| anonim_4396 a întrebat:

Din propriile voastre experiente cum ati trecut mai repede peste o despartire de cineva cu care practic ai crescut si ai invatat multe lucruri? Cum ati reusit sa treceti peste dorul de acea persoana, peste amintirile care v-au legat si tot ce era frumos si imparteati la doi? Ati mai intalnit apoi pe cineva care va oferit macar trei-sfert din acea dragoste? Sau ati intalnit o persoana mult mai buna? :X Astept cat mai multe raspunsuri...PLSSSSS am mare mare nevoie

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu am trecut nici mai repede, nici mai incet, inca o detest pentru cum m-a facut sa simt.
Dar iti pot spune doar ce am incercat: sa imi tin atentia ocupata cu altceva, sa imi fac ordine in viata si sa am grija de mine, sa rup orice legatura si sa nu las la indemana lucrurile care imi aminteau, in perioada imediata a trebuit sa ies mult cu prietenii, astea au dat roade. Ce nu a mers: sa incerc cu altcineva, sa ma izolez, sa abuzez de vicii. Tu insa esti alta persoana, esti femeie si in general femeile sunt mai cu picioarele pe pamant, poate uiti mai usor mai ales ca esti probabil mai tanara un pic, poate gasesti un refugiu bun in alta relatie. Incearca sa traiesti ca un om normal si nu uita: despartirile se intampla cu un motiv, trebuie sa intelegi care a fost de ambele parti, sa intelegi ca a doua oara ar fi mai rau decat prima ( e vorba aia veche cu ciorba reincalzita ) si ca mai bine singura decat cu cineva nepotrivit. Timpul insa le rezolva pe toate, si uneori intr-un mod macabru. Incearca sa te bucuri de ce ai, pentru ca desi simti un mare gol, nu ai pierdut asa mult cum ti se pare, apreciaza micile bucurii care fac viata mai frumoasa. Si nu uita, persoana pe care ai pierdut-o iti pare atat de speciala pentru ca asa ti-ai construit tu imaginea in mintea ta, in realitate daca ar fi sa o iei de la zero ti-ar putea place mai mult altcineva.

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Depinde de fiecare relatie in parte. Fiecare relatie a a avut plusuri si minusuri si in functie de asta am trecut mai usor sau mai greu peste ea. Daca e sa ma refer la tipul de relatie de care spui tu, mi-a fost destul de greu sa trec peste. Am incercat sa inteleg motivele despartirii, unde am gresit eu, unde ea. Mai greu a fost atunci cand ea nu prea mi - a aratat unde am gresit si din cauza asta am muncit de doua ori mai mult. Oricum, se poate trece peste o despartire. Nu trebuie sa uiti neaparat ca a fost o relatie, trebuie doar sa te detasezi emotional cum poti. Nostalgie va fi mereu pentru fiecare relatie, cel putin eu asa simt. Orice fata cu care am avut o relatie va ramane in sufletul meu intr-o oarecare masura. Si fata cu care m-am simtit cel mai bine cu siguranta nu va putea fi uitata atat de usor. Dar aceste sentimente sunt intense uneori. Atunci cand gasesc o fata care promite sa fie iubita pe care o vreau ma concentrez asupra ei si nu fac neaparat comparatii cu fostele de inainte. Nu depinde de trecut daca imi place, depinde de prezent, de felul ei de a fi. Eu ma refugiez in bratele prietenilor, ascult o muzica de calitate, incerc sa imi ocup timpul, ies cat pot de des in oras si reusesc sa trec peste. Eu sufar mult la o despartire dar imi revin destul de usor in comparatie cu altii.

| byiju a răspuns:

Eu la fiecare despartire ma izolam si ma inchideam in mine foarte mult, dar cu ajutorul prietenilor am mai uitat pe ici pe colo, dar rana tot ramanea.Ramaneam dezamgita de iubire, dar cu trecerea timpului imi iesea in cale o alta persoana care ma iubea mai mult si cu timpul se repeta aceeasi poveste.In prezent am cunoscut o persoana foarte speciala si sper sa nu se mai repete povestea. Dar stii cum e"Pana sa intalnesti printul trebuie sa saruti multe broaste".

| bluesky a răspuns:

Am plans, desi nu trebuia dar m-a ajutat sa ma descarc! Prietenii m-aua jutat foarte mult si apoi dupa aproape un an am intalnit pe altcineva care m-a ajutat sa il uit, fara sa isi de-a seama.Trebuie sa vezi si ceilalti baieti din jur nu doar pe "el" ...vei trece peste, doar ai vointa, incredere in tine si rabdare!

April
| April a răspuns:

Timpul le vindeca pe toate.Si fiecare iubire e unica in felul ei.Nu te inchide in vreo carapace, niciodata nu se stie ce-ti pregateste viata.

| fullmoon a răspuns:

Ei bine nu am trecut dupa 10 ani il iubesc la fel de mult ( si nu l-am mai vazut de atunci! )

| perceive a răspuns:

Pai... asculta bine aici : eu mi-am luat o zi libera, am descarcat zele mai triste melodii pe mp3, si am plans ca sa ma golesc! A doua zi am vorbit cu toti prieteni care m-au sustinut si m-au dus la cinema, la o comedie si mi-au luat niste haine ca sa ma entuziazmez putin! Dupa aceea cauti ceva care sa iti ocupe mult mult timp ca sa nu te mai gandesti la asta! Si cand simti nevoia, cheama-ti prietenele si vezi impreuna cu ele ceva filme, dar NU de dragoste pentru. ca nu vrei sa plangi iar! Incercati horror sau comedie! Acum sterge toate melodiile triste de pe mp3 si bagale pe cele mai vesele, haioase! Cunoaste cati mai multi baieti, dar nu-l lua in seama doar pe cel care are intentii serioase cu tine! Succes! Asta e cea mai buna metoda!

| zanabuna90 a răspuns:

Buna!

| SlobodLaGura a răspuns:

Draga joanna viata merge inainte chiar si fara el. Timpul le ingroapa pe toate, ai sa vezi! Daca esti in perioada imediata despartirii e mai greu. fiecare are remadiile sale in asa situatii!

| marian_9534 a răspuns:

Cauta-ti o alta persoana in care iti vei gasi refugiu. lumea nu sta intr-un om