| ciocio1993 a întrebat:

De xemplu daca rami insarcinata in prima luna nu iti mai vine ciclu? sau iti intarzie? ( sau de exemplu daca esti insarcinata in a 2 luna nu iti mai vine ciclu deloc?

2 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Sangerarile vaginale in timpul sarcinii pot sa apara fecvent in timpul primului trimestru de sarcina fara a semnala o situatie patologica. Hemoragiile care apar insa, in al doilea si al treilea trimestru de sarcina pot fi semnul unei posibile complicatii deoarece angerarea poate fi declansata de o serie de motive.
Orice femeie ar trebui sa cunoasca cateva informatii esentiale despre sangerare:
- Daca apare sangearea in timpul sarcinii, gravida trebuie sa monitorizeze cantitatea sa sange eliminata.
- In cazul oricarei sangerari vaginale in timpul sarcinii, mai ales daca este insotita si de orice alte simptome ingrijoratoare sau este abundenta se va consulta imediat medicul specialist.

| Dy20 a răspuns:

Din momentul in care ramai insarcinata nu iti mai vine menstruatie. Exista si cazuri in care menstruatia se suprapune cu sarcina dar sunt foarte rare.