| MNQ a întrebat:

De ce uneori scrotul este rece?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrotul trebuie sa fie mereu rece. La barbati organele genitale trebuie sa fie reci tocmai pentru ca sperma care se formeaza sa fie de calitate

| RedDeath a răspuns (pentru suntserios):

big grin : ''Sperma care se formeaza sa fie de calitate'', deci, este si sperma de proasta calitate? big grin Imi pare rau, si de ma injuri, dar prea m-a pufnit rasul cand am citit rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru RedDeath):

Da prietene, pune mana pe o carte de anatomie si pe urma ca.cate pe tine de ras.

Ai auzit vreodata de spermogeneza? adica de procesul de formare a spermei? Ei sperma trebuie sa se creeze la o temperatura cu 3 grade mai mica decat ce a corpului uman. De asta testicolele atarna in scrot si nu sunt organe interne, pentru ca atunci temperatura ar fi fost aceeasi cu a restului organelor.

Ai auzit vreodata de barbati sterili sau infertili? Ai auzit vreodata de cupluri care se chinuie ani intregi sa faca un copil? Ai auzit de fecundare invitro? Toate astea se intampla (excluzand problemele din partea feminina) pentru ca sperma barbatului nu este de cea mai buna calitate sau este total infertila.

Ca.cate pe tine de ras dupa ce ai niste cunostinte minine de cultura generala.

| NameHarris a răspuns (pentru suntserios):

Adica tu vrei sa ne spui ca esti de proasta calitatelaughing)\?

| suntserios a răspuns (pentru NameHarris):

Esti atat de amuzant

| RedDeath a răspuns (pentru NameHarris):

rolling on the floor

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru RedDeath):

Razi degeaba ca are dreptate.

| RedDeath a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Da, nu zic cum ca nu ar avea, dar a spus-o atat de nostim, incat nu m-am putut abtine sa nu rad rolling on the floor

9 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Pentru ca nu ia contact cu restul corpului, nu se atinge suficient de interiorul picioarelor si se raceste si mai mult decat este de obicei. Scrotul adaposteste testicolele deci si sperma care trebuie sa fie mai reci decat temperatura normala a corpului pentru ca sperma trebuie sa fie produsa si pastrata la o temperatura mai scazuta, de altfel asta fiind si motivul pentru care testicolele sunt in exteriorul corpului in sacul scrotal. La o temperatura prea mare, sperma isi pierde din calitati - fertilitate, motilitate, consistenta potrivita etc.

| minrest a răspuns:

Pe fond, a raspuns perfect suntserios, deci nu am ce sa adaug. Dar, de ce esti asa de atent la temperatura scrotului? Stii, pentru a functiona optim, organismul pretinde o anumita ingenuitate fata de el.Te salut.