| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea cu bunica mea din partea tatei sau certat iar tatal meu este in germania mama mea la sunat sa vina acasa iar eu am 13 ani... cearta a inceput ca eu merseseram departe la pescuit am stat pana la ora 10 seara a venit mama dupa mine cu bitigla acolo unde am fost la peste sunt vreo 30 de min cu bita eu eram cu bitigla si am fost pe dalma erau caini am picat in apa am ajuns acasa mama a zis ca nu mai am voie la pescuit... ok maine dimineata bunicul meu a zis sa mergem la peste mama a spus ca n-am voie iar bunica-mea a venit ca nu stiu ce ca la neamuri ma lasa sa merg cu bunicu la peste nu sau certat mama plangea intruna ca bunicamea a zis ca a scos-o ca pe un caine afara dar asta nu e adv a doua zi soaramea de 5 ani a mers i-a zis la bunicamea ca noi eu cu mama i-am zis sa nu o salute iar sau certat mama tot plange in continu au jurat ca nu se mai impaca de 2 zile intruna numa cearta ce sa fac plzzz mama tot zice ca se omoara la cheamat pe tata din germania plz help

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sti...mamele cu soacrele nu se inteleg niciodata! Ia aminte! Nu mama ta strica - ci bunica. Linisteste-o pe mama ta ca nu e asa grav. Si tu linisteste-te. Sunt 1000 de cazuri ca ale tale chiar si mai grave. Daca bunica ta face scandal du-o la spitalul 9winking Sa sti ca merge. P.s Idem situatie. Pa-pa wave

5 răspunsuri:
| PrinD a răspuns:

Spune-i mamei tale sa nu faca nimic inainte de a se gandi la tine, spune-i sa-l lase pe taticul acolo unde este, zii ca tu stii de ce este acolo ca este acolo pentru voi, spune-i ca ea trebuie sa fie tare pentru tine si pentru familia voastra. Dupa care poti merge la bunica si sa ii spui asa: Eu stiu ca am gresit si mama m-a pedepsit, merit asta si inteleg ca trebuie sa treaca pedeapsa iar dupa aia pot merge cu bunicul la peste, pestele tot acolo va fi, va rog sa nu va mai certati, nu va mai ganditi doar la voi, ganditi-va si la mine, ca si eu sufar din cauza certurilor voastre. Succes happy

| EmaS a răspuns:

Eu cred ca tu trebuie sa asculti in primul rand de mama ta.Este normal ca s-a speriat, puteai sa mori innecat.Crezi ca pentru ea este usor sa nu o asculti.Ce se intampla daca ramaneai acasa? Mai ales ca se simte singura,tatal tau fiind plecat,vad ca nu se prea intelege cu bunicii tai,tu nu o asculti? Daca recurge la gesturi extreme,ce ai sa faci? Incearca sa fii mai intelegator cu mama ta, sa o asculti, sa ii arati dragostea ta.

| Minnie a răspuns:

Nu am inteles absolut nimic. Cred ca la 13 ani ai fi putut sa scrii corect, asta daca te duci si la scoala intre doua partide de pescuit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu o asculti pe mata, si faci numa prostii cand vine tato acasa pe cine intreaba de tine pe nevasta lui sau pe masa? el te-a facut cu masa sau cu maicata? atunci tu pe cine luna matii asculti?

| Andrei72 a răspuns:

Cel mai bine e sa consulte un psiholog in primul rand iar in al doilea rand sa gaseasca punctul de contrazicere si sa il rezolvebig grin