| Aenoenienanonim a întrebat:

De ce se spune ca atunci cand te masturbezi excesiv, devii mai rusinos si mai retras cand vine vorba de sex?

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Pentru ca te obisnuiesti sa te satisfaci SINGUR!
Si cand se iveste ocazia sa o faci 'in pereche' te debusolzi!
Banuiesc ca despre asta ar fi vorba!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca excesul de masturbare da diferite forme de impotenta: scaderea sau anularea libidoului, incapacitatea de a obtine sau mentine erectia, ejacularea precoce sau tardiva.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Mintea omului e complicata... dar daca asociezi intimitatea cu rusinea, vinovatia, teama de a fi surprins ( daca ti-e teama ca te vede careva si te grabesti asta poate pacali creierul ca faci ceva rau, nu? ). Este confuzia asta intre penibilul de a-ti expune sexualitatea in public si faptul ca daca faci ceva rau trebuie sa nu stie nimeni. Cred ca odata ce iti dai seama ca nu trebuie sa iti justifici existenta in fata altor oameni si ca faptul ca cineva te arata cu degetul nu inseamna ca ai gresit ti-ai luat niste poveri grele de pe umeri. De ce ar avea unii dreptul sa se poarte de parca ar fi proprietarii orasului in timp ce altii se simt vinovati sau inhibati pentru o erectie sau un cos? Din cauza unui rationament format pe repere gresite.

| smartalogu a răspuns:

Pentru ca asa ewinking.