| anonim_4396 a întrebat:

Doi oameni care se iubesc traiesc in eternitate? Adica ratiunea lor e atat de incetosata incat au uitat ca totul e trecator si totul are o limita? De fapt, cand iubesti poti sa te gandesti ca intr-o zi dragostea se va sfarsi, sau iubirea nu cunoaste limite?

4 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Omul NU este proiectat sa fie monogam prin urmare casatoria distruge specia umana din interior, multi refuza acest adevar si prefer minciuna societatii care afiseaza in mod scarbos colivia sclavismului numita casatoria

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea ta n-are nici o logica. Ma mai linistesc atunci cand realizez ca niciuna dintre intrebarile tale nu au...

| Jewlie a răspuns:

Parerea mea:
Oamenii in sine, biologic vorbind, cu medicina actuala, nu pot trai etern. Iubirea, in schimb, poate fi considerata vesnica atata timp cat cei care se iubesc, in timpul vietii lor, nu au incetat sa se iubeasca. Deci, nu a existat un moment de final, deci, se poate spune ca sentimentul nu a incetat vreodata.
Nu cred ca ratiunea este in vreun fel incetosata pentru simplul fapt ca iubesti. Da, totul este trecator, deoarece totul tine de durata vietii, intrucat momentul in care se sfarseste viata, se sfarseste si existenta. Totusi, nu cred ca ar putea fi stabilita o limita sau o valoare maxima, cand vorbim despre dragoste. Am citit undeva ca dragostea este unul dintre lucrurile care se inmulteste, atunci cand este impartita. Asa ca da, se poate considera ca ea se sfarseste odata cu viata, dar pana la final, exista posibilitatea sa fie infinita.

| FlorinFlz a răspuns:

Scurt si la obiect. "indragosteala" asta de care vorbesti tu, tine doar 3 luni. chiar daca relatia dureaza ani si ani. vei vedea