Întrebare recomandată | cristinaalexexandra223 a întrebat:

Diferența de vârsta in cuplu.Am ajuns sa intru pe acest site datorită povestii mele de dragoste, care durează de 4 ani.Eu având 24 iar el având 45 da știu probabil voi fi judecată acum de voi din cauza diferentei de varsta...cum de am intrat in aceasta relație ce a fost in capul meu sau ca voi nu a-ti fi procedat asemenea mie, de fapt cum am mai auzit si de la prietenele mele aceste vorbe.Tin sa precizez ca nu e vorba de nici un interes financiar la mijloc.El fiind inginer sta in chirie momentan un om normal eu fiind încă studenta întreținuța de ai mei părinți.El a mai fost odată căsătorit si a divorțat acum 5 ani in urma căsătoriei au avut un copil acum are 12 ani cu care ma înțeleg foarte bine petrecem atâta timp cât își dorește copilul si încercam sa il implicam in toate activitățile noastre.In urma Divorțului sa făcut partajul si el sa ales cu o suma de banii, in timp a mai pus deoparte.Iar acum 3 ani au început construcțile pentru o noua casa casa in timp ce eu eram cu el iar azi casa este aproape gata in câteva luni se va muta.Problema mea reala este faptul ca : Eu il iubesc,foarte mult am trecut prin multe Divorțul a durat mult, a fost greu si cu custodia copilului care a rămas mamei am fost lângă el probleme la munca la dat afara sa reangajat familia lui ma Iubește si vor sa fim împreuna dar familia mea nu a fost de acord aflând la un moment dat, dar am negat nici in momentul de fata nu le-am dezvăluit adevarul nu vreau sa ii necajesc sunt convinsă ca nu vor înțelege niciodată acest gen de relație dar inimii din păcate nu am cum sa ii comand.Stau sa ma gândesc ca dintr-o simpla prietenie ne-am îndrăgostit si am ajuns aici sunt multe aspecte in fine.Am ajuns in momentul in care ma gândesc ce sa fac ce drum sa aleg? Il iubesc dar ce va fi pe viitor? El vrea sa ne mutam in casa împreuna imi amintesc ca imi spunea inainte sa facă casa ca aici vom locui noi, vom forma o familie, un copil cum se va juca bebelușului nostru in curte, a construit-o în timp ce era cu mine in timp ce mai punea o cărămidă imi mai spunea câte un vis legat de noi. Spune ca mă Iubește ca ii aduc liniște si iubire eu fiind o persoana calma si serioasa nu ies in cluburi sau alte activității mai agitate.Lumea ma condamna, ma judeca dar il iubesc avem foarte multe lucruri in comun insa ce vom face peste 10 anii unde vom fi? El va avea 55 iar eu 34 acum e bine nu se simte, se spune ca dragostea nu tine cont de nimic de vârsta, de religie etc dar asta in teorie când vine vorba de practica cred ca e altfel.A fost bine 4 ani nu m-am gândit atât de departe dar relația tot evoluează acum vreau sa ma angajez după facultate trebuie sa am o perspectiva de viitor vreau si o familie un copil.Mi-as dori sa le fac alături de el dar imi e frica ca in timp diferența de vârsta își va face simtita prezenta cu adevărat.Nu știu ce sa fac imi e greu sa las totul in urma sa il părăsesc după ce si-a pus speranțe in mine, după toate visele lui cu casa cu noi ...nu vreau sa il rănesc.Si nici nu as putea sa il vad cu alta femeie cred ca as fi răvășită de durere. Sunt multe aspecte părinții mei,vârsta,viitorul nostru nu știu ce va fi nu știu ce sa fac si totuși il iubesc nu vad cum ar fi viața mea de mâine fără el fără iubirea, liniștea si intelegerea lui fata de mine.Nu știu cum ma voi trezi dimineața stiind ca el nu mai e, nu ma mai suna de buna dimineața sau de noapte buna e greu foarte greu imi dau lacrimile când scriu numai gândul asta ma copleșește de durere ce sa mai spun de realizarea lor

Răspuns Câştigător
| Klepto a răspuns:

Don'soara Cristina, tu ai parte de versiunea relatiilor de liceu, cand boboacele au ca iubiti studentii. Invata de la ei, se simt bine, dar atat, fara happy end, casa, copil, etc.
Sunt relatii de tranzitie, le lasi in urma si mergi la urmatoarea.
Tu vrei sa-ti iei zborul, iar el cam vrea sa faca cuib. Da, stiu, te protejeaza, face totul perfect, dar el incearca sa termine scopul fiecarui barbat, sa-si asigure o sotie, o casa si sa se retraga si sa aiba liniste.
Nu vreau sa par fara inima, dar faci o greseala cand pui sperantele si visurile lui inaintea lucrurilor care ti le doresti tu. Acelasi cliseu feminin, eu o sa fiu diferita, nu o sa-l fac sa sufere, o sa-l salvez, o sa-i arat ca se poate.
Nu se poate cu un picior in barca si cu unul in apa. Discuta serios cu el, pana cand nu se complica si mai tare situatie. N-o sa-ti fie mai usor cand o sa fie copilul vostru la mijloc.
Nimeni nu este capabil sa decida pentru tine, este doar decizia si alegerea ta. Ce simti, aceea sa decizi.
As putea sa continui si sa-ti zic exact cam ce te bate gandul sa faci, dar nu indraznesti, dar aici ma opresc.
Gandeste la rece, discuta cu el, spune-i de ce te temi, nu am zis ca este imposibil sa mearga.
Poti sa imi urmezi sfatul, poti sa nu, alegerea ta, doar un text scris de un anonim, fara gen, fara fata, incapabil sa stie intensitatea problemei tale.
O seara placuta iti doresc.

39 răspunsuri:
| AnabellSY a răspuns:

E o problema daca el e mai mic, asa ca e mai mare are mai multa experinta mai ales ca a trecut printr-un divort si e mai matur.Un lucru pe care ar trebui sa il apreciezi este ca nu a cheltuit banii ci a adunat mai multi gandindu-se la voi.Nu exista diferenta de dragoste in dragoste...doar la experienta in viata!
Eu am avut o relatie cu cineva mai mic decat mine si era baiat, ne iubeam dar el era foarte influentat de parinti(mama lui) si a fost nevoit sa renunte la o relatie in care el credea foarte mult si asta doar pentru ca fiind foarte tanar(15 ani)nu a stiut cum e dragostea! Dar de iubit m-a mai iubit si dupa ce me-am despatit(chiar suferea)! Dar parintii nu ar trebui sa stea in fata fericirii copiilor! Totul depinde doar de tine! Din cate vad il iubesti mult, asta nu ar trebui sa fie un obstacol! Nu te lasa influentata de nimeni cand vine vorba de dragoste! :*

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sfatul unui om de aproape 60 de ani: ea poate fi mai invarsta si el mai tanar. Invers e rau. Barbatii, dupa un timp, nu mai fac sex. Femeia mai tanara nu va rezista mult. Femeia poate face sex si la 80 de ani.

| mihai69 a răspuns (pentru sofisis):

Total greșit!

| mihai69 a răspuns (pentru sofisis):

Las' că ajungi tu la 70, să te văd atunci ce spui!

| cristinaalexexandra223 explică (pentru Klepto):

Multumesc e atat de adevărat ce spui tu

| Oana92 a răspuns:

Il iubesti? Din ce ai scris pare ca da... Si atunci de ce sa asculti ce zice lumea? Oricum lumea are ceva de comentat, daca nu de varsta atunci de silueta, etnie, pozitie sociala, grosimea portofelului, pregatire profesionala, culoarea parului, trecut, etc...

Daca va iubiti si lucrurile merg bine intre voi restul sunt doar detalii.
Iar in legatura cu parintii tai....aici lucrurile se complica sad Incearca sa mergi impreuna cu partenerul tau la parintii tai si sa le spuneti impreuna ce si cum. Sunteti un cuplu si trebuie sa treceti prin asta impreuna. Pana la urma o sa inteleaga si parintii tai, oricum eu zic ca e imposibil ca in 4 ani sa nu dai de banuit cu nimic, sa nu va fi vazut cineva si sa ajunga zvonuri la urechile parintilor tai, vorbim de 4 ani nu de 4 saptamani!

Multa baftawinking

| Darkboy95 a răspuns:

Da este fff complicat si sunt destule aspecte,diferenta de varsta isi va spune cuvantul mai devreme sau mai tarziu dar daca nu ai mai sta cu el nu stiu cum ar fi desi te inteleg ca il iubesti, orice ar fi te sfatuiesc sa faci ce crezi thu mai bine sa nu te iei dupa sfatul nimanui nic chiar al meu sau a altei persoane fa ce crezi thu ca e bine ce iti zice inima suferinta va fi pe amandoua parte deoarece daca nu o sa mai stai cu el vei suferi mult pentru ca il iubesti si nu vei putea rezista vazan o alta femeie langa el si varsta nu este o problema neaparat doar ca dupa ceva ani nu iti va mai putea oferi satisfactia pe care si-o doreste orice femeie (DRAGOSTE)SPER CA TEA AJUTAT SFATUL MEU NU ESTE NIMIC MAI RAU DECAT SUFERINTA DIN DRAGOSTE SI PROBLEMELE DE SANATE, CREDEMA, JTIU CE ZIC, SPER SA IEI DECIZIA CEA MAI BUNA.

| marko23 a răspuns:

Fa ce iti spune inima nu asculta in stanga si in dreapta, dragostea nu are varsta.

| Preafericitul555 a răspuns:

La iubirea adevarata nu exista varsta averi etc e iubire adevarata faci ce decide inima ta sa faca nu alti