| Anca a întrebat:

De ce se baga prietenii baietilor in relatii?

In ultimul timp mi se intampla lucruri ciudate. Si nu doar cu o singura persoana s-a intamplat.
Pur si simplu, prietenul/prietenii intervin in relatie.
Despre mine s-au auzit multe. si bune si mai putin bune. Sunt printre cele mai populare din facultate ( nu in cel mai bun sens ). Nu ma incanta, nici nu ma deranjeaza. E parerea lumii sa creada ce vrea.

Iar cand se intampla sa ies cu un baiat de exemplu, e imposibil sa nu apara vreun prieten sa-l avertizeze in legatura cu mine ca o sa-mi bat joc de el, ca m-am culcat cu x, y, z, ca ar fi bine sa nu aiba o relatie prea serioasa cu mine etc etc.

Care-i problema lor.
De unul din amicii astia binevoitori, stiu ca ma placea. si nu l-am ales pe el.

Dar altii... ce probleme mai au?
Cum as putea sa indepartez din calea mea binevoitorii astia? Pt ca mie una mi se pare de 1000 de ori mai greu sa lupt impotriva prietenilor lui, decat impotriva vreunei alte fete.
Cu alta ma descurc usor! Cu prietenii ...nu prea am idee.

Voi cum ati proceda? Cum sa fac sa aduc persoana respectiva de partea mea, sa nu mai creada nimic din ce spun prietenii si cum sa le inchid gura alora?

Răspuns Câştigător
| CristinaElena96 a răspuns:

Buna Anca
poate sa zica lumea ca esti panarama si ce mai vor sa zica,draga mea,daca tu nu te simti nu ai de ce sa asculti sfaturile rautacioase,presupun ca esti o femeie frumoasa,desteapta care doar tu stii ce ai facut si prin paturile a cator barbati ai trecut,cat despre baieti intr-o zi o sa gasesti unul matur care invata din proprile greseli, pentru ca sincer stii si tu ca invatam din greseli.Si sa stii ca prietenii au rolul de a proteja dar nu in sensul de al proteja de dragoste. Daca tu te simti bine in pielea ta, pai sa stii ca asta e cel mai important lucru pentru ca sa stii ca baietii sunt destui pe lumea asta :* asa ca ai grija de tine si bafta la facultate si asculta-ti inima si nu lumea

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Anca, aplauze zgomotoase pentru replica acordată lui I'mPerfect(a)!
Postulat (adică propoziţie reală care n-are nevoie de demonstraţie): "Gura lumii n-o astupă nici pământul".
Corolarul postulatului: Efectelor gurii lumii cu greu îi poate rezista chiar şi însuşi pământul.
Singurul aspect la care greşeşti este fix acela cel mai important: modul cum pui problema.
Dacă tu-ţi propui ca ăla să numai creadă ce-i spun prietenii, deja ai pierdut. Evident că-şi va crede prietenii în dauna ta din simplul motiv că pe-ăia îi ştie de mai multă vreme.
Pune problema aşa: Ăia îţi spun că m-am culcat cu x, y, z şi t. Da! Aşa am făcut. Şi? Care-i problema? E pe bază de frustrare că n-au primit şi ei (bârfitorii), sau ce? (şi uite-aşa ai şi răspuns privind cum le închizi gura)
"Da mă, am făcut-o şi mi-a plăcut, care-i şmecheria? Te oftici/Vă ofticaţi că n-aţi primit şi voi?"
O dată făcut asta, singura treabă pe care o mai ai de făcut (dar şi al dreacu' de grea!) e să cultivi încrederea.
Dacă te-ntreabă despre trecut, îi povesteşti. Da mă, am fost şi colo şi colo. Am simţit nevoia şi nu regret. Ce? Tu n-ai simţit nevoia niciodată doar să te descarci hormonal?
Şi-n rest doar dă-i cât mai multe motive să aibă încredere în tine.
Efectul nu se va vedea imediat (într-o lună) dar în timp (de la două-trei luni încolo) efectul e garantat.
Femeile-s cu planurile de viitor în sânge, bărbaţii în mod instinctual sunt axaţi pe prezent. Pe ei îi interesează ce se întâmplă acum. Şi, câtă vreme acum, la timpul prezent eşti cu el şi doar cu el, încetul cu încetu eventualele gânduri neplăcute pe care le-ar putea avea (fie ale lui, fie induse de prieteni, contează mai puţin) îşi vor pierde din importanţă şi vor dispărea.
Salut.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mda... mersi pentru stupid perfecto!

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Din moment ce tu umbli din barbat in barbat, mereu o sa fii considerata o promiscua (ca sa nu zic cum spun altii).

Eu zic sa te faci fata cuminte si asa vei scapa de gura lumii.Pe care,de-alfel,nu ai de ce sa o critici...tu chiar le dai motive sa te creada asa cum esti!

Deci, inghite, atata timp cat meriti!

| Anca explică:

Perfectul/a, am scris eu undeva ca ma plang de reputatia mea?!
Am trecutul meu pe care mi l-am format in cunostinta de cauza si nu regret absolut nimic!
Nu ma dau ce nu sunt, in comparatie cu multe "Sfinte" din ziua de azi.

Peste tot virgine care fac sex anal si oral, infidele in prostie, femei inculte si fara scoala.
Eu nu fac parte din categoriile de mai sus, asa ca nu am de ce sa ma simt prost nici in fata ta, nici in fata altora.

Daca nu stii sa privesti situatia obiectiv si te impiedici si tu de prejudecatile societatii cum ca, tot ce trece de 1 barbat se numeste curva, atunci pastreaza-ti sfaturile pentru tine.
Eu am nevoie de sfaturi cat mai realiste, nu de la fetite care inca cred in printul pe cal alb.

Crede-ma ca NU exista!

| Anca explică:

Multumesc @kongeriket si @lalago.

NU, eu NU ma consider femeie usoara.
Singurul meu defect este faptul ca sunt prea SINCERA!
Adica...pe cand altele se ascund pe dupa degete si se dau ce nu sunt, eu spun direct : "Da, am facut, da am fost cu X, da gandesc asa si ce daca etc."

Un fost prieten, despre care scriam acum vreun an, coleg de grupa cu mine, care a mai fost cuplat cu 2 din colegele noastre mi-a spus in urma cu cateva zile.
"Stii esti cea mai buna femeie dintre toata cate am avut".
Si l-am intrebat : De ce crede asta tocmai dupa 1 an.

Mi-a spus ca, le-a crezut pe altele sfinte si dupa 1 an de zile a ajuns la concluzia ca eu sunt cea mai doamna dintre toate si ca regreta ca le-a vazut pe altele mai bune ca s-a dovedit a nu fi asa.

O sa incerc sa fac cum ziceti voi. Sa le tai "macaroana" cand ii aud cu comentarii sau cand aflu ca intervin aiurea.
Da, majoritatea isi doresc sa aiba ceva cu mine, poate de aia sunt atat de ofticati!

| Vizitiul a răspuns:

Cum faci sa aduci persoana respectiva de partea ta? De ce ai aduce-o, daca nu e de partea ta? E simplu, ai o relatie cu acel tip, nu cu prietenii sai. Vorbele-s vorbe si faptele-s fapte. Demonstreaza-i prin fapte acelui tip ca nu esti tocmai ceea ce sustin amicii lui. Gura alora nu le-o poti inchide, dar le-o poti "lovi" cu un comportament indolent. Realisti fiind, hai sa recunoastem ca o parte din probleme ni le facem noi insine, fara a fi constienti, si ne lovim de ele abia mai tarziu. Vezi cazul tau...

| black24 a răspuns:

Este simplu, cand un baiat are o prietena majoritatea prietenilor sai se baga mi s-a intamplat de multe ori si nu prea ai ce face, e de datria lui sa se descurce singur, incearca sa ii spui ca la intalniri sau lucruri de genu sa vina singur si fal sa tina la tine