| babyblue_8473 a întrebat:

Voi cat de repede treceti peste o despartire? Ar fi o solutie sa ies cu altcineva? sad
Merci anticipat pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Daca doresti sa iesi cu altcineva, mie deja imi suna putin a gand de razbunare. Nu rezolvi nimic. Suferinta de fapt iti apartine tie si problema nu o elimini pe aceasta cale. La ce bun sa mai implici si alt suflet, care poate isi face sperante desarte, cand tu nu doresti de la acea prezenta decat o consolare sterila? Nu-ti foloseste la nimic. Daca atat de mult te doare starea prin care treci, o poti depasi doar luptandu-te din rasputeri sa recuperezi ce-ai pierdut. Eu as trece peste o despartire printr-o mai dulce impacare. De la caz la caz, se poate rezolva. Cand este vorba de iubire adevarata, nimic nu este imposibil. Totul este cu putinta. Ce vrei sa demonstrezi, de exemplu, daca intorci spatele si iti manifesti putin din orgoliile tineretii de care ai parte acum? Nu ajuta la nimic. In punctele critice ale unei relatii este nevoie de sinceritate si multa toleranta. Indiferent cat de mult consum sufletesc te-ar costa. Daca te doare, rezolva acea durere. Daca nu te doare si ai vrut tu sa se intample, nu mai implica si pe altii. Fa in asa fel incat sa nu mai doara pe nimeni. In viata trebuie cu timpul sa inveti si sa pierzi. Este, in felul ei, o arta de a trai. Iti doresc multa iubire in suflet, multa intelepciune in atitudine si multa iertare in inima. Nu stiu de ce cred eu, dar ai nevoie de toate acestea.

13 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sigur ca este o solutie, te ajuta sa treci mai usor peste acea departire.

| marrr a răspuns:

Nici acum nu am trecut peste despartire, si s-au implinit doua luni acum cateva zile.Am incercat sa nu ma mai gandesc la el, sa ies cu altcineva, insa pur si simplu nu se prinde de mine altcevalaughing. Dar te sfatuiesc sa iesi mai mult cu prietenii la filme, patinoar, parcuri si sa nu iti mai bati capul cu ex-ul.

| Adya20 a răspuns:

Eu personal ma implic foarte repede sentimental si destul de mult.trec greu peste o despartire dar.tot timpul chiar daca mi-este greu stiu ca trebuie sa lupt si sa merg mai departe.Si uneori este o solutie sa iesi cu cineva.alteori nu.depinde de situatie.

| L ι ѕѕ є η α ☮ a răspuns:

Eu am trecut foarte greu peste. Am stat 1 luna, 2 si apoi mi-am gasit altu' adica el m'a gasit pe mine si acum l'am uitat pe fostul' aproape de tot. E si asta o solutie chiar buna. Pe mine cred ca m'a ajutat sa'l uit faptul' ca am vazut ca'i place alta tipa. Nu stiu. sad!

| georgiana a răspuns:

Depinde de sentimentele investite si de persoana, uneori este nevoie de 3 luni.alteori 2 sau 3 ani.Nu fii trista si lupta pentru tine, zambeste si bucura-te de viata in continuare.

| Paris a răspuns:

Eu nu cred ca este o solutie sa iesi cu altcineva. in primul rand este o lipsa de caracter, si o mare slabiciune. Apoi te gandesti la proverbul "Ce tie nu ti place altuia nu-i face". daca pe tine te-a facut cineva sa suferi, nu este nevoie sa faci si tu acelasi lucru, iesind cu cineva ca sa uit pe altcineva. Poti trece si singura peste asta, intr-un timp lung, sau scurt, fara niciun ajutor, doar cu multa putere si vointa! pupici

| rey a răspuns:

Depinde cat sentiment ai pus.
Chiar mi se pare ceva nedrept sa te folosesti de cineva sa uiti o alta persoana, desi eu folosesc din plin metodahee hee.
Dar tot nu uitsad. deci nu prea da rezultate.
GOod luck.
Apropo daca te ajuta, incearca sa gandesti cu mintea nu cu sufletul si o sa ai mari satisfactii si eu faceam asa dar prin cate am trecut nu mai am dispozitia necesara acum am devenit coleric.
Eu cred ca e mai bine sa nu te gandesti la motivul despartirii caci tot timpul sunt mai mult de 3 ca si solutii si noi le alegem tot timpul pe cele ireale sau mai putin importante, o explicatie ar fi si selectia genei pe care o vrea alaturi de el si cu care sa si-o combine pe a lui dar mai sunt si alte sute de explicatii si motive.

| VladyCristian a răspuns:

E foarte greu - pentru mine - la inceput. In general trebuie sa faci lucruri care iti distrag atentia. Trebuie sa te ocupi cu cu altceva ca sa nu te mai gandesti la el/ea. Poti iesi cu cineva. Nu se stie niciodata! smug

| emy_8408 a răspuns:

Depinde de cand te-ai despartit de el, daca e recent cred ca ar fi bine sa astepti o perioada, eu m-am despartit de prietenul meu acum o saptamana si aveam 3 ani cu el, si nici nu ma gandesc sa imi fac vreo relatie.sad

| Vallentyne a răspuns:

Depindhe si de persoana eu am fost 2 looni cu una si... am trecut foarte repede adica am uithat`o pentru ca ma enerva
Dupa aprerea mea dap ar trebui sa iesi cu ALtcine`va.big grinlaughing

| westside a răspuns:

Eu trec foarte repedelaughing. Cum am mai spus sunt foarte multe fete dragute :X:X:X trecutu e trecut tongue viitorul conteaza ce-l mai mult whistling

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate... daca esti cu persoana de un timp destul de mult, eu zic ca nu il uiti chiar asa de usor, de exemplu eu am stat cu un baiat 9 luni de zile si aproximativ 2 luni nu l-am putut uita si cred ca in fiecare seara plangeam sigh si parerea mea este sa nu te folosesti de un baiat doar pentru a-ti fi tie bine adica sa il folosesti pentru al uita sad nah bafta :*

| negatiw a răspuns:

Eu nu am putut sa trec...
si m-am impacat cu ea straight face