rezultate, ar trebui sa-l duca la un psiholog pentru consiliere. Din pacate, dramele adolescentilor trec de multe ori neobservate de familie sau de prietenii acestora si se ajunge la adevarate tragedii.

| catthshshshs a răspuns:

Proasta comunicare cu cei din jur si mai ales cu parintii duce la astfel de intamplari neplacute.Vina pe de o parte este si a parintilor, ce parinti sunt aceia care au doar "meritul" de a-l fi adus numai, pe copile pe lume? El trebuie explicat si trebuie sa i se explice ca orice problema de-a sa poate fi discutata in familie.
Imi doresc ca atunci cand o sa am copilul meu (sper eu peste cativa ani) sa il educ asa cum trebuie, sa il feresc de aceste idei negre care duc la "sinuciderea din dragoste".
E trist ca se intampla asa ceva, de aceea e nevoie de mult mai multa comunicare parinti-copiiwinking

| Pupily92 a răspuns:

De prosti laughing nu fac deloc bine.nu se gnadesc la cei din jurul lor care tin la ei. straight face

| teiubesc_5807 a răspuns:

Nu fac bine, dar o persoana cand este foarte dezamagita nu mai tine cont de nimeni si de nimic. daca o persoana se simte foarte rau si simte ca nu mai are pentru ce trai este foarte normal sa vrea sa se sinucida...si nu o fac de prosti nu este asta o amre prostie...este ceva care vrea cu adevarat o persoana

| mihaix a răspuns:

In principiu o familie dezechilibrata duce la aceste fapte, acum 5 ani cu greu am reusit sa o conving pe fosta sa nu se arunce in fata trenului.Educatia parinteasca conteaza f mult, pe scurt cei 7 ani de acasa.La scl nu te invata sa le faci fata parintilor, alcoolului si greutatilor de zi cu zi care pot aparea in astfel de familii. Oricum persoanele care incearca asa ceva, trebuiesc internate sau duse la consiliere psihologica!

| DraIneR a răspuns:

Eu m-am gandit de multe ori la lucrul acesta big grin sincera sa fiu.
1. Situatia mea scolara e aproape impecabila deci nu am de ce sa ma omor din vreo nota de 4 la matematica
2. Prieteni nu am... Asta ar cam fi o problema insa nu prea pentru ca imi place singuratatea, sa ma plimb singura etc big grin
3. Unii copii sunt mult MULT prea emotivi si dintr-un lucru aproape banal ...se pot gandi la situatia expusa de tine
4. Poate. Certuri cu parintii

Acum. de multe ori nu cel care este drag ne lipseste ci distanta dintre noi ne distruge sad

| aiam a răspuns:

Da eu tot vrau să fac acest lucru şi cred că nimeni nu ma va împiedica, dar cei din jur lasă să facă mai departe psihologie şi să asculte bethoven, dar eu n-am de gînd să mă schimb asta este stupid mai bine funia şi end

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza dereglarilor hormonale. exact in perioada in care ne dezvoltam.plus ca multi dintre noi nu am fost educati cum sa prindem viata in mana si sa o modelam dupa propriile dorinta.pacatsad in astfel de momente un prieten chiar te poate ajuta.principalul e sa stim sai cerem ajutorul.eh...nu se stie niciodata care dintre noi ajunge intr-o situatie de genul si cum vom actiona.

| never_2397 a răspuns:

Nu e bine ce fac, dar na unii sunt mai sensibili si trec mai greu peste unele schimbari, evenimente din viata lor...altii au un caracter mai puternic si trec cu usurinta peste acele chestii.Nu ar trebui sa radem de ei sau nu stiu ce chestii sa facem pe seama lor.chiar unul dintre noi (varsta 14-17 ani)am putea sa facem o "prostioara"de asta.happy