| Nemo99 a întrebat:

De ce simti sentimentu de gelozie atunci cand persoana de care iti place merge undeva fara tine?

10 răspunsuri:
| Dominicc a răspuns:

Nu e pentruc a tii/o iubesti. e doar o tampenie a noastra, in capul nostru.

E vorba de control. Atunci cand merge undeva si se simte bine tu automat simti ca pierzi controlul ei, si nu mai ai acea posesivitate (poate inconstient) asupra ei. Adica consideri ca de ce sa se simta bine altundeva, si tu nu esti acolo? de ce sa se simta bine acolo?

Am trecut si eu prin experiente de genul. Sunt scarboase si daunatoare pentru partener. Nu asa se procedeaza. Nu e corect fata de tine si de persoana in cauza.

Adevarul e ca fiecare are libertatea lui si trebuie sa intelegem asta.

Gelozia e o stare, nu poti scapa de ea insa o poti controla.

Sentimentul ala e un sobolan care incearca sa iti spuna N chestii ca sa te faca sa te simti important sau de rahat.

Deci e doar o chestie de control. Cand persoana aia merge undeva fara tine tu simti ca nu o mai poti controla. De aici si starea de rahat happy

Daca iubesti acea persoana ii lasi libertatea si o intelegi ca e necesara. Cum si tu ai nevoie de ea. Daca te enervezi cand pleaca cu o amica de'a ei sau cu grupul ei si tu nu te poti duce, nu e rost/sens de crize sau gelozii de genul.

Spor

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca nu ai incredere in persoana respectiva. Fiindca mintea ta nu poate accepta ideea ca persoana respectiva este normala in comparatie cu tine.Fiindca gelozia este"cancerul" iubirii.Si ar mai fi inca multe fiindca...Te las sa le descoperi chiar tu, sper ca vei si reusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Findca iti faci tot felul de ganduri, te gamdesti ca are pe altcineva si d-asta merge fara tine...

| Kenya a răspuns:

Pentru ca te simti neapreciat si ai pretentii de la ea.

| Quiin a răspuns:

Pentru ca iti pasa de ea si poate ca nu vrei s-o pierzi. Dar e ceva obisnuit. Daca esti gelos, inseamna ca-ti pasa.

| MariaMagdalena1046 a răspuns:

Poate ca vrei sa fii impreuna cu aceea persoana dar nu poti

| aphrodite a răspuns:

Pentru că tu chiar simţi ceva puternic pentru acea persoană.

| Dr0gul3tz a răspuns:

Poate ca pentru ca o iubesti big grin

| Ioanaloveandpeace a răspuns:

Poate pentru ca nu ai incredere in tine si crezi ca ar putea sa petreaca mult timp cu altcineva!

| Endrocalmut a răspuns:

Nu e neapărat chestia se încredere. E frica de a nu fi părăsit pentru cineva mai "bun". E normal si asta inseamna implicare.