| YourGirl93 a întrebat:

Deci, am de gand sa-mi incep viata sexuala dar de ce mi-e mie cel mai tare frica e sa nu raman insarcinata. Spuneti-mi si mie niste metode contraceptive in afara de prezervativ... ceva ce pot lua eu, sa fiu sigura ca nu raman si totusi sa nu-mi deregleze hormonii pentru ca mai tarziu chiar vreau sa am copii.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prezervativul este cea mai sigura metoda contraceptiva, nimic nu-l depaseste, nimic nu-l egaleaza. Dupa inceperea vietii sexuale cu prezervativ, du-te la ginecolog si solicita anticonceptionale. Daca le iei corect, recomandate de medic si te duci la consulturi ginecologice la fiecare 6 luni pe toata durata tratamentului, nu te vor afecta si vei putea avea copii mai tarziu. Dar inainte de a renunta la prezervativ, nu uitati sa va faceti amandoi analizele obligatorii: HIV, hepatita B, C, iar el, daca a mai avut contacte sexuale, HPV.

| Crisu a răspuns:

Anticonceptsionalele ar fi o metoda. dar du. te la farmacie si intreaba de niste plasturi pe care tsi. i lipesti pe mana, burta si nu mai stiu ce, dar daca folosesti asa ceva, nu mai ai voie sa iei altceva.consulta.te cu un farmacist sau un doctor si vezi ce iti recomanda si ce ar fi mai bine.

| Rayyy a răspuns:

Buna happy
Prezervativul este cea mai indicata metoda contraceptiva, insa daca vrei mai mult, poti consulta medicul ginecolog pentru a-ti prescrie anumite pilule anticontraceptive.

| dorutza_9395 a răspuns:

La inceput ma gandeam sa folosesc si prezervativ, si anticonceptionale, si ovule, de toate! Si cand am ajuns la momentul respectiv n-am mia folosit nimichee hee.
Prezervativul e cel mai practic, cel mai simplu de folosi, si te ajuta si impotriva BTS-urilorhappy.

| Analya a răspuns:

Prezervativul e cea mai sigura mtodawinking. Nu cred ca e cazul sa iei anticonceptionale de la primul act sexual. Iar pentru a lua anticonceptionale trebuie sa consulti un medic mai intai. Si ele sunt tot pastile si trebuiesc luate la sfatul medicului nu asa dupa "ureche" sau ca ti le-a recomandat cineva. Dar de ce nu vrei sa folosesti prezervativul?

| georginika a răspuns:

Uite cateva metode contraceptive :
Pilula combinata

-este o combinatie de mici cantitati de estrogen si progestagen;
-eficienta de 98-99%
-impiedica eliberarea ovulelor si ingroasa mucusul de la nivelul colului uterin
-este metoda reversibila cea mai eficienta, usor de administrat, nu afecteaza dorinta sexuala
-nu protejeaza impotriva infectiilor cu transmitere sexuala, inclusiv Hiv/Sida

Pilula monohormonala
-contine numai progestagen
-eficienta 96-98%, in cazul folosirii corecte

Diafragma
-eficienta de 85%
-impiedica spermatozoizii sa ajunga la ovul

Spermicide-substante chimice care pot fi gasite sub forma de tablete, spume, creme, geluri, supozitoare, ovule, foite care se introduc in vagin
-eficienta 75-80%

Prezervativul-este singura metoda contraceptiva care protejeaza ambii parteneri impotriva infectiilor cu transmitere sexuala, inclusiv Hiv/Sida
-eficienta 85-98%

| YourGirl93 explică:

Nu vreau sa folosesc prezervativ pentru ca mi se pare nu stiu...folosesti prezervativ cu cineva pe care nu-l cunosti si nu ai incredere in el.

| alexaa13 a răspuns:

Eu cred ca anticonceptionalele sunt cele mai sigure metode

| AllyLeito a răspuns:

Cum au spus si ceilalti Anticonceptionalele
nu 100% sigur da e cat de cat binelaughing
si sa nu fii pe stop:-J