| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Acum o luna de zile m-am despărțit de iubita mea după o relație de 2 ani și 2 luni. S-a despărțit de mine printr-un mesaj spunându-mi ca "nu mai știe ce simte, ca nu mai e ea, ca a încercat sa fie Ok, ca știe ca o iubesc și ea pe mine dar nu mai poate sta in relația asta forțându-se sa fie Ok", nici eu n-am înțeles mare lucru din asta după care i-am dat replica cum după 2 ani de zile nu știi ce simți și te mai despărți de mine și printr-un mesaj. Ma rog i-am spus "asta este" și cam atât. La 5 zile ma caută spunându-mi "ca nu a fost frumos ca a reacționat așa, ca ar face-o diferit de data asta, ar vrea sa-mi explice cum a ajuns aici, ca poate ne vedem sau vorbim la telefon, ca poate mai meritam o șansa dar e prea târziu" iar eu ca fraierul am acceptat sa ne vedem(știind ca ea vrea sa se despartă cu mine așa cum trebuie si se simțea vinovata ca a făcut-o prin mesaj) ne-am văzut iar acolo am căzut pradă sentimentelor și va dați seama ca am lăcrimat puțin pentru ca simteam acea durere in mine și in piept. M-a sărutat, i-am spus sa își pună gândurile in ordine și vorbim după, toate bune și frumoase, trece o săptămâna si era foarte foarte RECE cu mine, spunându-mi ca nu s-a gândit deloc, ca nu știe ce vrea, ca se gândește mai întâi la ea cum e in felul asta de acum, niște răspunsuri eronate fără sa înțelegi nimic. O mai las o săptămâna, o caut iar după care cerându-i sa ne vedem, refuza, așa ca avem o conversație pe wapp unde îmi spune ca "nu mai dorește nimic momentan, ca nu știe ce vrea, ca nu știe ce sa facă, ca am bulversat-o ca am băgat-o iar in seama, dar nu mai sunt așa intense sentimentele, ca nu mai e scanteia" la sfârșit spunându-mi ca o sa ma caute iar eu o sa aștept dar…. După 3 săptămâni, nu a dat niciun semn, pana când am luat eu inițiativa (din nou), sunând-o si propunându-i sa ducem relația la un alt nivel(crezând ca asta era motivul pentru care a făcut toate astea) fiind sigur pe mine si ce aveam de gând iar ea îmi spune ca "trebuia sa trag o concluzie dacă nu m-a cautat iar dacă asta vreau sa aud, nu mai vrea nimic" spunându-i succes si cam atât. Țin sa precizez ca am 27 iar ea 24, eu fiind destul de matur si sigur pe ce simt iar ea mai puțin. In tot acest timp nu ne-am certat niciodată si da, intervenise monotonia, relația se așezase, lucram mult si am cam neglijat-o(asta cred eu ca e motivul despărțirii, probabil și încrederea undeva a dispărut) dar lucrurile astea puteau fi evitate dacă comunica cu mine, ea nu prea e o fire deschisă dar am ajuns la concluzia sa cred ca e și cineva la mijloc, adică cu 2 săptămâni înainte la ziua ei toate bune și frumoase și deodată…nu știu, voi ce credeți? Oare vrea sa vadă dacă chiar o iubesc, pana unde sunt dispus sa merg pentru ea sau cineva i-a câștigat sentimentele pe care eu i le-am pierdut? Ca sa fiu sincer cu voi voiam de mult sa închei și eu relația dar am tot sperat sa se întâmple ceva și chiar am început sa o iubesc, nu știam ca o iubesc atât de mult pana nu se ajungea la aceasta situație, dar mi-e greu sa renunț la ea, sa încep alta poveste, chiar dacă nu era așa stralucita relația noastră, ne era bine, cel puțin mie…Sincer nici nu e genul de fata care sa însele, nu prea are prieteni și ei ca familie sunt mai liniștiti de felul lor. Am rămas și bun prieten cu câțiva din familia ei…Chiar nu știu ce sa mai zic…nu îmi vine sa cred ca fata care îmi spunea acum câteva luni ca ma iubește și nu știe ce i-am făcut acum e așa rece și distanta parca zici ca am inselat-o sau bătut-o, nici măcar nu i-am zis "da-te mai incolo"…nu știu, voi ce spuneți?

52 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind ai spus ca ai neglijat-o ai spus totul. O relatie se construieste. O lasi deoparte, o pierzi. Ai ales intre lucru si ea, acum tragi ponoasele. Ce iti ramane e de invatat, sa nu iti neglijezi partenera. Oricit de serioasa ar fi, te va lasa la un moment dat. Nici o femeie nu vrea sa se simta neglijata, considera asta ca fiind ceva foarte urit. Si daca ai neglijat-o cumva si la ziua ei, cu atit mai grav, si-a dat seama ca nu esti linga ea, si nu are rost sa mai fiti impreuna.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru cristi202):

Sincer, da, și la ziua ei am cam neglijat-o…nu cred ca mai pot face ceva…

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru cristi202):

Ea a stat cu fetele eu cu băieții ce era sa stau scai pe capul ei

| raMLesS a răspuns (pentru cristi202):

"Nici o femeie nu vrea sa se simta neglijata".
Nici o femeie nu vrea prea multa atentie, chiar daca spune ca vrea, iar daca tu ii dai atentia aia tot timpul si ii faci mereu pe plac, se satura de tine.
Nu trebuie sa fii singurul care o cauta mereu si care ii da primul mesaj, o relatie e 50-50.
Isi doreste un barbat puternic, dominant, care stie ce vrea de la viata si care o face sa se simta bine, nu un copil de care sa aiba grija sau o papusa careia sa ii traga sforile cum vrea ea.
Si da, e urat sa o neglijezi de ziua ei, dar nu isi pierde sentimentele din cauza asta.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru raMLesS):

Nu i-am făcut mereu pe plac, bă chiar am refuzat-o in diferite ipostaze amânând unele lucruri (a ne vedea, a lua cina, a ieși in oraș), dar nu am neglijat-o in adevăratul sens al cuvântului la ziua ei, poate ca nu am stat lângă ea la masa, ea era cu fetele eu cu băieții ce era sa fac sa stau lângă ea sa ascult ce vorbesc ele? Dar am rămas la ea peste noapte și totul a fost bine, deci nu cred ca e asta… i-am mai reproșat din când in când na ca orice bărbat nu poți fi de acord cu tot ce zice ea, faptul ca ea vroia sa plece cu o prietena comuna doar ele doua un Weekend la munte iar cu mine nici nu a fost, ce trebuia sa fac sa ma bucur? Sau faptul ca la mare s-a dus singura la răsărit fără mine? Trebuia sa ma bucur sau cum?

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru raMLesS):

Nu, nu am fost dominant cu ea, mereu am ascultat-o și am luat decizii împreuna, dar nu crezi ca atunci când simți ca se schimba ceva sa vorbești cu partenerul tău și sa spui ce te apasă și ce e de făcut? Ca făceam schimbări la mine, la noi, sa ne fie bine, dar ea și-a luat vina asupra ei spunând ca "a încercat sa repare singura greșeală și poate ca de asta s-a ajuns aici"

| raMLesS a răspuns (pentru SENTIMENT77):

"Nu, nu am fost dominant cu ea, mereu am ascultat-o și am luat decizii împreuna" laughing Uite vezi unde e greseala? Barbatul e liderul, tu trebuie sa conduci, nu trebuie sa decida ea pentru tine.
Schimba-ti mentalitatea, cand iesi in oras nu o intrebi: Ce vrei sa mancam?
Daca tie iti plac pastele ii spui: Hai sa mancam paste!
Daca nu vrea si vrea sa mancati ciorba, tu ramai pe paste.
Nu trebuie sa fiti de acord mereu si nu trebuie sa te modifici dupa placul ei, pana la urma sunteti oameni diferiti.

"dar nu crezi ca atunci când simți ca se schimba ceva sa vorbești cu partenerul tău și sa spui ce te apasă și ce e de făcut?"
Ba da, e perfect normal, ideea e sa nu dai niciodata semne de slabiciune si de vulnerabilitate in nici un caz, pentru ca daca faci asta, o sa te vada ca pe un prieten, trebuie sa fii ca un munte, sa nu te miste nimic.
Cand erai mic, 5-7-10-12 ani, mai tii minte cand ieseai cu taica-tu in oras sau cand faceati lucruri impreuna? El mereu stia ce aveti de facut si mereu iti placea sa fii in preajma lui pentru ca era sigur pe el, si stiai ca esti in siguranta orice s-ar fi intamplat.
Exact asa vor si femeile sa fii, iar daca esti asa (pentru ca ele gandesc diferit), cel mai probabil o sa-ti dea un *** test sa vada daca esti sigur pe tine in anumite conditii, si o sa se prefaca ca e suparata, sau o sa-ti dea o replica care o sa te enerveze, iar tu trebuie sa ramai calm si sa ramai la fel.
Acest test are scopul de a-ti testa increderea in tine, iar daca cum spune ceva sau se preface ca e suparata, tu ii spui repede "Scuze, glumeam", deja ai picat testul, vede ca esti afectat si ca are un impact asupra ta.
Ele au acest mecanism de testare, pentru a vedea daca cel care stau langa ele e partenerul ideal sau nu.
Chiar daca suntem in secolul 21, creierul nostru e ancorat la trecut, avem niste mecanisme la fel de primitive ca oamenii pesterii.

| cristi202 a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Nu trebuia sa stai scai pe capul ei. Dar trebuia sa ii acorzi atentie. Eu nu stau pe capul sotiei mele, si nici ea pe al meu, atentie si grija nu inseamna sa o sufoci cu prezenta ta, ci atunci cand are nevoie de tine, sa fii acolo, cand vrea sa vorbeasca cu tine, sa fii ochi si urechi, cand te suna, sa ii acorzi prioritate si sa ii raspunzi. E vorba de prioritati aici. Nu i-ai dat ei prioritate, atunci automat ai neglijat-o. Stii ca poti sta tot timpul cu ea, linga ea, si sa o neglijezi? Poti face atitea lucruri si ea sa fie mai mult de umplutura... Dar cand iti pasa cu adevarat de ea, ea va fi in centrul atentiei tale, si ea va simti asta, si nu se va simti neglijata, chiar daca toata ziua ai fost la lucru, si ai fost departe de ea.

Iar chestia cu ziua ei, e de inteles reactia ei. Macar atunci sa ii fi acordat atentie maxima. Dar nu ai facut-o si fata s-a simtit prost, de parca nu ar fi avut prieten, si a hotarit ca, decat asa, mai bine singura. Sigura solutie e sa mergi la ea sa iti ceri iertare in special pentru ce a fost de ziua ei, sa recunosti ca ai fost neglijent cu ea, si sa iti schimbi comportamentul fata de ea daca iti mai da o sansa.

| cristi202 a răspuns (pentru raMLesS):

Crezi ca nu vrea prea multa atentie? Inseamna ca nu cunosti femeia. Daca vrei sa cuceresti una, faptul ca ii acorzi atentie e unul din atuurile ce le poti avea. Micile atentii facute oricind demonstreaza ca iti pasa de ea, si conteaza si ele. In rest, e adevarat, nu trebuie sa o cauti doar tu, e un joc al dragostei, in care fiecare e implicat, si femeile nu isi doresc copii de care sa aiba grija, asta e un lucru pe care il detesta. Dar daca o neglijezi de ziua ei, dupa ce ai mai facut-o cateva saptamini, aceea e visina de pe tort care va duce de ripa relatia. E punctul culminant care va termina totul.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru cristi202):

Hai frate ma lași mereu am fost acolo pentru ea când avea nevoie de mine, trebuia sa vorbească cu mine, sa fie comunicativa, ce vrei sa o întreb in fiecare zi "ia zi te supăra ceva? Te doare ceva astăzi? Vrei sa vorbim despre ceva?" E o fata mai liniștita, plictisitoare intr-un fel, nu are hobby, nu are prieteni, vine de la munca și stagnează, știam deja ce făcea in fiecare zi, micile gesturi mereu le făceam, ii sărutăm mâna când conduceam, o luam in brațe când ne uitam la film, sarut pe frunte etc etc nu-mi spune mie ca nu ii dădeam atentie, iar de la atâta lucru îmi spui tu mie ca ea face chestii de genul? Ma lași? Am și eu un servici la fel ca si ea și o mică afacere pe care am început-o de condus, unde trebuie sa ma implic mult acum la început dacă vreau sa realizez ceva, dacă vroia sa ma ajute se implica și ea dar nu vrea, prefera sa doarmă. Ce vrei sa fac? Sa o iau cu forta? Mai plauzibil este faptul ca cineva a apărut in viața ei așa cum a spus cineva mai sus(deși eu bănuiam asta) de-aia și spune ca "nu știe ce simte, ca nu știe ce vrea și cum vrea sa facă, ca poate are nevoie de timp"(așa mi-a zis data trecută), deci lasă-ma cu atenția ta, ca pe a mea o aveawinking sau poate nu am fost eu destul de "bărbat" cu ea și trebuia sa fiu puțin mai dominant.

| cristi202 a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Pai zi asa, frate! Atunci mai bine las-o sa doarma!
Totusi, nu eu am zis ca ai neglijat-o. Tu ai scris asta in intrebare. Pina la urma, unde e adevarul?

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru cristi202):

Da, eu am zis fiindca am crezut ca poate nu a fost suficient și ma gândeam ca na poate îmi Spune-ți voi dar de la un timp văd numai Greșelile mele și ma învinovățesc singur dar dacă îmi aduc bine aminte de defectele ei…. parca vorba ta mai bine o las sa doarmă…eu unul am încercat sa o întorc din drum dar na…cât sa fiu cățel după ea? Adevarul? Crede-ma ca nu știu laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Credem că greșești și tu și ea legat de ce anume înseamnă o relație. O relație trebuie să aibă un scop final și acesta înseamnă copii. Pentru aceasta o relație se construiește pas cu pas, ori se dărâmă pas cu pas. Așa că întrebarea pe care urmează să o puneți dacă vă mai întâlniți este aceasta. Vreți, dar împreună,
să aveți un viitor împreună, dar ÎMPREUNĂ? De aici să rezulte restul, indiferent ce vârste aveți fiecare, ce a fost între voi până acum, cât a durat, ce a simțit, sau așteptat fiecare de la relație.

| AnastasiaK a răspuns (pentru sadrian46):

"O relație trebuie să aibă un scop final și acesta înseamnă copii."

Pardon? Și dacă unii oameni nu își doresc copii? Sau aleg să decidă în timp dacă vor face sau nu? Înțeleg că eu și prietenul meu suntem într-un parteneriat de afaceri sexuale protejate sau cum se numește din moment ce nu ne dorim copii?

Cu tot respectul, dar cred că problema înțelegerii ideii de relație nu e la autorul întrebării...

| sadrian46 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pardon?
Nu te pardon, nu te iert.
Și dacă unii oameni nu își doresc copii?
Dacă nu își doresc copii, de ce fac sex împreună, așa, de-a florile mărului, că cer măruntaiele din ei, că îi mănâncă și au nevoie să se scarpine reciproc, să se răcorească? Merge și așa, ca afacere privată, să nu ai nevoie să mergi la masaj erotic cu finalizare. Aferim.
Înțeleg că eu și prietenul meu suntem într-un parteneriat de afaceri sexuale protejate. Da, cam așa ceva, ai numit bine parteneriatul vostru. Apoi, să nu te miri dacă vă veți despărți, dacă nu vă merge bine afacerea, cu cauciuc pe lingam și bap pap pilula de a doua zi.
Cu tot respectul, dar cred că problema înțelegerii ideii de relație nu e la autorul întrebării...
Cu tot respectul, crezi ce vrei. Eu așa am înțeles, așa am răspuns.
Dar ideea ta e bună, de ce nu le propui tu direct modelul tău de viețuire, cu afacerea sexuală. Noroc de lumea aceasta că mai sunt unii care, poate, din greșeală, mai fac și copii, ca să nu ne ducem pe copcă de tot, cu bișniță sexuală.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pai nu e rau sa faca lumea sex si pentru placere, nu are treaba neaparat cu, copiii.
Si daca am disparea ce? Planetei i-ar fi mai bine fara noi, ca si asa am distrus-o de tot.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai nu e rau sa faca lumea sex si pentru placere, nu are treaba neaparat cu, copiii.
Dta emiți aici o părere personală care nu este susținută de realitate.
Omul face parte din regnul animal, deci este o ființă vie sexuată, care se înmulțește prin activitate sexuală numită sex. Astfel, oamenii când fac sex și le place fac o treabă, activitate, acțiune aranjată de un miliard de ani de când există pe lume sexul. Iar acea plăcere maximă a actului sexual este un soft care indică fiecărui animal, că face cel mai important lucru din viața lui, perpetuarea sexului prin copii. Așa că asta cere viața neapărat. Așa că din punctul de vedere al vieții acesta este supremul bine, cea mai mare calitate a vieții. Ori faci asta cu acest scop, sau viața ta nu este întreagă, completă.
Și dacăam dispărea, ce? Ei, viața a 7 miliarde de oameni deocamdată, spun că nu e un ce adică fapt oarecare, fiindcă toți luptă pentru supraviețuire. Va fi un moment peste 5 miliarde de ani când soarele se va stinge, după ce arde tot pâmîntul. Dar până atunci vom pleca pe alte planete din galaxie.
Planetei i-ar fi mai bine fara noi.
Ai un punct de vedere despre binele planetei. După ce criteriu îi este planetei bine sau rău?
ca si asa am distrus-o de tot.
Cum adică de tot? Ce anume am distrus de tot?
Este preferabil să gândești cu cap și să emiți gândurile cu înțelepciune.
Pace.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pai parerea mea e sustinuta de realitate, ca doar de aia exista prostitutie de cand lumea, filme porni, jucarii sexuale, pentru placere si atat. Lasa tu softul ala de acum milioane de ani, acum suntem in 2021.
Ne-am mai desteptat, nu facem sex doar pentru copii.

Cum am distrus-o de tot pe planeta?! Ma mir cum de pui asa intrebare cand toata lumea stie.
Am poluat pana o sa distrugem planeta de tot, deja habitatul multor animale l-am distrus, de aia si vin ursii in curtile oamenilor (e doar un exemplu), multe specii dispar din cauza noastra, efect de sera, s-a dus dracu clima pe tot globul de o sa murim cu zile nu dupa mult timp daca mai continuam asa.
Apar tsunami-uri, inundatii, uragane ca am dereglat noi clima si tot cu supraproductia noastra pentru imbogatirea unora, de ex scoti la an un telefon desi e absolut inutil, si alalalt merge f bine inca 2-3 ani si cu toate aplicatiile care exista.

N-ai vazut ca au zis si astia, ca de cand cu carantina aia din 2020, deja natura putin de tot incepuse sa-si revina, se refereau mi se pare la mari si oceane unde nu mai erau oameni ca inainte.

Iar daca am disparea, am disparea, nu vad care e treaba? Am zis la o adica asa doar ca idee daca am disparea. Miliarde de planete n-au viata pe ele si stau binemersi, asa ca asa ar sta si pamantul fara noi, iar daca ar ramane doar animalele tare bine ar fi, ca-si revine fauna si flora la normal.
Si vom disparea clar daca mai nenorocim clima si tot, au zis-o si astia de fapt.

Dar astea-s chestii stiute de majoritatea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai parerea mea e sustinuta de realitate, ca doar de aia exista prostitutie de cand lumea, filme porni, jucarii sexuale, pentru placere si atat. Lasa tu softul ala de acum milioane de ani, acum suntem in 2021. Ne-am mai desteptat, nu facem sex doar pentru copii. Aici am obiecția, câți? De ce numești asta deșteptare?

Iar daca am disparea, am disparea, nu vad care e treaba?
Nu vezi penrtru că nu ai habar ce este viața în raport cu materia non vie. Materia vie, de la prima celulă vie separată de mediu, de acum 3, 8 miliarde de ani s-a străduit și a reușit să transmită mai departe o structură informațională, adică nu numai să viețuiascâ ci să supraviețuiască. Dta însuți ești rezultatul acestui proces. În raport cu forța, amplitudinea și persistența acestui proces, deșteptatrea ta și deștetptăciunea ta, că poți face sex și fără consecințe dacă folosești prezervativ nu are nici o relevanță, nici o valoare. Aceasta este lipsa de valoare a sexului fără copii, că nu produce nimic pentru viitor. Viața are această valoare, tinde să devină veșnică. Veșnicia cuprinsă în viață, nu este o decizie personală. Da ești mai deștept dar cu ce sens, cui folosește? Doar ție și atât. Tu spui că este bine, că e 2021. Eu spun că să ai copii este bine că este 1 miliard de ani de bine, aceasta este dovada mea despre ce e bine și ce nu.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Da, insa nu trebuie ca ceva sa produca ceva pe viitor neaparat, poate aduce ceva pe moment si ajunge, asa si la sex, ne simtim bine pe moment si atat.
Am zis 2021 asa, insa prostitutia e de cand e lumea de fapt, deci sexul pentru placere si atat.

E bine sa aiba copii pentru cine doreste doar. Si binele asta e relativ, pentru unul un bine e ok, pentru altul nu e okey.

Si daca materia vie s-a straduit sa supravietuiasca, daca dispare, nu se intampla nimic pana la urma, o sa fie un loc unde era viata si atata tot, dar nu mai e. Sau raman doar animalele, dispare doar omul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Deci sexul pentru placere si atat.
Ajungi repede la concluzii care îți plac.
Așa se întâmplă când gândești fără să și judeci.
Si binele asta e relativ, pentru unul un bine e ok, pentru altul nu e okey. Da este relativ. Dar e bine relativ pentru câți? Cum decizi că ceva e bine? Bine, adică plăcut?

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pai pentru majoritatea e bine, intreaba tu pe cine vrei sa vezi ce zice in legatura cu sexul?!
Nu imi place doar mie. Am zis, din moment ce exista prostitutie, jucarii sexuale, pornografie, videochat, si altele, inseamna ca gramada de oameni plac sexul pentru placere.

Ca daca placea doar mie, sa zic ca eram eu aiurea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu întreb pe prietenul meu Google. În fiecare secundă se nasc 4 copii pe Pământ. Ei sunt viitorul. Urmașii lor vor pleca spre stele. Un cer nou și un Pământ nou, așa cum scrie undeva în Biblie. Da, voi cei cu bordeluri și jucării sexuale, în raport cu acești 4 copii pe secundă, vi se pare doar că trăiți. Să trăiești nu e suficient. Viața înseamnă supraviețuire, iar supraviețuirea înseamnă copii. Asta îmi spune mie Google și viața care am trăit-o până acum, 75 de ani, 2 luni și 19 zile. Trănd în cercul vostru strâmt, norocul vă petrece. Și dragostea surogat. Treaba voastră, dar măcar nu smintiți lumea că e 2021 și v-ați deșteptat. Poți să fi deștept și să nu fii totuși treaz. Și mai ales să ți se pară că ești viu, dar fără să fii totuși. Să ți se pară doar.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pai daca din orice sex ar iesi copii, s-ar duce dracu planeta asta.
Si daca se mai nasc asa mult mai departe si crestem mai departe in populatie, sa vezi tu ce razboaie si ce nenorociri vor fi.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Pe ce te bazezi? Să citești despre războaie șă vezi că decesele din războaie au scăzut în intensitate.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Bine, acum cu nuclearele mai putin faci razboaie, dar zic asa ca principiu, cand resursele vor fi prea putine pentru atata populatie ce se intampla? O sa se lupte pentru resurse, asta o sa se intample, mai ales ca si populatia urca, dar resursele se duc. De ex la noi prjn 2032-2035 nu prea o sa mai ai resurse.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Să specificăm ce resurse, și pentru cine vor fi prea puține.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Petrol, gaze, carbuni, mancare, astea-s resurse, vor fi prea putine pentru toti oamenii de rand.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Petrol, gaze, carbuni.
Ai auzit de fuziune nucleară?
mâncare. Sunt deșerturi neutilizate.
Oamenii care nu sunt de rând, tot cu o lingură bagă în gură mâncarea, nu cu două linguri.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Si deseurile radioactive unde le duci? Nu f planeta?
Aia de nerand sunt bogatii care vor avea mereu prioritate in toate. Ca si in razboi, bogatasii stateau feriti de razboi, si fraierii erau in rahat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Fuziunea nucleară nu produce deșeuri.
Iar referitor la deșeuri, energia nucleară, 30% din producția de energie mondială, acum, este cea mai puțin poluantă dintre toate, înafară de cea solară, maree, eoliană și hidro.
Împărțirea lumii în bogați și săraci care sunt în conflict etern datorită poziției sociale și economice este o utopie comunistă și creștină tot odată. Această luptă nu se termină niciodată. Așa am învățat eu la socialism marxist leninist ceaușist. Iar dacă nu ne-a plăcut comunismul, că aia, aia, acum avem parte de societatea post comunistă. Cui îi place. Cui nu, să emigreze în Cuba sau în Coreea de Nord.
Zdrobiți orânduială cea crudă și nedreaptă a lui Eminescu, Sculați voi oropșiti ai vieții, iluziile socialismului,. Cunoaștem, am fost îndocrinat de la grădiniță grupa mică cu ele.
Cu o mână pe fundiță,
Și cu una pe oliță,
Jur să fac un kk mare,
Pentru clasa muncitoare.
Măi Mosotti, sper că nu te superi pe mine.
Eu rămân pe TPU de fiindcă și de pentru.
Mă bucur că am în tine un prieten cu care pot discuta. Că de mono ideici nu duc lipsă pe aici, care știu ei mai bine ce și cum. Nu îi numesc, îi știe toată lumea.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Da, insa tot se zice ca deseurile nucleare trebuie puse undeva, iar asta prezinta o problema, adica uraniu ala care nu prea mai e in stare sa isi faca treaba in centrare dar totusi mai e radioactiv. Ca altfel era ideal sa ai o centrala nucleara, in timpul functionara nu polueaza, asta e corect.
Bine asta gandind ca se produce energie prin fisiune nucleara, ca de la radiatiile alea ai energie sa faci curent, eu asa stiu ca merge o centrala nucleara.
Daca zici ca prin fuziune (cand doi atomi se cupleaza si iese energie) nu se produc deseuri, asa o fi, nu te contrazic.

Sa faca atunci centrale pe fuziune, si aia e.

Am auzit ca energia din eoliene, solar, etc, nu ajunge, cica randamenul e mic, nu stiu daca chiar asa si este.

Cu lupta de clasa ce sa zic, asta e, bogatasii asupresc pe ceilalti, si asa a fost si asa va fi.
N-ai vazut si pe titanic cine se duceau primii in barcile de salvare, nu aia de la clasa intai? Si aia de jos clasa 3-a, nici nu erau lasati sa iasa.

Adevarat ca si bogatii tot cu o lingura mananca, insa "mananca" cu 7 linguri in alte ramuri.
Aia de rand mananca mancarea toxica din magazine, bogatii au fermele lor, pamanturile lor de unde mananca sanatos.

Intr-un socialism bine aplicat, ar fi fost bine, nu sa fie dictatura imputita.

| Mosotti a răspuns:

E clar, nu te mai iubeste, si daca nu te mai iubeste nu are sens sa insisti sa cazi de prost, si daca nu i-ai zis "da-te mai in colo", asta nu conteaza, nu te mai iubeste si aia e.

Deci cauta alta. a zis ca nu stie ce simte ca nu isi da seama ca iubirea s-a dus de fapt, adica simte ca nu mai vrea sa fie cu tine.

| Freya1 a răspuns:

Dacă voi la doi ani deja, când încă mai trebuia sa fi-ti îndrăgostiți v-ati răcit si a aparut monotonia, inseamna ca nu prea sunteti făcuți unul pentru altul.

Tu ai spus ca mai d e mult ai vrut sa te desparți de ea, dar după ai inceput sa o iubesti.Acuma,eu nu zic ca trebuie sa o iubesti de la prima întâlnire, dar daca tu ai simtit ca nu merge relația mai de mult ce ai tu nu se mai numeste iubire, ci doar obisnuinta si ti-o spun din experienta.Voi v-ati complăcut intr-o relatie fara sentimente puternice de iubire, ci de obisnuinta.Iar ea fiind tânără cel mai probabil s-a gandit ca mai bine liberă decat constrânsa de cineva pe care nu il iubeste.

Acuma nu a i ce sa faci decat sa treci peste, pentru ca daca va ve-ti împăca, o sa ajungeți sa va înșelați sau sa nu va mai respectați.
Cand iti mai faci o relație și nu îți dai seama de sentimentele tale asternele pe o hartie.Citind iti vei da seama de ce stai, sau mai stai cu persoana respectiva.

| LoveSleep a răspuns:

Aoleu, esti jale. In momentul in care ti-a dat mesajul ala tu trebuia sa-i dai seen, cel mult sa faci o gluma gen "Ok. Spune-mi un singur lucru si te las. Cine ia televizorul?".

In primul rand, probabil te-a inselat.

O femeie care s-a saturat de un barbat pleaca si punct. Nu se intoarce, nu iti spune ca nu stie, ca se mai gandeste, ca bla bla bla.
Cand te inseala o tipa sau e pe punctul de a o face, e indecisa, ca nu stie exact cum o sa-i mearga cu celalalt, vrea o pauza, abureli de genul.

In al 2-lea rand, daca te-a parasit pentru ceea ce erai inainte, ce te face sa crezi ca fiind si mai lake, te va vrea inapoi?

Traiesti cu iluzia ca daca o femeie pleaca fie nu i-ai dat atentie, fie nu te-ai purtat frumos, fie ai fost naspa cu ea, cand de fapt, e fix invers. Ori ai fost undeva la mijloc si si-a gasit altul, ori ai fost prea lake.
O femeie careia nu-i dai atentie si cu care te porti urat, e uda in fiecare zi.
O femeie te inseala cand gaseste langa cineva o viata mai "palpitanta". Femeile abuzate stau langa barbatii care le abuzeaza, nu pleaca de langa ei.

Trebuie sa n-o mai bagi in seama. Ignor-o total si fa-o sa inteleaga ca te doare in cot ca a plecat, ca nu ai timp sa te rogi de ea sa se intoarca si iti garantez ca o va face. Dar n-o sa dureze mult, nu poti mentine o relatie cu asta, deci nu stiu de ce ai vrea sa iti pierzi timpul.

Cauta-ti o tipa care nu te paraseste prin mesaje si care stie ce vrea.
Si la randul tau incearca sa nu mai repeti greselile pe care stii ca le-ai facut cu cealalta.

| Lukasssz a răspuns:

Un intelectual spunea odata:"nu a fost a ta, a fost doar randul tau"winking

| raMLesS a răspuns:

Ai fost prea dragut cu ea, ii dadeai prea multe mesaje?
Asta e problema, daca ii spui zi de zi te iubesc, seara de seara noapte buna, chiar o sa se plictiseasca de tine.
Trebuie sa ai o viata interesanta. sa faci lucruri, sa ai multi prieteni, hobby-uri, sa fii spontan, daca in fiecare zi vorbiti aceleasi lucruri si faceti aceleasi chestii, chiar devine plictisitoare relatia.
Ii arati prea mult ce simti probabil, si facand-o constant, si-a pierdut farmecul.
Erai un "Nice Guy", erai mereu de acord cu ea, o puneai mereu pe primul plan facand lucruri care probabil tie nu-ti placeau, erai pasiv si o lasa-i pe ea sa ia initiativa.
Ele chiar daca spun ca vor ca barbatii lor sa fie cuminti, la locul lor, baieti buni, in adancul lor vor fix invers laughing
Cand o femeie vede ca te gandesti numai la ea toata ziua si ii dai intr-una mesaje, o sa-si piarda respectul fata de tine pentru ca o sa creada ca nu ai alte alternative si ea e singura care-ti da atentie.

Cred ca ar trebui sa te pui pe tine pe primul plan, si sa faci lucruri dragute doar pentru ca vrei tu sa le faci deoarece te simti bine, nu o faci pentru a impresiona pe altcineva.
Axeaza-te mai mult pe tine si pe viata ta, pe cariera ta, fa lucruri interesante, fa sport, fa sala, citeste, ai grija de aspectul tau fizic, cum arati, cum te imbraci, ce parfum porti, etc... Nu fii mereu la fel, incearca mereu lucruri noi.
Facand cele mentionate mai sus, o sa evoluezi intr-o versiune mult mai buna a ta si statutul tau o sa creasca, femeile sunt doar rezultatul muncii tale, lasa-le si pe ele sa munceasca si sa incerce sa-ti castige atentia.
"Never chase women, women will chase you".

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru raMLesS):

Da, cam făceam aceleași lucruri zi de zi ei vorbeam aceleași chestii, știu, de asta sunt conștient, dar nu eram tocmai nice guy laughing ii mai dădeam replici uneori o refuzam uneori sau nu eram de acord cu ceva, nu am fost pisalogul ăla sa ii scriu zilnic de cele mai multe ori ea scria, asta nu înseamnă ca nu ii scriam și eu. Nu, nu ne spuneam zi de zi te iubesc, chiar deloc și nici nu vorbeam mult zilnic pentru ca fiecare eram la munca și ne vedeam după de obicei câteva zile pe săptămâna…

| raMLesS a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Pai a intervenit monotonia, de cate ori ieseati in oras in fiecare luna? De cate ori mergeati la film? La plimbare? In vacanta?
Acum nu zic ca ai fost perfect, dar nici ca ai gresit, poate n-a fost sa fie, nu trebuie sa-ti bati capul prea mult ca oceanul e mare, mai sunt si alti pesti acolo.
Axeaza-te pe cariera ta si pe tine in primul rand, femei o sa ai destule.
Pun pariu pe ce vrei tu ca daca te vede cu o alta fata/fete, o sa-ti dea mesaj, o sa vada ca nu te-a afectat despartirea si ca ea nu are un impact asupra ta, o sa te vada ca pe ceva ce a pierdut ea, nu ce ai pierdut tu.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru raMLesS):

Nu ieșeam zilnic, mai ales acum cu pandemia, ieșeam odată pe săptămâna in oraș, la film 1 data pe luna, noi ne fiind vaccinați, la plimbare mai puțin într-adevăr, dar vacante de fiecare data, cu Gașca mea, veri, Verisoare, surori, fiindcă ea după cum am spus nu prea avea și ii plăcea in compania alor mei..mare, munte etc. Cu familia ei ocazional petreceam (nu sunt ei aia petrecăreți ) la ziua ei sincer a fost cam parastas, numai tacâmuri in farfurie se auzeau iar Gașca mea fiind puțin mai nebuna îți dai seama…eu totuși nu vreau sa renunț la ea, știu ca și ea ma iubește dar nu știu de ce ma împinge așa tare pentru ca i-am explicat ca voi face schimbări și sacrificii și cum i-am spus și ultima oară la telefon, vreau sa duc relația la un alt capitol, și varul ei bun îmi da dreptate ca e prostanaca și are un orgoliu dala imens in ea, acum na… am zis sa mai aștept pana de sărbători și sa mai încerc odată sa fac pasul spre ea sau după toate astea chiar nu mai merita? Ea este si bleaga pleacă urechea la toate "prietenele" singure si ne f****e ( una fiind Verisoara cu fostul ei, ma enervează la culme ca tot vorbește cu ea) si alta cu nasul pe sus care chiar ea mi-a zis ca îl joaca pe degete pe gagicasu si ca multi ca ăla ea a mâncat la viața ei… merita sa mai fac pas spre ea sau sa aștept sa o facă ea? După cât am căutat-o probabil am situat-o undeva sus la putere pe tron si îți dai seama ca ii va fi greu sa ma caute la ce orgoliu are

| raMLesS a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Ti-am spus cum sta treaba.
Iti sugerez sa mai incerci o singura data, asteapta pana pe 15-20 decembrie si propune-i sa va petreceti craciunul impreuna, iar mai apoi incearca cu revelionul, daca te refuza si nu vrea, asta e, nu o mai deranja, las-o in lumea ei.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru raMLesS):

Așa ma gândeam și eu, tocmai am rezervat pentru la munte și pentru ea dar nu știe, in speranța ca poate cu sărbătorile mai putem da o șansa și o luam de la capăt, eu îmi doresc asta, crezi ca toate astea este un test și deja l-am picat pentru ca am încercat sa o întorc din drum?

Răspuns utilizator avertizat
| SENTIMENT77 a răspuns (pentru Hyacinth):

Da, dar nu pentru ca am vrut ci pentru ca lucrez mult, când spun neglijat ma refer ca nu trebuia sa ma duc la ea pentru ca eram obosit având o zi grea și amânăm pe mâine, poate nu ma simteam in stare sau foame sa ies in oraș și sa mănânc, dar dacă vroia sa vorbească cu mine eu eram acolo, nu trebuia sa stea de vorba cu sorsa, x, y unde sa se descarce, eu ce sunt de florile mărului? Când o întrebam dacă e Ok zicea ca da fără sa vb cu mine, trebuia sa insist sau cum? La asta ma refer prin neglijat. Nu trebuia sa fiu mereu la cheremul ei, mai am și o mică afacere de condus, casa (ai mei fiind plecați in afara) când sa le fac pe toate?

| aditimus a răspuns:

Daca simti ca o iubesti nu sta pe ganduri si cere-o poate s-a saturat sa nu faci pasul cel mare.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru aditimus):

Așa se procedează in ziua de azi când vrei sa dai de înțeles ca vrei sa fi cerută? Nu știu ce sa zic, ultima Conversație cu ea i-am cerut sa o iau eu de la munca și ca vreau sa vb ceva serios cu ea, ea refuzând sa ma duc sa o iau și insistând sa ii spun la telefon, i-am dat de înțeles ca vreau sa duc relația la un alt nivel dar ea nimic…am întrebat-o dacă asta a fost tot iar ea a spus "dacă asta vrei sa auzi, da". I-am urat succes și i-am închis. Tu încă mai crezi ca asta vrea de la mine? Nu prea cred, dar ce cred e ca sigur nu mai e interesată de mine.

| aditimus a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Daca in 2 ani de zile nu ai simtit asta ce pot sa zic, poate s-a saturat.
Ai putea sa o lasi cateva zile sa nu o presezi si sa vezi cum evolueaza lucrurile.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru aditimus):

La ultima Conversație cu ea mi-a zis ca ii cam îngreunez situația ca o presez, ca nu știe de cât timp are nevoie și dacă o sa fie bine dar nici speranțe sa nu îmi fac, după 2 săptămâni jumătate o sun și ii cer sa ne vedem sa o iau de la munca și ma refuza, in 2 săptămâni tu nu ai avut Timp sa te gandesti ce vrei?

| aditimus a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Atunci inseamna ca tu esti de vina si ea a facut primul pas.

| alexalx1234 a răspuns:

Își bate joc de tine. Nici nu știe ce vrea. Gândește ca o puștoaică de 14 ani. "Sincer nici nu e genul de fata care sa însele" ești sigur de asta? Aparențele sunt înșelătoare.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru alexalx1234):

Cam asta îmi spun toți…laughing e și orgolioasa tare

Răspuns utilizator avertizat