| MariaMariaMariutza a întrebat:

De la cati ani iti vine ciclul?
Cea mai mica varsta

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Depinde de organism, nu putem spune neaparat că există o „cea mai mică vârstă".
Cunosc fete care au menstruație de la 9, respectiv 10 ani.

Dar mă rog, în general este vorba de 12 ani.

15 răspunsuri:
| BelleSarah a răspuns:

De la 7 luni

| Mada2799 a răspuns:

Depinde de fiecare. In jur de 11-12 ani.

| MariaMariaMariutza explică (pentru BelleSarah):

Tu faci misto de mine?

| 56767897ujbtyjnfgbg a răspuns:

10 ani! funda?

| alexuta13pe a răspuns:

Buna da-mi id tau k ti explic p mes ce si cum, aici vor vedea multi baieti big grin ok?

| Mada2799 a răspuns (pentru MariaMariaMariutza):

Eu?

| mimiwewem a răspuns:

Bună.
Vârsta minimă care îți vine menstruația pentru prima dată e la 11 ani.
Atunci i-a venit verișoarei mele, și s-a speriat rău.
Ar fi bine să vorbești cu mama ta despre asta.
Pa-pahappy

| MariaMariaMariutza explică (pentru alexuta13pe):

Ii zlatanmaria

| MariaMariaMariutza explică (pentru h3r):

Ms

| MariaMariaMariutza explică (pentru h3r):

Ms
Dar daca mamei mele i-a venit de la 16 ani?

| BelleSarah a răspuns (pentru MariaMariaMariutza):

Da, am facut laughing normal ca nu.ti vine de atunci, cea mai mica varsta e de 10 ani happy

| h3r a răspuns (pentru MariaMariaMariutza):

Ți-am spus, totul ține de organism, cât ești de dezvoltată, cum vei crește pe parcurs.
Dacă mama ta a avut menstruație de la 16 ani, asta nu înseamnă că tot atunci vei avea și tu.
Cel mai probabil te vei dezvolta mai repede decât ea, iar atunci e normal să-ți vină menstruația.

Nu te mai gândi la asta, o să fie bine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Menstruaţia poate veni şi la 9 anişori...

Oricum, TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.copilul.ro/......a5645.html

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

| Anastasia002 a răspuns:

Cea mai mica varsta este 8-9 ani dar sa nu te astepti sa iti vina menstruatia atunci pentru ca este destul de rar. Am auzit de fete carora le-a venit menstruatia pe la 9-10 ani dar mama mi-a spus ca ei i-a venit la 12. Mama unei prietene a avut prima menstruatie la 14 ani. Depinde de organismul tau.