| Loryoficial a întrebat:

Deci am nevoie URGENT de ajutor!

De un timp ma cert cu mama si cu bunica mea in continuare... le injur si imi vine sa le bat! deci am 16 si eu tot la 9 trebuie sa merg in casa ...bani nu primesc ca nu imi da. tata e plecat in germania si el imi mai dadea bani si ma lasa peste tot.acum ca o plecat am ramas doar cu sora mea, mama si bunicamea.

nu suport! imi place de o fata si ***. cum sa o duc intr-un club sa ne distram cand eu la 9 trebuie sa fiu in casa! nu pot sa vorbesc cu ele deloc! ma cert tot timpu cu ele! le-am spus ca eu voi inceta sa mai fiu asa daca ma lasa mai mult si primesc bani! dar nu inteleg ca si eu am doar o viata nu pot sa belesc toata ziua acasa sau sa stau intruna pe calculator! ele cred ca mai am 6-8 ani x( deci numai suport...am prieteni si ma duc la ei.si raman cu gura cascata si ma doare inima cand vad ce parinti au! eu nu pot sa duc acasa nici un prieten ca cu asa o familie nu vreau sa ma fac de rusine! nu mai suport! ce *** sa mai fac? eu am incercat sa ma schimb si dupa aia sa primesc bani. etc. dar 0 nu`i nici o diferenta! nu primesc nimic in schimb! ce pl sa le fac?! abia astept sa vina tata peste 2 saptamani :X ca nu mai rezist! stiu ca si eu gresesc ca le vb urat! dar asta`i cadou meu pentru ei! plzzz HELP!

MS anticipat!

9 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Salut deci în primul rînd ești un puștan c am obraznic, nu poți să faci numai ce vrei tu, trebuie să o asculți pe mama ta, lasă vrăjeala cu mers în club și cu fetele, ocupăte de învățat că ești la școală nu? Fi m ai respectuos cu mama ta, deoarece ea te a făcut și are grijă de tine, și dacă mama ta spune că la ora 9 trebuie să fi în casă știe ea de ce spune asta nu crezi? Dacă vrei bani mergi tăticu la muncă, că cu fetele în club la curvăsăraie ești primul, cînd vei cîștiga tu bani fă ce vrei cu ei, mergi cu toate țoapele în club și fă le doamne, că și merită sărăntoacele, țărănci să arunci banii pe ele, nerecunoscătoarele.

| consiliera a răspuns:

Nasol.E tiranie mare acolo.Ai dreptate, dar nu ai ce face.Intelegi? Ele iti dau de mancare sau de imbracat.Esti la cheremul lor.Cauta surse de facut bani(nu sa furi sau contrabanda).Zi ca dormi la un prieten, daca il suna pe ala zi sa zica ca esti la baie sau undeva.Gasesti tu.

| lo a răspuns:

Ar trebui sa fi mult mai intelegator cu ele, crezi ca este o responsabilitate usoara sa fi parinte si mai ales sa fi parintele unui colpil care vb ca la usa cortului.Ce suferinta, umilinta o fi in sufletul mamei tale sa te auda injurand-o.Nu te lasa mai mult afara pentru ca iti poarta ff mult de grija,sa nu patesti nimic,sa te fereasca de dubioasele anturaje, sa nu vagabontesti, etc. Poarta-te mai civilizat cu ai tai apoi incearca sa le explica-i ca ai si tu nevoie de mai mult timp afara...asta pe un ton frumos.Si fi mai calm, mai baiete ca daca la 16 ani te isterizezi asa la 30 o sa stai cu calmante.

| DorelSudoru a răspuns:

Fura bani de la ele sau fura de la magazine,trafic de droguri, bisnita, tepe pe net...hup-ha si gata banii multumit?

| passenger a răspuns:

In primul rand esti un nesimtit! Cine oi fi tu,un mucea cu ochi,ca sa le injuri pe ele? Ce vrei ma' tu club,cand mai ai inca muci pe la nas? Ai prietena... Hai nu ma innebuni! E si ea asa "inteligenta" ca tine?
Se duce tara asta de rupe cu ******* cu ochi ca tine! Auzi,el vrea in club... rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor
In al doilea rand,nu stiu cum iti permiti sa te tragi de sireturi cu mama si bunica ta. Daca vrei du-te in Germania, la tata, dar nu cred c-o sa faci fata pe acolo laughing
Succes la liceu!

Răspuns utilizator avertizat
| BbyBoop a răspuns:

Pai injurandu-le chiar ca nu o sa primesti nimic,nici apreciere,nici intelegere nici liniste. Vorbeste cu ele,fi calm si explica-le ceea ce te deranjeaza, afla ce vor si ele, ce le deranjeaza si pe ele.Mai ajuta-le si tu prin casa,dupa ce mananci, spala-ti farfuria d exemplu.Fa putina ordine la tine in camera.Ti-am dat un exemplu, dar vor vedea aceste schimbari la tine si vor fi multumite.Cat despre problema banilor, poate chiar nu pot sa iti dea atat cat vrei tu.Sunt multe de platit(facturi,mancare etc). Poate si mama ta vrea cateodata sa isi ia ceva,dar se abtine pentru ca apoi nu v-ar mai ajunge banii. Spune-le ca placi o fata, spune-le de prietenii tai, spune-le ca ai vrea si tu sa fiti asa o familie.Si incercati a stabiliti o suma de bani pe care sa o primesti saptamanl(dar suma aia,daca o cheltui,este problema ta, si sa nu primesti banii in avans pentru saptamana viitoare).Fa si tu compromisuri, si sa incerce sa faca si ele.Mult succes,cheia este comunicarea si nu vei rezolva nimic prin urlete, si sub nici o forma, nu le mai injura.winking

| cohyChocolate a răspuns:

Incearca sa ai o discutie cu ele dar calma... Dar vad ca tu la fiecare fraza folosesti pl... eu cred ca mai lasa ei ceva de la ei tu ceva de la tine si ajungeti la o intelegere ( parerea mea ca sa aveti discutia de fata cu tatal tau ) sau daca nu incearca sa intarzii si tu 10 minute dupa 15 si o sa invete usor usor! FUNDA?

| KsZ a răspuns:

Eu am 14 ani si am voie afara pana la 10:30-11. Primesc bani se de toate. Dar nu pentru ca sunt fata de bani gata. si eu eram la fel. o injuram pe sora mea si pe mama intr-un timp nu m-au bagat in seama 2 saptamani doar ceva gen "du-te la cumparaturi si hai la masa" au zis ca daca nu ma schimb si nu le vorbesc frumos nu o sa mai primesc nici bani si nimic altceva. SCHIMBATI COMPORTAMENTUL PT BINE TAU! nu o faci pentru altcineva o faci doar pentru tine.