| Alex a întrebat:

De ce unele fete se prostitueaza? De ce unii baieti se prostitueaza? De ce ei nu muncesc in mod legal si civilizat?

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

Există (cel puţin) trei categorii:
1. cei/cele care se prostituează pentru că nu au şcoală şi au cheltuieli mai mari decât veniturile pe care le pot obţine practicând o meserie "cinsitită". De exemplu, există persoane care trebuie să întreţină un copil, nu au rude pentru a cere ajutorul, nu au casă şi deci plătesc chirie, iar în situaţia asta, chiar nu au cum să obţină acele venituri pentru un trai relativ decent, decât recurgând la practici ilegale - dintre ele, cea mai puţin nocivă este prostituţia.
2. cei/cele care o fac din plăcere. Există acestă perversiune, în special la persoanele cu o sexualitate exacerbată. Sigur, există şi varianta de a deveni actori în filme porno, însă pentru asta ar avea nevoie şi de puţin noroc, cunoştinţe în domeniu, un anumit look etc. Mai uşor este să practice prostituţia, îmbinând utilul cu plăcutul.
3. cei/cele care practică această "meserie" în mod forţat. Ştim cu toţii de româncele plecate prin străinătate în speranţa angajării în condiţii salariale mai bune, în baruri, la hoteluri etc. Cei care le promit aceste locuri de muncă sunt de fapt interesaţi să le plaseze proxeneţilor locali care le fură actele şi le ameninţă apoi cu cele mai odioase represalii în cazul în care nu merg "la produs" pentru ei. Aceste persoane sunt victime ale traficului de fiinţe umane şi duc o viaţă mizerabilă, plină de pericole.

Acum, filosofic vorbind, orice meserie, indiferent cât este ea de onestă, morală sau legală, poate fi considerată o prostituare de bună voie a omului. Indiferent că lucrezi cu creierul (într-un birou), cu spatele (pe un şantier) sau faci o muncă de rutină (funcţionar), tu îţi consumi, cu urmările de rigoare (oboseală, boli cronice care devin acute la bătrâneţe, îmbătrânire prematură etc) corpul pentru a obţine în schimb foloase băneşti. Deci...think again!

12 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pe langa ce ti s-a raspuns deja, se pare ca ai uitat ca traiesti intr-o tara plina de oameni saraci, disperati, concediati, pitzipoance si somaj de aproximativ 9%?!

Oamenii mor de frig pe strazi si de foame, si de lipsuri de medicamente!

Cum de nu te intrebi de ce NU a construit Biserica azile de noapte, ca sa nu mai moara oamenii de frig si foame pe strazi, in timp ce prelatii ( preotii) sunt atat de grasi si imbuibati?!, etc...

Inainte de a pune aici intrebarea, ti-ai intrebat parintii sau prietenii, ce parere au si ei despre asta?!

"Legal si civilizat"?!

| Ирина19 a răspuns:

Pentru ca nu au minte, la altceva nu se pricep, imi par bolnavi psihic sincer big grin

| haiZI a răspuns:

Pentru bani.

| darrio2007 a răspuns:

Fetele au singura marfa care se poate vinde dar ramane tot a lor.Asa ca o pot vinde la nesfarsit.

| BoBBy a răspuns:

Uni pentruu placere, alti pentru bani, dar cei mai multi pentru bani tongue

| AɱαȥιɳɠʷᵒʷAɳιɱαTҽ a răspuns:

Pt ca cei care se prostitueaza nu au mai mult de 2 clase... si e cam greu sa iti gasesti un loc de munca in cazul acesta tongue prostitutia este meseria in care nu ai nevoie de diploma si care este deschisa tuturor ^^

| LittleTweety_6502 a răspuns:

Sa faca bani, tu de ce crezi?raised eyebrows E mult mai usor si mai rapid sa faca bani asa decat lucrand cinstit.

| kolcov a răspuns:

Pentru ca e mai usor sa isi ''vanda corpul'' happy

| timewaster a răspuns:

Pentru ca ii singurul job unde combini utilul cu placutul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vina lor ca la noi inca nu sa legalizatlaughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate unelefete sunt si obligate partenerul lor de viata sa faca pasul acesta

| Cris_1378 a răspuns:

Buna. Din punctul meu de vedere in aceste cazuri conteaza enorm aducatia primita de la parinti. Poate multi dintre ei spun ca au nevoie de bani si asta este metoda prin care ii obtin repede. Dar nu este chiar asa.cum ramane cu sanatatea? Poate parintii nu au stiut sa-i invete ce inseamna responsabilitate. Poate ca in copilarie nu au avut parte de afectiune din partea lor si au fost lasati de izbeliste.Intr-o zi eram in masina si am vazut la marginea drumului multe fete in situatia aceasta. Mi se pare de neadmis!