| Deiutsa569 a întrebat:

De la ce varsta purtati sutien fetelor? si cum le-ati spus parintilor ca vreti?

10 răspunsuri:
| AnnePanda a răspuns:

Nu cred că e o anume vârsta de la care să începi să porţi sutien, unele fete sunt mai "dezvoltate" altele nu.
De la 9, 10, 11 ani poţi începe să porţi bustieră, e mai sanatos asa.
Nu trebuie să îţi fie ruşine, vorbeşte cu mama ta şi sigur va înţelege. happy

| τττ a răspuns:

Bună!
Eu port bustieră de la 10 ani și sutien de la 12 ani. Acum am 14 ani și îmi pare rău că de mică am avut nevoie. Pur și simplu îi ceri și gata.E ceva normal. Dar dacă nu ai sânii destui de mari ca să porți bustieră sau sutien, nu o face! Îți vei strica pieptul și când vei avea 20-30 de ani o să ai sânii lăsați.
Pa.

Răspuns utilizator avertizat
| FeraruAndreea a răspuns:

Depinde de cat de mari ai sanii de obicei pe la vreo 13 ani dar se poate si mai devreme sau mai tarziu de ex eu cunosc o fata care are 19 ani si nici bustiera nu poarta pentru ca n-are de fel sani si alta de 12 ani poarta pentru ca are niste sni mai mari de o minge de tenis(ok putin mai mari decat o minge de tenis) si nu e ca vrei tu sa porti si ca trebuie sa porti sau nu pe parinti nu ii deranjeaza!

Funda?!?!?!?

| BiscuiteCuCrema a răspuns:

Si eu m-am dezvoltat cam repede, la 12 ani port cupa 75C, iar mama a observat si m-a intrebat pe la 10 ani daca nu vreau sa imi ia o bustiera si la 12 ani am intrebat-o eu daca nu poate sa imi ia sutien. Si a acceptat, iar tata stie, dar ii este absolut indiferent, considera ca nu e treaba lui.

| PapusaDeMetal a răspuns:

Pai...Debinde si cat de dezvoltata esti. Daca esti dreapta nici bustiera sa nu poti. Daca ai destul de mari pentru varsta ta si sunt deja prea mari pentru o bustiera iti trebuie.Si cum i-ati spus mamelor ca vrei nu parintilor.Pai dau o idee. Cand mama ta e mai fericita, te duci la ea si ii spui: Mama celelalte fete din clasa poarta suitien, si mi-e ciuda pe ele.As vrea si eu unul. Cand mergem la magazin pot sa imi iau pe marimea mea te rog? Si uite asa ea o sa vrea. Te rog funda:X Cred ca merit nu?:*

| poii a răspuns:

Eu port de la 12 ani si ii spui asa mamei mama vreau si eu sa port sutien sunt destul de mare ca sa pot asa ca te rog da-mi voie sa port! Eu asa i-am sps si a functionat!

| DeeaSmilee a răspuns:

Buna happy. Eu port de la 12 ani, deoarece m-am dezvoltat repede.Am intrebat-o pe mama daca pot sa imi cumpar un sutien si ea a spus ''De ce nu?'' Daca nu aveam bani, o intrebam daca imi cumpara unul. big grin Tata nu a fost de acord cu ideea.Imi spunea chesti de genul ca sunt prea mica pentru asa ceva... etc etc laughing Dar daca vrei sa ii intrebi pe parintii tai daca iti pot lua un sutien iti recomand sa o intrebi mai intai pe mama ta. Inainte sa iti cumperi, sau daca nu ai bani te sfatuiesti ca sa iti cumpere ea unulwinking

| 99problems a răspuns:

Eu port de la 10 ani. ii poti spune asa mamei tale, cand intr-un magazin vezi sutiene:mama vreau si eu sa-mi iau asta.depinde si de marimea sanilor.dar ai grija sa nu fie ttatal tau prin preajma

| Marion3tt3 a răspuns:

Pur si simplu ii spui sa iti cumpere sau te duci tu si-ti alegi... e ceva normal rolling on the floor)