| anonim_4396 a întrebat:

Din propriile voastre experiente cum ati trecut mai repede peste o despartire de cineva cu care practic ai crescut si ai invatat multe lucruri? Cum ati reusit sa treceti peste dorul de acea persoana, peste amintirile care v-au legat si tot ce era frumos si imparteati la doi? Ati mai intalnit apoi pe cineva care va oferit macar trei-sfert din acea dragoste? Sau ati intalnit o persoana mult mai buna? :X Astept cat mai multe raspunsuri...PLSSSS am mare nevoie sad

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

De regula despartirea de persoana iubita se petrece din cauza greselii unuia din parteneri.Trebuie sa constientizam ca o viata in care ai facut unele greseli este mult mai buna decat o viata in care nu ai facut nimic, deoarece putem sa invatam sa nu le mai repetam.Cu siguranta o sa intalnesti persoana potrivita de care o sa te indragostesti, care o sa te iubeasca si o sa fiti fericiti, viata merge inainte...

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Depinde de fiecare relatie in parte. Fiecare relatie a a avut plusuri si minusuri si in functie de asta am trecut mai usor sau mai greu peste ea. Daca e sa ma refer la tipul de relatie de care spui tu, mi-a fost destul de greu sa trec peste. Am incercat sa inteleg motivele despartirii, unde am gresit eu, unde ea. Mai greu a fost atunci cand ea nu prea mi - a aratat unde am gresit si din cauza asta am muncit de doua ori mai mult. Oricum, se poate trece peste o despartire. Nu trebuie sa uiti neaparat ca a fost o relatie, trebuie doar sa te detasezi emotional cum poti. Nostalgie va fi mereu pentru fiecare relatie, cel putin eu asa simt. Orice fata cu care am avut o relatie va ramane in sufletul meu intr-o oarecare masura. Si fata cu care m-am simtit cel mai bine cu siguranta nu va putea fi uitata atat de usor. Dar aceste sentimente sunt intense uneori. Atunci cand gasesc o fata care promite sa fie iubita pe care o vreau ma concentrez asupra ei si nu fac neaparat comparatii cu fostele de inainte. Nu depinde de trecut daca imi place, depinde de prezent, de felul ei de a fi. Eu ma refugiez in bratele prietenilor, ascult o muzica de calitate, incerc sa imi ocup timpul, ies cat pot de des in oras si reusesc sa trec peste. Eu sufar mult la o despartire dar imi revin destul de usor in comparatie cu altii.

| Emeraude a răspuns:

Intotdeauna am incercat sa evoluez, nu sa involuez, astfel ca persoanele care mi-au fost alaturi dupa pierderea respectivului/respectivei (presupun ca nu te referi la "pierdere" doar in materie de dragoste) mi-au dat de inteles ca sunt mult mai buni, mai afectivi si ca nu merita sa renunt, doar pentru o persoana, din miliarde cate exista! Dezamagirile ne fac intotdeauna sa realizam ceea ce suntem cu adevarat, astfel ca nu regret niciodata ca imi pierd timpul cu o persoana, chiar daca aceasta ma raneste in final.In definitiv, pentru asta e viata: sa experimentam tot felul de situatii, sa invatam din greseli astfel incat sa nu le repetam.Stii cum e, nu poti vedea pragul de jos pana nu te lovesti de cel de sus. Oricum, intotdeauna exista o persoana mai buna decat alta pentru fiecare dintre noi, asa ca nu renunta, daca te-a dezamagit cineva, in spatele tau e cu siguranta altcineva care merita toata afectiunea si bunatatea de care ceilalti n-au stiut sa profite.
Pa-pa!

| l0rre a răspuns:

Eu cu ajutorul muzicii si dansului.Mam refugiat in ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Traind ca toti oamenii in continuare.Ne-a durut si pe noi dar s-au cicatrizat ranile si durerea a ramas in urma.