| Alinda25 a întrebat:

De curand mi.am.inceput viata sexuala.Este normal sa nu curga sange la dezvirginare, chiar deloc?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca se poate intampla si sa fie considerat ca fiind chiar normal sa nu sangerezi in momentul dezvirginarii in anumite cazuri. Acest lucru se poate datora faptului ca orificiul existent in himenul tau din nastere, a fost si a ramas in continuare larg si in acelasi timp himenul tau fiind si foarte elastic a permis intinderea orificiului respectiv si trecerea cu usurinta a penisulul prin himen fara sa-l lezeze/deterioreze/rupa. De asemenea in multe cazuri din cauza ca himenul este foarte slab vascularizat chiar si in cazul in care va fi afectat adica rupt/lezat, se va produce o sangerate atat de neinsemnata incat se poate sa treaca practic neobservata. Daca ti-ai inceput viata sexuala ar fi indicat sa ai parte doar de sex responsabil si pe cat posibil intotdeauna sa fofositi un mijloc de protectie. Multa sanatate.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este normal si posibil. Cam 20% din femei nu sangereaza la deflorare (deci una din 5). Motivele sunt urmatoarele: un himen subtire si prost vascularizat care se rupe fara sangerare, absenta congenitala a himenului, un himen elastic care se va rupe de-abia la prima nastere vaginala, un himen care s-a rupt anterior la o masturbare sau la un exercitiu de gimnastica (de exemplu spagat). Toata lumea stie ca e posibil si ca lipsa sangerarii NU inseamna ca femeia nu era virgina.

| RAY a răspuns:

In biologie nimic nu-i normal, daca asa e inseamna ca e ok

| Emilian65 a răspuns:

Normal nu este, dar posibil da.

| Felys a răspuns:

Da

| Angelll98w a răspuns:

Da desigur ca e normal, nu ai de ce iti face griji