| anonim_4396 a întrebat:

Eu de multa vreme am niste vise ciudate. Visez dezastre naturale, catastrofe si tot timpul eu sunt in mijlocul lor si ma lupt cu ele. L-am visat chiar pe Satana ca imi dadea tarcoale, am spus Tatal Nostru in vis si s-a carat. Pe langa asta am foarte des senzatia de deja-vu, plus mi se intampla niste lucruri ciudate in sensul ca visez sau ma gandesc la cineva si apoi in cateva ore persoana respectiva intra in contact cu mine. Oare subconstientul meu incearca sa imi spuna ceva, sau am vazut eu prea multe filme? Habar nu am cum sa interpretez toate chestiile astea.

Răspuns Câştigător
| buburuzAndreea a răspuns:

Uau, ce aiurea! Cred ca te simti foarte ciudat ca ti se intampla toate astea. Chiar daca ar fi semne, chiar ai vrea sa stii despre ce e vorba?

Stii ce cred eu? Probabil oricum nu vei putea descifra misterul daca ar fi ceva cu adevarat. Nu va face decat sa te bulverseze si sa te dea peste cap.

Prefer sa cred ca subconstientul tau se joaca cu tine. Poate si daca te gandesti intr-una la asta si inainte sa te culci iti spui dezamagit: "Aaaah, urmeaza o noua noapte plina de cosmaruri", atunci sigur se va intampla asta. Probabil cei cu care intri in contact dupa ce ii visezi sunt oameni cu care te vezi frecvent, deci e normal sa te intalnesti cu ei dupa ce ii visezi. Toate pot avea o explicatie.

Nu stiu ce sa-ti zic, serios. Numai tu iti vei putea da seama. Dar eu, in locul tau, as incerca sa imi tin mintea in frau si sa traiesc linistita, fara sa ma mai gandesc la chestii mistice, pline de mister, pe care probabil nu voi putea sa le descifrez. E imaginatia ta, cu siguranta o vei putea controla daca ai destula vointa!

22 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Dereglarile subconstientului.Nimic special, nimic anormal.Visez si eu o gramada de lucruri interesante, si a doua zi e foarte plcitisitoare, fara evenimente extraordinare.

mira
| mira a răspuns:

Pentru o vreme evita filmele cu violenta, discutiile despre intruchiparile necurate, cartile cu astfel de teme.Nu cred ca este ceva patologic deocamdata.

| oz a răspuns:

Subconstientul este foarte complex...incerca sa te averitzeze...sau sa "vindece" o rana mai veche...
Am citit ca omul evolueaza permanent si visele au sa devina din ce in ce mai dese si mai "puternice"...
Deja-vu este un fenomen foarte interesant...intr-o fractiune de secunda... poti "vedea" in viitor...sau cel putin ai senzatia asta.
Oricum crede-ma este mai bine asa decat sa pui capul pe perna si bustean pana dimineata.Ai activitate psihica deci asta poate sa fie numai de bine...

| juniper a răspuns:

Uita-te la comedii, in acelea nu exista violenta si bea un pahar cu lapte cald si miere inainte de culcare cu o jumatate de ora si te vei simti mai bine.

| juniper a răspuns:

Am uitat sa-ti mai spun, daca stii ca visezi si te vezi in vise in mijlocul lor, atunci iti poti controla visul, asta se numeste visare lucida.

| Klara a răspuns:

Si mie mi se intampla. Dau exemplu. Il visez pe X, ma tot gandesc la X, si peste putin timp primesc un telefon de la X. laughing Paranormal, nuh?

| JustMeFlory a răspuns:

Eu zic sa te mai duci la biserica, sa te rogi, sa petreci putin timp linistit! Si sa mai lasi filmele o perioada...straight face

| machupicchu a răspuns:

Visele "urate" sunt intr-adevar un semn, un semnal de alarma al organismului prin care te atentioneaza ca ceva undeva nu functioneaza bine si doare... asa ca fa-ti un control medical si... te vei convinge.
Visele frumoase vor insemna intotdeauna sanatatea organismului.
Retinerea(cinstientizarea) viselor apare si este posibila numai atunci cand organismul este saturat de odihna(somn), aceasta constientizare este un semn ca te poti trezi si incepe activitatea...organismul fiind complet refacut.
Senzatia de deja-vu, sau cea de comunicare telepatica... inclin sa cred ca este coincidenta si simpla fantezie, avand la baza o imaginatie maladiva, in astfel de cazuri.
Sanatate...

| soseta ucigasa a răspuns:

Visele nu au legatura cu realitatea decat prin faptul ca reprezinta o interpretare a subconstientului a lucrurilor care ti s-au intamplat, vazut, gandit etc. Deci in nici un caz ceva special sau mistic legat de viitor.

| alinutzacodruta a răspuns:

Se spune ca o sa-ti faci un/o prieten/a bun/a daca il visezi pe Satana... iar restul.nu stiu ce inseamna.

| f1r3TiG3R a răspuns:

Pai andrei te intreb ceva ai visat vreun simbol ciudat ceva in genu luna lipita de soare sauceva de genu eu am avutasfel de vise si am visat multe chestii ciudate sai intr-un final m-am pus sa construiecs sibol ciudat pe care la visat si dupa ce l-am construtruit seara am visat ceva cidat ceva de genu dezastre naturale si chestii de genu asta si in timpul zilei am un ciudat sentiment de deja-vu ma simt ca si cum am mai facut acel lucru eu cred ca e o avertizare trimisa de subconstient noua ceva de genu al 6-lea simt am cautat pe google si am gasit exect ce am facut eu dun lemn pe un blog cu chestii legate de vise incearca sa gasesti un semn in visele tale si incerca sa il atingi.Aceste vise sunt ceva de genu viitor si am aceste vise si daca ma gandesc la o persona in ceteva minute pare ca vb cu ea nu stiu daca sa pun cap la cap tot o sa iasa ceva tu ce crezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incet incet...ne 'curatsam' totsi...toata lumea vise, premonitzii...nu`i a buna:-

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai rabdare si vei afla, esti ales. Vei afla multe, dar tine minte ce vise ai, cu siguranta au legatura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ideea e ca nu mai uit nonstop la tv sau filme pe calculator. Prefer cu totul alt gen de filme care nu au legatura cu cele spuse mai sus. In plus sunt si un om activ pe toate planurile care tot timpul are ceva de facut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uau straight face. Si mie m-i se intampla la fel jur! Visez des ca vine sfarsitul lumii. Dezastre naturale, cum ai zis si tu. Faza cu satana m-a cam speriatlaughing. Nam visat niciodata ceva de genu. da nu-s departe sincer:-s. Toate visele mele sunt foarte ciudate. Si la fel cum ai zis. Si eu la felstraight face Ma gandesc la cineva, si in cateva minute persoana respectiva care nu a vorbit in viata mea cu mine, ma contacteaza. Si senzatia de deja-vu nu lipseste. Pur si simplu vad o persoana pe strada : cum e imbracata, miscarile care le face, simt ca se repeta din nou. E aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa-ti gasesti o iubita, asta te va indeparta de la visele ciudate, o sa visezi numai la iubita ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Andrei, ti s-a intamplat o tragedie
in copilarie sau ai o imaginatie bogata? Eu cred ca sub-constientul tau iti joaca feste, iar toate acestea se intampla in lumea ta mintala.

Răspuns utilizator avertizat
| JusstElly a răspuns:

Eu am exp in cazuri din astea si asta inseamna k esti posedat[de fapt am o prietena care se prikepe si m-a invatat si pe mine multe lucruri si am devenit priceputa]

| racku a răspuns:

Si eu patesc la fel de 1 anul.Si treaba cu ma gandesc la cineva si in cateva ore ma intalnesc cu acea persoana mi-se intampla macar odata pe zi si nu persoane din cercu meu de prieteni chiar sunt persoane DE care nu mai stiu nimic de ele de ceva timp.FOARTE CIUDAT

| iuly1993 a răspuns:

Frate nu doar tu ai vise despre asa ceva
eu de ex am visat ca eram in spatele blocului
era plina curtea de broaste si soparle
erau 4 frati si se bateau se injurau
un barbat isi batea sotia si copilul
iar eu cum stateam langa o masina si ma uitam la toti am inceput sa ma gandesc:nu mai e mult
in sec urmatoare pe cer a aparut o nava militara de tip vechi dinaia in forma de sageata, veneau intruna si coborau cat mai jos
pana nau mai putut sa coboare din cauza blocurilor si au aruncat oameni care au inceput sa traga in toata lumea
eu insa m-am lasat la pamant prefacunduma mort
au inceput sa taie copaci, care, cadeau in jurul meu
la 4 copaci eram inconjurat in forma de patrat
eram atat de speriat incat m-am trezis transpirat si n-am mai avut somn cu toate ca rea 4 dimineata

| Deni_8223 a răspuns:

Nu stiu daca ai auzit de ei, dar copii ( pana la 18 ani ) se impart in 2 categorii, asta doar daca sunt nascuti dupa 1974.
aceste doua categorii sunt : copii de diamant si copii indigo. eu am studiat toate intrebarile din carte si sunt un copil diamant, si mie mi se intampla aceleasi chestii ca si tie.Deci,cred ca si tu esti de diamant.
De exemplu am deja - vu mai tot timpul, stau de vorba cu o persoana si am un gand de parca as mai fi facut acelasi lucru, in acelasi loc. Si cat despre vise ciudate te inteleg am mereu vise d'astea. Am visat odata asta :

Se facea ca eram in cartierul meu, numai ca eram venita din viitor, si aflasem ca acolo erau cu 1000 de ani in urma. Mama, tata, familia nu exista. Spuneam la toti ca sunt venita din viitor, dar ma tratau ca o nebuna. Singura mea speranta, singura care ma intelegea, era prietena mea din viata reala, Catalina. Ea exista atunci. Eu nu mai suportam sa fac chestii pe care deja le facusem, si sa stiu tot timpul ce se va intampla, asa ca vroiam neaparat inapoi in lumea mea.Plangeam,ma descarcam pe Cata,dar nu aveam scapare. Eram prinsa intr-o lume paralela cu a mea. In timp ce noi doua stateam pe un pod inalt, sub care era o apa, o fata s`a aruncat in fata masinii si a murit. In acel moment,dupa cateva secunde, o fantasma cu corpul alb, rochie alba si par negru ca abanosul, statea pe malul apei, cu spatele la noi. Era acea fata care murise cu putine minute in urma. Strigam la ea, dar nu se intorcea. Doar paul ii flutura prin vant, si ceva parca o retinea. In mintea mea,am crezut ca si ea e venita din lumea mea,si ca nici ea nu mai suporta toate astea. Cand statea nemiscata, credeam ca doar trupul ei mai ramesese, credeam ca mintea era inapoi in lumea mea, cea din prezent. Am vrut sa fac la fel ca ea, sa ma omor, insa un gand imi strapungea mintea :!