| silvia_3962 a întrebat:

De exemplu. daca iubesti pe cineva din toata inima. si ai face orice pentru aceea persoana, iar ea te-ai parasi. ce ai face?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Stiu ca e greu sa vorbesti din afara dar iti spun din experienta-mi proprie.Cand cineva te trateaza astfel, da-i pace.Mergi mai departe, nu te merita.Mai tarziu o sa privesti in urma si o sa razi...happy

14 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Eu am patit-o si e destul de recent, nu am ce face decat sa ma conformez si sa nu privesc in urma, sa ma gandesc ca a fost un episod din viata mea si sa fiu constienta de faptul ca toate au un inceput si un sfarsit, in plus dragoste cu forta nu se poate, daca te paraseste nu cersi iubire...sad

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Iubirea este o optiune strict personala, nu o obligatie! DA?! Deci, iubesti pentru ca aia, aia + ailalalta, si tot asa! Dar astea sunt toate in tine, si dinspre tine spre celalalt! Daca nu exista reciprocitate, atunci? Tu stii foarte bine asta! - raspunsul e in tine, in mintea si sufletul tau! Faptul ca ai face - poate! - orice! e o optiune poate nu tocmai cea mai inteleapta! Eventual, fa si un bilant/balanta: pe o coala, impartita in doua, pe verticala, scrii 1-+urile, si 2-minusurile, aduni si vezi ce iese, cumpanesti, si decizi! O iubire fara demnitate si caldura, ca sa nu zic efervescenta!, ce e aia? Daca te-a parasit, ti- demonstrat ca nu mai are pentru tine ce avea...inainte! A gasit, POATE, altceva, si cum e greu sa fii moral... Liniste, pace si optimism! Viata e frumoasa, merge inainte si merita traita! Orice ar fi!

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, dragoste cu forta nu se poate, daca el nu vrea nu al forta vei face mai rau.Incearca sa uiti si asteapta timpul le rezolva pe toate, vei gasi si tu adevarata dragoste, fiecare acolo sus avem ceva pus deoparte.Noroc.

April
| April a răspuns:

N-ai ce face decat sa inveti ceva din aceasta intamplare...nu e de-ajuns ca doar tu sa faci "orice" trebuie sa faca si el ceva...Intre doi oameni o relatie se mentine numai in masura in care fiecare se straduieste sa-l faca sa se simta bine pe celalalt...Reciprocitate,acesta e cuvantul...

| andreutz a răspuns:

Majoritatea ar intra intr-o stare de depresie...mai mult sau mai putin lunga...depinde de caracter. dar mai sunt si cei care zic "la naiba, mai sunt atatea fete (baieti) pe lumea asta.cu siguranta se va gasi altul mai potrivit(a) si pentru mine" [figurativ vorbind binenteles] si isi continua viata normal...si o iau de la capat!

| ada a răspuns:

Daca as iubi din toata inima, cum spui tu, si as fi parasita, sunt comvinsa ca as suferi enorm, dar cum speranta moare ultima nu as renunta sa visez la vremuri mai bune...Totul trece...Intr-o buna zi va veni soarele si pe strada ta... Dumneze are grija intotdeauna de atat de oamenii care iubesc curat si sunt loial si cinstiti.

| cami_6226 a răspuns:

As suferi o perioada dupa care as merge mai departe, nici un barbat nu merita sa suferi pentru el.viata trebuie traita cu bune si cu rele, indiferent de ce se intampla.m-as gandi k ar putea fi mai rau si k alte pers isi pierd copii si e mult, mult mai dureros. daca te paraseste inseamna ca e un prost si nu te merita

| marina_7216 a răspuns:

Incerci sa iei partea cea buna si anume:,, bine ca a facut asta pentru ca eu sa stiu ce am de facut,,. inseamna ca tu meriti mai mult decat iti oferea el si cu siguranta exista pentru fiecare perechia.la inceput este extrem de greu dar ajutorul si curajul de a merge mai departe este in noi! viata este frumoasa si trebuie traita!

| gege a răspuns:

Daca o iubesti din toata inima si ai face orice pentru ea, un singur lucru poti face...renunta la ea! daca nu te vrea inseamna ca nu e fericit langa tine, asa ca da-i drumu si incearca sa te bucuri ca ii merge bine! stiu ca e ceva groznic, am patit si eu astabroken heart

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce face, dragoste cu sila nu se poate. accepti situatia si fii sigura ca nu se termina lumea fara el, decat...pe moment. vine altul mai bun si mai receptiv la sentimentele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am trecut prin ceva asemanator... a fost groaznic, si inca este groaznic. A trecut ceva vreme si doare la fel de tare ca in prima zi... Adevarul e ca eu, tot am avut ascensiuni si coborasuri in ultima vreme incepeam sa o uit si iarasi mi-o readuceam aminte. Oricum iubirea e ceva ce nu recomand, fiindca la un moment dat te ridica, faci un salt gigant la absolut orice activitate, dar dupa aceea te coboara mai jos decat ai fost vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic si eu am iubit o persoana dar cu timpul uiti doar ca nu poti sal scoti din suflet atata tot fi tare silvia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as face nimic, inseamna ca acea persoana nu m-a meritat!

| misterÐ a răspuns:

Haideti sa va zic eu cum sta treaba... Scriu astea cu lacrimi in ochi si cred ca sunt cel cu raspunsul cel mai aproape de adevar. Inainte, tin sa precizez ca Anna se inseala. Ii da-i pace daca nu o/il iubesti. Pe mine m-a parasit, initial pentr u o saptamana(revizuirea comportamentului). A spus ca reluam dupa o saptamana, adica sambata... Si in tot acest timp, am suferit. Enorm, imens, nestiut de mult. Si inca o mai fac. Chiar si in momentele astea... SI-o voi mai face, pentru ca... incerc sa ma abtin, sa gandesc pozitiv, dar nu pot. O iubesc. O iubesc mai mult decat pe a mea familie, pe care o iubesc enorm de mult. Si ea imi cere sa luam pauza de o saptamana. Nu da inapoi, chiar vrea saptamana asta. Stie prin ce trec, stie cat sufar, din ce i-am spus, ca n-am stat deloc impreuna sa vada cat de mult sufar. Dar nu crede. E ca si cand m-a parasit. Va zic eu. Dac-ati iubi, cu adevarat si pur, ati astepta sa se intoarca la voi. Eu asa as face. Si asa fac. Oricat ar insemna asta.