| anonim_4396 a întrebat:

Din propriile voastre experiente cum ati trecut mai repede peste o despartire de cineva cu care practic ai crescut si ai invatat multe lucruri? Cum ati reusit sa treceti peste dorul de acea persoana, peste amintirile care v-au legat si tot ce era frumos si imparteati la doi? Ati mai intalnit apoi pe cineva care va oferit macar trei-sfert din acea dragoste? Sau ati intalnit o persoana mult mai buna? :X Astept cat mai multe raspunsuri...PLSSSS am mare nevoie sad

Răspuns Câştigător
| cipy a răspuns:

Din pacate el nu mai iubit deloc stiind ca eu mi-as da viata pentru elcrying Am suferit mai mult de 2 ani, dar, cind nici nu ma asteptam am cunoscut, pe net, un baiat cu care la inceput vb doar pentru petrecerea timpului liber si de care m-am indragostit. Acum suntem de 10 luni impreuna simt ca ma iubeste si ma are numai pe mine in gindurile sale, eu il iubesc mai mult decit viata si cu mult mai mult decit l-am iubit pe primul, el nu ma meritat si nu ma va merita vreodata. Acum ma gindesc cum am putut sa-mi pierd 2 ani din viata doar suferind? Da stiti si voi ca viata te invata! Sper ca tu sa-l uiti mai repede si sa nu suferi atit de mult cit am suferit euwinking

6 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Viata este plina de surprize. Daca despartirea este recenta iti este desigur foarte greu. Amintirile iti vor ramane pentru totdeauna. In timp insa regretul se va estompa. Exista multe suflete nobile pe lume. Este foarte posibil sa intalnesti pe cineva care te poate face cu mult mai fericita. Depinde doar de tine, de modul in care te deschizi sufleteste dupa o asemenea rana. Ea, peste ani, se va inchide, dar cicatricea va ramane. Poate fi insa diminuata de dragostea pe care ti-o va darui altcineva. Iti doresc sa ai mereu puterea de a privi inainte. Nu in trecut, nici macar prea mult in prezentul care este deocamdata pentru tine foarte dureros. Ci doar in viitor. Numai el iti poate aduce bucurie. "Din toate lacrimile care au curs candva, au crescut trandafiri, din care in fiecare zi am cules cate unul. Si in fiecare zi mi-am adus aminte de spinii pe care acestia ii aveau. Dar la vederea frumusetii lor, am uitat de fiecare data... " Citeste, pentru alinarea ta, intreg articolul:
http://www.e-dragoste.ro/......ol243.html

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Am crecut impreuna, ne-am iubit de mititei, am petrecut clipe minunate, am facut gradinita si scoala generala impreuna.Am fost mult timp la distanta unul de celalalt, el fiind plecat in Spania. Timp de 3 ani, ne vedeam foarte rar, insa vb la telefon, ne vedeam pe net.Am locuit impreuna 1 an si apoi ne-am despartit.Au fost 6 ani.Au trecut imediat 3 luni, in care inca nu am putut sa-l scot din viata mea.Cu ajutor de Sus si cu vointa vei reusi.Clipele acestea nu speram sa le traiesc, dar pana la urma cine sunt eu sa nu trec prin asa ceva? Fiecare suferim si asta ne e dat.Chiar daca il iubesti inca si iti este greu nu te da batuta.Viata merge mai departe cu bune si rele.Si stii cum e "Ce-i al tau e pus deoparte"Poate va veti impaca, sau poate nu va este predestinat.Asta o stie Cel de Sus.Lasa totul in gruja Lui.Numai bine si curaj, fii tare!

| mary_5801 a răspuns:

O sa-ti fie greu. mie mi-au trebuit 2 ani sa ma pot rupe de el, mai ales ca dupa despartire ne tot intalneam sub diferite pretexte, din cauza ca nici unul din noi nu putea renunta definitiv la tot ce a fost. el m-a invatat multe, a fost primul meu barbat, si intr-un fel depindeam de el, pentru ca avea grija deosebita de mine. cei mai frumosi ani din viata mea i-am petrecut alaturi de el, si am crezut ca o sa mor cand ne-am despartit. aveam alte aspiratii, fiecare am plecat pe drumuri foarte indepartate si opuse.stii,la suparare te gandesti ca ti-ai irosit anii degeaba cu el, dar e tocmai invers.trebuie sa fii multumita ca l-ai avut langa tine chiar si pentru putin timp.noi am ramas in relatii bune, dar nu prieteni.am stat singura 2 ani asteptandu-l, dar el isi gasise deja jumatatea. spun asta pentru ca si acum dupa vreo 5 ani, el tot cu femeia aceea este.cand am vazut ca pe el nu-l mai aduc la mine sentimentele, ci amintirile, m-am hotarat sa pun punct.acum sunt impreuna cu un om special ce urmeaza sa-mi devina sot, il iubesc si ma iubeste.nu mi-as imagina viata fara el. dar uneori, cand sunt singura acasa, si ceva imi aduce aminte de el, ochii mi se inlacrimeaza si caut sa refac in imaginatia mea, clipe din trecut care nu se vor mai intoarce, pentru ca au fost cei mai frumosi ani din viata.chiar daca acum e alta iubire, sunt alte timpuri, alti oameni, eu imi amintesc de el cu lacrimi si cu bucurie, pentru ca nu va mai exista iubire ca aceea, la fel cum nu va mai exista nici iubirea ca aceasta pe care o traiesc acum, pentru ca iubirile difera.am incercat sa raspund pe cat corect, iar daca mai fac cate o greseala de ortografie va rog sa fiti blanzi.asa e cand esti plecat de acasa.

| ♂ яαυℓ ♥ ♫ ‹з a răspuns:

Si eu am trecut prin astea... Te inteleg e greu dar mergi mai departe. Timpul le va rezolva pe toate.

| latexcap93 a răspuns:

oh go on sunt in aceeasi situatie... Daca e din cauza lui / ei, el /ea vede cat de mult suferi si il / o doare undeva inseamna ca nu il / o intereseaza...Deci suferi degeaba. Gandeste'te ca nu merita sa suferi pentru el / ea din moment ce nu il / o intereseaza. Cel mai bine e sa nu iti mai pese nici tie si sa faci diferite activitati relaxante thinking iti gasesti hobbyuri noi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot sa îți dau un răspuns dar pot sa îți spun ca sunt în aceiași situație. Timpul le rezolva pe toate. Eu acum am motive sa îl uit măcar, ca de urat, nu poți sa urăști pe cineva pe care l-ai iubit odată adevăru e ca orice ți-ar face mereu va avea un loc special în inima ta. Rana e proaspătă timpul o va vindeca. Depinde de persoana, sunt persoane care trec ușor peste asa ceva, sunt persoane care trec mai greu. Speranța moare ultima. Ai sa mai întâlnești persoane care poate are sa îți dea dublu decât ți-a dat respectiva. Știi e o vorba ce-i al tău e pus deoparte asa ca capul sus și mergi înainte.