| DarthRevan a întrebat:

De ce oamenii din Romania sunt asa indoctrinati cu cultura poporului.Nu inteleg de ce nu vrei sa fim deschisi si sa luam de la altii alte obiceiuri si alte moduri de gandire.Noi tot pe a noastra o tinem si tot naspa suntem ca tara.Adica : 3.5 milioane sunt in strainatete si lucreaza,multi au plecat si cu copii deja. Divorturi, probleme de educatie majore in scoli si in familii, sunt deja multi care nu isi mai fac treaba nici la joburi.Adica? totusi nu suntem deschisi nici macar la ideea de a educa sexual o natie, generatii si generatii.

Răspuns Câştigător
| AdelaElena88 a răspuns:

Uf, ai pus o întrebare foarte complexă. Asa este, cred ca stam foarte prost ca și naționalitate, în ceea ce privește mentalitatea; Majoritatea oamenilor dau vina pe sistem, ca de, dar de fapt nu realizează ca ei sunt sistemul.Cred ca desăvârșire ca România este o tara cu potențial și ca exista oameni extremi de minunați, însă problema e ca valorile încep sa ne părăsească pentru ignoranta și lipsa de respect cu care sunt tratate aici. Sa schimbi ceva în tara asta a devenit un lucru aproape imposibil, de aceea oamenii aleg sa plece. Legat de divorțuri, cred ca se întâmplă asta la nivel global, nu e o problema doar a romanilor. Și asta cred ca rezulta din faptul ca oamenii au devenit foarte egoiști și au accesibilitatea destul de mare.In ziua de azi, din ce am văzut în jurul meu; oamenii nu mai dau doi bani sa repare o relație, merg pe ideea " găsesc oricum ceva mai bun, de ce sa îmi bat capul" Și asa uita ca sunt și copii la mijloc, se lasă învinși de orgolii și refuza sa comunice și sa apeleze la consiliere ( și asta tot din vina educatiei). sad Nu vreau sa îmi pierd speranța în aceasta țară. Asta i locul în care m-am născut și vreau sa cred ca se mai poate face ceva, însă îmi e sincer destul de greu.

| DarthRevan explică (pentru AdelaElena88):

Daca doar credem si speram, si saracii spera sa fie bogati desi mor saraci. Trebuie actiune!

| DarthRevan explică (pentru AdelaElena88):

Sa fii exemplu prin actiune pentru restul.E greu, eu asta vreau sa fac, dar trebuie sa plec de aici o perioada si abia dupa ...sa revin cu ceva valoros.E greu dar nu e imposibil, daca muncim putem face multe.Esti o fata minunata, si incepe sa imi placa tot mai mult de tine Adela.

| AdelaElena88 a răspuns (pentru DarthRevan):

De acord cu tine, trebuie sa acționăm cu toții împreună sa schimbam ceva, altfel nu se poate

| DarthRevan explică (pentru AdelaElena88):

Nu tocmai nu fumez, nici nu beau, am avut o dieta ok.Nu asta e problema, ideea e ca am cu colonul probleme si nu pot manca orice. sad Legat de mesajul tau pe care mi l-ai trimis maiii.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca tu nu ai auzit de o institutie nationala cu un nume arhicunoscut de zice-se cam 85% din populatie, care sunt si foarte mandri ca apartin de respectiva institutie si urmeaza orbeste indemnurile unor personaje lipsite de educatie si ratiune, esuate in negura timpurilor de mult apuse fiindca doar asa se explica intrebarea si nedumerirea TA. laughing Probabil ca tot la fel, habar nu ai/nu stii cine au fost cei care au promis afurisirea tuturor celor care vor indrazni sa aprobe introducerea educatiei sexuale in programa scolara. Sau tu de fapt esti doar un "venetic" care traiesti intr-o alta tara de pe alta planeta? thumbs up

| relian a răspuns:

Ca asa sunt romanii,nu accepta ei sa fie invatati de altii,nici de catre alti romani. Daca cumva inveti un roman sau ii dai un sfat, sau ii arati uite asa este bine, ala se uita la tien cu ura, adica vii tu sal inveti pe el, pai cum adica? Ce stie el asa e bine, chiar daca e gresit el asa face.Asa a fost mereu si asa va fi cred si in continuare.Am vazut straini oameni nu contau ca erau mai in vasrta sau tineri daca stiai ceva si le arata-i si lor iti multumeau, ba te rugau daca ai timp sa mai vii sa le mai spui sa mai invete si ei.Deci altii apreciaza ce au, ii tin linga ei pe caia care se pricep, pentru ca aia le aduc bani, asa gfac strainii.Romanii daca te vede ca iti merge mintea sau ai idei te inlatura, nu esti bun, nai ce cauta, el se gandeste automat ca esti un pericol si s-ar putea sa-i iei locu, nu se gandeste mai ia sa-l tin linga mine si sa-l folosesc, fac bani de pe urma lui si o duce si el bine si eu si mai bine.Nu stiu de unde este gandirea asta naspa la romanii dar cred e ceva inradacinat in cultura asta din zona.Nu e ca am stat sub comunisti, asta e din vremuri stravechi. Exact cum spui si tu vezi ca esti in gaura, vezi ca nai ce minca dar tu tot pa ta o tii laughing deci nu stiu ce ar mai fi de spus.Romanii is la baie, is in gaura, tara e jale merge prost, totu e la pamint dar romanii cintinua sa se laude ca ei is cei mai destepti, is cei mai frumosi cei mai harnici.Pai ma nene ma romane cum poti sa spui balariile astea cand vezi ca tu mai ai nitel si nu te mai vezi din gaura? Cind mai vezi pe cate unia americanii is cei mai proti is nu stiu cum.Cum frate poti sa spui asa ceva, oare astia nu gndesc sau nu stiu oricum e jale mare.Cind stii ti se si spune uite ma america e nr 1 la toate, dau doar un ex romanii vin si spun aia is prosti.Pai haide sa fim si noi prosti ca aia sa avem de toate sa o ducem bine, daca e bine sa fii prost decat "destept roman"mai bine haideti sa fim prosti s poate asa ne salvam si noi.De vina este sistemul sa stii nu oamenii. oamenii se pot invata, oamenii poti fi obligati daca nu vor sa invete cu vorba buna, dar daca nu are cine, daca sistemul e facut naspa uite asa stam.Sistemu te invata la rele, iti arata numai porcarii, vezi numai hotii, fetite la produs, deci la un mom dat toti viseaza sa devina hoti sau fetite asistente pe la tv mari vedete.RO nu mai poate fi salvata, s-a vazut si acum ce au votat.Si aia care au votat impotriva psd tot rau is ca au votat cu alti hoti.Asta e care pot si nu le mai place RO este bine sa paraseasca corabia ca oricum e scufundata de mult doar ca aia nu stiu asta deocamdata.laughing

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Politicienii nostri au facut tot posibilul sa distruga sistemul sanitar, al invatamantului, al nivelului de trai si bineinteles au vrut sa faca din noi sclavi si au reusit. Ne-au vandut si resursele suntem sclavi si aici si peste hotare si normal ca la ce salarii au oferit atata educatie s-a oferit. De vina e numai si numai guvernul care din punctul meu de vedere ar trebui judecat sa recupereze ce se mai poate din ce au furat sau vandut si executati precum sotii ceausescu in frunte cu iliescu ca el a distrus natia asta de romani