| consuelo12 a întrebat:

Dragii mei, sunt disperata maxim. Nu mai stiu ce sa fac…Am 18 ani si am o relatie cu un baiat de 22 ani, suntem de 5 ani impreuna. Il iubesc enorm si simt ca si el ma iubeste si ca ar da orice sa fim impreuna. Insa exista o problema (ca de obicei), mama mea e total impotriva. Nu mai stiu cum sa o fac sa inteleaga si sa reusesc sa o conving sa nu se mai implice in viata mea…

AAA, si inca ceva...Am vorbit cu iubi(care la moment e plecat in Rusia cu lucru) si mi-a propus ca sa merg vara aceasta acolo, sa ma odihnesc, insa nu stiu cum sa-mi anunt mama, nu stiu cum sa o conving…

Voi ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
| chrystyna a răspuns:

Nu stiu ce sa sp.Ar trebui sa-i sp ca e viata ta, si ca vine o vreme cand trebuie sa-ti faci si u o viata, alaturi de pers pe care o iubesti. Spune-i sa se puna in locul tau, sa-si aminteasca cum a fost si la ea cand a iubit. Spune-i ca ai incredere in pers resp si ca iti asumi relatia, totul. Spune-i sa aiba incredere in tine. Spune-i si de propunerea iubitului. Sp ca esti majora si ca ea nu iti poate dicta viata.Ai o varsta si esti constienta de ce faci.Arata-i ca e mai bine sa fiti prietene, sa vb cu tine, sa-ti dea sfaturi dar nu sa te oblige sa faci ceva.
Multa bafta!

8 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Eu zic sa o asculti pe mama ta!

| fabiola a răspuns:

Sunt de acord cu @identitate! Incearca sa vezi lucrurile si dpv al mamei, motivele pentru care nu il accepta.In felul acesta vei comunica mai mult cu mama ta si te va intelege.

| fabiola a răspuns:

Cand mai multi iti spun acelasi lucru, mentalitatea ta ar trebui sa-ti dea de gandit! Si nu mai cere sfaturi daca esti impotriva tuturor!

identitate
| identitate a răspuns:

De obicei mamele sunt impotriva, indiferent despre cine ar fi vorba.Esti cu el de cand aveai 13 ani, deci de prea mult timp si tu fiind prea mica (pentru o relatie asa de lunga) si el prea mare pentru tine.Nu e vorba de diferenta de varsta in sine ci de faptul ca e prea mare pentru tine, la varsta pe care o ai acum.Mai ales ca te cunoaste de foarte mult timp, esti naiva si esti usor de manipulat.Desi uneori mamele sunt absurde, de data asta inclin sa-i dau dreptate mamei tale.Ascult-o,nu o privi ca pe un dusman!winking
Invitatia in Rusia mi se pare cel putin dubioasa!big grin Ce sa cauti tu acolo singura la 18 ani?! Nu te-as lasa sub nici o forma sa mergi si iti recomand sa nu faci o asemenea tampenie!
Daca mergi in Rusia la vara numai de odihna nu o sa ai parte!tonguelaughing

P. S. Mamele sunt un "barometru" bun.Pana cand "el" nu reuseste sa o convinga (sa-l placa) sau sa se impuna in fata ei, e bine tot timpul sa ai ceva rezerve in privinta lui!winking
Daca bunicii tai il plac, poti sa stai mai linistita... Daca nu-l place nimeni, cam e de naspa.

Daca se impune(fara sa-l placa prea mult), e acelasi lucru cu faptul ca-l plac.Adica punctajul e acelasi:E bun!winking
Daca nu, ai grija! Nu esti tu mai nu stiu cum, esti doar mai naiva...

P. S. 1 "Inteligento"...RUPE-TI GATUL! Fa ce vrei, putin imi pasa!
Dai "stupid". Stupida esti tu si iti meriti soarta."Cum iti asterni, asa dormi!"winking

| perla a răspuns:

Cam grea problema darasculta de mama ca mamele au al 6 simt dar fa cum vrei ca si asa ai facut ce-ai vrut de la 13 ani! mult noroc de la rusi vine ploaia!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca el vrea si tie iti place suficient de mult si ai atata incredere in el incat sa te casatoresti cu el, marita-te si apoi poti sa mergi in Rusia linistita.Deja va cunoasteti suficient de bine.Si mama va privi altfel lucrurile.Altfel iti pierzi vremea si cred ca mersul in Rusia ar fi o mare gresela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc! si sa fii fericita alaturi decel iubit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omoar-o?
atata îţi spun?