| anonim_4396 a întrebat:

De la lichidul preejaculator poți rămâne însărcinată?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Doar daca baiatul si-a dat drumu (fie prin contact fie prin masturbare) destul de recent, n-a urinat macar de vreo 2 ori si nu s-a spalat sunt sanse sa fi ramas spermatozoizi pe canal care vor fi prelinsi direct in tine prin acel lichid. Lichidul ala nu contine spermatozoizi, are rolul de a curata canalul si logic ca atunci cand i curata daca sunt spermatozoizi ramasi pe el "ii curge" direct in tine daca se intampla fix atunci sa fie inauntru tau

| Violleta2022 a răspuns:

Da, daca este dupa o masturbare sau act sexual cu ejaculare, da, lichidul contine sperma si evident ca poate lasa fata insarcinata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Am transmis de multe ori raspunsuri tuturor celor care cu totul gresit vehiculeaza idei, presupuneri si pareri false si eronate in privinta lichidului preejaculator. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca lichidul este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul penian (capul penisului) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului. Insa principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare si nici in legatura cu vreuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu : vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau in momentul producerii sale.
Insa dupa momentul in care se produce deversarea lichidului preejaculator in uretra penisului, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se produca contaminarea printrun proces de amestecare cu resturi de sperma care au ramas de la o ejaculare anterioara, care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' adica NU contine spermatozoizi, deci este un lichid complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum am specificat producerea sa de catre organism are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Andreeush a răspuns:

Da, sunt șanse.

| Crackman a răspuns:

Da