| gabitza25 a întrebat:

Fetele, la ce varsta imi vine ciclul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani. Daca ti se pare ca este ceva in neregula cu organismul tau, nu ezita sa te consulti cu medicul de familie pentru a fi sigura ca totul este ok.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru gabitza25):

Poate ca se apropie ciclul sau poate ca ai racit.In alinarea durerilor abdominale sunt foarte eficiente baile de picioare sau cele de sezut, cu musetel sau coada-soricelului. Caldura alina durerile, de aceea puteti sa aplicati cataplasme cu ierburile amintite.

8 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Pe la 30-40.

| pwp a răspuns:

Depinde de fiecare persoana.o medie ar fi..de la 10 la 14

suntserios
| suntserios a răspuns:

Incepand cu 10-11 ani pana la 15-16.

| 拉维尼亚 a răspuns:

De la cel putin 10 pana la maxim 16.

| us3r a răspuns:

Depinde cat de dezvoltat si pregatit este corpul tau, poate sa vine chiar si la 10 ani.