| Ecea a întrebat:

De ce toata lumea vrea sa se casatoreasca?
Cu ce ne diferentiaza niste acte?
Si de ce multi o fac intre 20-25 ani cand sunt inca copii si au toata viata in fata?
Ce este asa important la o casatorie?
Pentru ce atata bataie de cap?
A trai cu o persoana in aceiasi casa si formand o familie pana la adanci batraneti impreuna dar fara a fi casatoriti este anormal?

Eu sunt contra casatoriei din cauza acelor acte, nu imi place ideea ca trebuie sa merg la primar, sa semnez, imi arunca aia orez in mufa cand ies, trebuie sa merg in biserica sa imi dea ala piscot, nu suport sa port lanturi sau inele sau orice fel de bijuterii deci nu pot purta o verigheta, apoi urmeaza "distractia" unde toti mananca si bea ca porcii. Ce e asa important pentru oameni sa faca chestia asta?

O dragoste pana la moarte fara casatorie nu se poate?

22 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

De acord cu tine!
viva la burlacia!
dar na...depinde de personalitatea si conceptiile fiecaruia,unii o fac pentru bani, unii o fac pentru a demostra partenerului ca il iubesc si tot asa.
sunt multe de zis, dar ma rezum la ceea ce am scris.

| answer a răspuns:

Pai tu esti impotriva casatoriei pentru ca ai inteles totul gresit! O casatorie nu inseamna doar acele acte; de fapt, acele acte sunt de ordin lumesc (de om facute), dar casatoria in sine inseamna unirea sufletelor in fata Lui Dumnezeu; ai auzit despre sfanta taina a casatoriei? Intreaba un preot si te va lamuri sau incearca sa citesti pe net despre asta! Tu confunzi cununia civila (in cadrul acelei ceremonii sunt semnate acele acte) cu legamantul sufletesc dintre doua persoane care se iubesc! Multi confunda iubirea cu atractia fizica! De aceea in ziua de azi se intampla atatea despartiri (practic este incalcat acel juramant: "pana cand moartea ne va desparti"); Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa spun! Esti liber sa ai ce parere vrei, in schimb!

| NickiMinaj a răspuns:

Ma bucur ca iti place Mircea Badea.

| Angelique a răspuns:

Sunt de acord cu tine, insa unii omeni se casatoresc din interes sau pentru ca sunt obligati de catre parinti, la unii e o traditie casatoria.Fiecare face in felul luitongueDaca tie nu-ti place asta, n-ai de ce sa te enervezi pe altii sau sa le critici.Traim in democratie!winking

| Ellenna a răspuns:

Ba da, normal ca se poate. Dar majoritatea femeilor sunt linistite daca sunt casatorite. Le leaga de barbatul iubit ceva mai mult decat dragostea si doar vorbe big grin Sunt ele mai linistite, nu stiu happy. sau poate se gandesc toti ca vine sfarsitul lumii si le e frica sa nu ii pringa celibatari rolling on the floor)

| Ecea explică:

@alyskumpy de ce este rusinos? poti avea copii gramada, nu este obligatoriu sa stie colegii lui sau prietenii ca noi suntem casatoriti sau nu.Pana la urma pentru mine nu este nici o diferenta intre a avea acte si a nu avea,pot trai cu o persoana iubita la fel,diferenta este ca nu ma simt legat de nimic.

@Ellenna eu traiesc cu impresia ca sunt mai linistite pentru ca traiesc cu gandul ca daca au acte totul se imparte, si ii revine o parte din averea lui, multe se casatoresc doar pentru asta si pot juca teatru ani de zile pentru a obtine ceea ce doresc.Sti ca femeile sunt ambitioase, si cand isi propun sa obtina ceva nu renunta la ambitie chiar daca isi pateaza imaginea sau orgoliu.

| Ecea explică:

Copiii pot avea un nume si pot sa poarte numele meu chiar daca nu am acte.
Dar daca o femeie nu are nici un fel de pretentie de la mine si ne intelegem de minune, putem chiar spune ca suntem ca o familie chiar mai presus de acele acte la ce trebuie sa ne mai complicam viata cand poate fi atat de simpla?

Un exempu aiurea. Fosta mea prietena era obsedata de casatorie si ma batea la cap ca eu nu o cer(dupa 2 ani de relatie) si i-am explicat care este parerea mea despre casatorie,dar ea a spus ca isi doreste o nunta mare,cu multi invitati,etc.
Dar partea proasta a povestii este ca incepuse sa se duca la nunti,botezuri, etc la oameni apropiati si nu numai doar pentru a-i face pe acei oameni sa fie "obligati" sa vina la nunta ei, mai exact cand am intrebat-o de ce se duce la un botez unde nu are nici o legatura cu oamenii aceia a spus ca isi aduna oameni de nunta.Am ramas putin WOW.
Din fericire nu sunt eu ginerele big grin

| Ecea explică:

Si inca ceva legat de copii.
Stim toti ca sunt N cazuri in care parintii copiilor sunt despartiti si marea majoritate recasatoriti,iar copilul poarta numele unui tata si are un altul, sau mama.
Eu de exemplu ma numesc Ecea si maicamea se numeste Stan, deci care este problema daca nu ai acele acte sa dai nume la copii?
Eu prefer sa nu am acte decat sa o cheme pe mama copilului in 30 de feluri, pana la urma in certificatul de nastere daca eu sunt trecut ca tata copilul imi poate purta numele fara probleme.
Si apropo, in noile buletine nu mai apare numele parintilor.
Alte impedimente?

| Ecea explică:

@FranzKafka da, multumesc am imprumutat expresia cu "mufa" ca pe un oarecare exemplu.

@answer de partea cu dumnezeu si legare de suflete nici nu mai discut, mi se pare o tampenie in special la ortodoxi.La o nunta cand mergi la biserica ortodoxa trebuie sa scoti 100€ lejer pentru preot,pentru un botez de asemenea, pentru mormantare de asemenea, deci este o hotie pe fata.De parca dumnezeu ala are taxa de protectie sau percepe vreo taxa,din cate stiu eu biserica este o institutie publica si platita din banii statului.
La catolici este mult mai ok,totul decurge in liniste, fara nici un fel de taxe, nu dureaza slujba aia 3 ore iar preotul este scurt si la obiect.
Acel legamant intr-adevar este bine gandit dar din pacate este scris doar de oameni de rand,este normal odata ce vrei o familie sa ai responsabilitati(mentionez ca sunt ateu).
Nu a spus nimeni ca fara o casatorie nu ai responsabilitati,sau ai responsabilitati mai putine cred ca este acelasi lucru nu vad de ce as avea mai putine responsabilitati daca nu am acte,pana la urma aceiasi familie trebuie intretinuta, acelasi salariu o sa il am, aceleasi griji.Nu am inteles ideea asta.
Si cand ai o simpla iubita sau chiar o amanta ai o gramada de responsabilitati pentru a mentine relatia.

| CяﻵsŁﻵηε a răspuns:

Bunahappy.cand am citit ce ai skris,m-a amuzat felul in care ai descris,si ma bufnit rasultongue.
stii care e problema.un cuplu se casatoreste,pentru ca asa au o baza,daca nu se casatoresc,celalalt poate incepe o alta relatie.(cu toate ca o poate face si casatorit fiind). fiind casatorit,ai o siguranta, ca nu esti lasata balta, plus ca trebuie ca familia sa fie unita.vin pe lume si copii.care trebuie sa aiba numele parintilor.asa vad eu casatoria.happy

| Mayar a răspuns:

Se poate, dar macar cu casatorie la biserica, altfel se poate ca sa se naruia intreaga relatie, fiindca atunci ati trai in concubinaj-ceea ce e un cuvant uran si dizgratios.

| lo a răspuns:

Nu e obligatoriu sa faci aceast "tam-tam". Majoritatea se casatoresc printr-un acord mutual, fiecare cuplu este liber sa decida cum isi vor organiza viitoarea familie. Iportanta casatoriei depinde de fiecare in parte, de traditionalitatea fiecaruia.Casatoria este un pas important care intr-un mod sau altu(in functie de punctul de vedere al fiecaruia)reprezinta trecerea de la stagiul de cuplu/iubiti la stagiul de familie.Binenteles ca sunt tot mai multi care prefera partea simpla :mutatul impreuna, copii si despartirea la fel de simpla.

| lo a răspuns:

Din cate stiu eu nu mai suntem in nu stiu ce secole cand lumea sa casatorea de la varste extrem de fragede 14-15 ani si tot atunci erau si parinti.Lumea s-a modernizat si odata cu el si cuplurile unii prefera sa stea separati, alti concubinajul sau casatoria.Deasemenea si casatoria s-a diversificat exista casatorie in regim de bunuri comune si casatorie in regim de separare a bunurilor(fiecare ramane cu puta masii). Deasemenea nu mai este obligatoriu ca femeia sa poarte numele barbatului sau copii pot purta numele ambilor parinti.La toate acestea mai adaug si cuplurile, casatorite sau nu care au o relatie deschisa(sunt infideli unul fata de celalalt prin acord mutual). Divorturile si recasatorile ii vor afecta mereu pe copii.Niciodata nu o sa le fie usor sa imparta zilele,saptamanile, vacantele pe rand cu fiecare parinte.
Deci nu inteleg de ce te complici:daca vrei concubinaj asa sa fie, fiecare este liber sa adopte orice stil de viata doreste in cuplu.Nu trebuie sa te revolti pe cei care nu sunt pe aceiasi lungime de unda cu tine.De aceea exista diversitate sa aiba fiecare de unde alege...Bafta!

| anaservic a răspuns:

Eh...eu nu stiu din astea!

| Aham a răspuns:

Poti sa o faci discret, mergi la primarie doar cu prietena si cu nasii, apoi pur si simplu te casatoresti si religios tot discret Si apoi daca tu crezi ca poti sa-ti tii un chef e partea doua, daca nu nu si uite asa ai si actele pe care poti sa le pui intr-un dosar fara sa te mai uiti la ele, dar ti-ai facut un viitor tie si un nume pentru copii tai. Nu conteaza cheful de dupa si sa porti verigheta, conteaza sa fii casatorit legal.mult succes!

Răspuns utilizator avertizat
| thealchemist a răspuns:

Dragostea romantica in varianta originala era intre un cavaler si o doamna care erau casatoriti cu altii. deci casatoria nu e decit un ritual birocratic.

| MariaIoana a răspuns:

Ce tare esti : Imi arunca orez in mufaaaaaaa laughing))

| pokales a răspuns:

Se poate de ce nu?! happy Eu nu sunt impotriva casatoriei insa o sa ma gandesc la ea dupa ce trec de 30 poate 35 de ani big grin

| Cris_7871 a răspuns:

Importanta este si pentru copilul pe care il ai sa abia si un nume.

| robertciclism a răspuns:

Casatoria este importanta pentru ca ii face pe soti responsabili si ii face sa constientizeze faptul ca odata casatoriti, au anumite responsabilitati. Pe langa asta, bunurile fiecaruia devin bunuri comune iar totul se legalizeaza si este mult mai usor sa faca anumite chestii. De ex: exista avantaje pentru tinerii casatoriti (pot contracta mai usor credite pentru casa sau alte credite), au reduceri la unele achizitii. Unii se casatoresc pentru a dobandi cetatenie. (Ex: un roman se casatoresca cu o unguroaica iar unguroaica dobandeste cetatenie romana).
Eu nu sunt impotriva casatoriei, dar si mie mi se pare cam mica varsta de 20-25 ani pentru casatorie. Dupa 25 mai merge. Si da, si eu urasc mersul la biserica si cheful de dupa, pentru ca de obicei sunt invitate toate rudele cu care poate nu te-ai vazut niciodata si brusc, toate se fac ca te cunosc. E un sentiment de jena.

| alyskumpy a răspuns:

Stii care e faza? te mai gandesti si la copii,-pentru ca totusi cand ai ajuns la batranete singur cf? iar copil fara casatorie e cam rusinos...ce viitor are copilul ala stiind ca parintii nu sunt casatoriti? poate mai are si niste prieteni care il batjocoresc din motivul acesta, si uite asa copilul tau poate fi distrus.deci trebuie sa te gandesti si la asta nu doar la tine si la iubire.e adevarat ca nunta nu are mare importanta, beau si mananca altii de multe ori pe banii tai dar nu trebuie beaparat nunta... poti face doar o masa :-D