| laura_3808 a întrebat:

De la ce varsta se poate fc cancerul la san?

8 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Riscul deja isi poate face simtita "prezenta" odata cu inceperea vietii sexuala.
Dar riscul cel mai sporit este intre 40 si 60 de ani!

| nicky a răspuns:

Nu este o regula sau o varsta, acum cancerul apare inca de la varste destul de fragede chiar si la san. Oricum daca simti ca ai vreun nodul e bine sa mergi cat mai repede pentru o ecografie mamara.

| amberjuly a răspuns:

De la 20 - 50 e cel mai mare riscul. Dupa 50 se mai reduce putin (asta daca n-ai avut). Exista insa si cazuri in care fetele se imbolnavesc (

| iiirrriiisss a răspuns:

Riscul de a dezvolta cancer la san creste odata cu varsta. Astfel, la 30 de ani o femeie din 233 poate face cancer la san, proportie care scade spre 1 la 8, pe masura ce femeia se apropie de 85 de ani.

| gabrielutzu a răspuns:

De la orice varsta.
Din pacate in ultimul timp din ce in ce mai multe fete tinere dezvolta cancer la san, in special din caoza mediului foarte poluat(ar trebui interzise total circulatia masinilor, ceea ce este imposibil), a alimentatiei sintetice si a stresului tot mai mare.

| ingrijitoare a răspuns:

Aparitia cancerului s-ar putea sa te loveasca pe neasteptate si din plin. Habar n-am ce sa faci. Maraton in bratele unui medic specializat.

| printesa10 a răspuns:

Nu conteaza, la orice varsta poti face cancer la san.

| drpaula a răspuns:

Cancerul de san poate aparea la orice varsta indiferent daca ti-ai inceput viata sexuala sau nu! dar exista o predispozitie mai mare daca cineva din familia ta are sau a avut de exempul mama, bunica, etc sau daca ai facut avorturi! trebuie sa te examinezi in fiecare luna! te poti examina singura dupa ce fcai dus stai in fata oglinzii si cauti la fiecare san in parte daca exista vreo modificare vreun nodul! daca ai noduli sau vreo modificare te prezinti la medic de urgenta! nu sunt inca medic dar voi fi peste 4anisori!