| Alisucaa a întrebat:

Dupa cat timp apar simptomele unei sarcini iar un spermatozoid cat timp " trăiește " in vagin?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Spermatozoidul va incerca mereu sa treaca din vagin prin colul uterin in uter si de acolo sa ajunga in trompele uterine. Daca reuseste performanta sa treaca dincolo de vagin poate supravietui dupa estimari in medie 72 de ore iar in cazuri exceptionale chiar pana la 120 de ore. Primele simptome certe de sarcina pot sa apara doar dupa trecerea a minim 6 saptamani de la fecundarea ovulului( dupa unii calculat din momentul nidatiei), insa aceste simptome nu apar in toate cazurile si la toate femeile, astfel ca sunt femei care nu prezinta nici un fel desimptome pe intreaga durata a sarcinii pana in momentul nasterii.

| Emilian65 a răspuns:

Simptomele de sarcina apar dupa 3 saptamani de la ultimul act sexual. Iar spermatozoizii traiesc in vagin maxi 5 zile.

| cristintza94 a răspuns:

Simptomele de sarcina apar dupa 3 saptamani de la ultimul act sexual. Iar spermatozoizii traiesc in vagin maxim 5 zile.