| wolder a întrebat:

Dupa cat timp de la actul sexual se poate face un test de sarcina?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dupa minim 21 de zile daca folosesti prima urina de dimineata si dupa minim 24 de zile daca folosesti urina de peste zi.

| wolder explică (pentru Brigaela):

Esti sigura?
Uita-te la primul raspuns.
Eu vreau sa aflu acum daca sunt sau nu, nu dupa o luna.
Au trecut 6 zile deci pot sa fac un test de sarcina?
In plus mi-a intarziat menstruatia.

| Brigaela a răspuns (pentru wolder):

Da, sunt sigura. Primul raspuns este dat fie in gluma, fie in totala necunostinta de cauza. Nu poti afla acum daca esti insarcinata. testul poate fi facut incepand cu a opta zi, dar nu iei in considerare un rezultat negativ, ci doar unul pozitiv. Adica, un test facut in intervalul ziua 8-ziua 21 daca este pozitiv inseamna ca esti insarcinata, iar daca este negativ nu inseamna absolut nimic. daca vrei sa afli ceva mia repede, poti incerca in ziua 17 sau 18 un test de sange numit gonadotrofina corionica umana. Pana atunci numai Dumnezeu stie daca esti insarcinata. Totusi, este putin probabil sa ramai insarcinata in ultimele 5 zile ale ciclului menstrual (adica cu 5 zile inainte de o noua menstruatie). Asadar, fie esti insarcinata mai demult, fie intarzierea are, cel mai probabil alta cauza. N-are rost sa faci test de sarcina la 6 zile de la contactul sexual, posibilitatea de a fi pozitiv e 1%. Ceea ce inseamna ca 99 de femei INSARCINATE din 100 vor primi un rezultat fals negativ. Insa, poti face un test la 8 zile de intarziere a menstrei. El nu-ti va arata o sarcina instalata in ultimele 21 de zile, dar iti va arata o sarcina ceva mai mare (daca este cazul, instalata in perioada fertila de la mijlocului unui ciclu menstrual, adica in urma cu 3 saptamani).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se poate face și după 7 zile de la presupusul contact sexual neprotejat!
Pa, pa.

| katy a răspuns:

Abia dupa minim 2 saptamani de la contact iti va iesi rezultatul, eu asa stiu

| scarletjo a răspuns:

14 zile de la conceptie.Asta scrie pe orice test de sarcina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minim 36 de ore.

| ely94 a răspuns:

Eu am facut dupa o sap si mi-a iesit negativ...si am m-ai facut unul dupa 2 3 sap si a iesit pozitivbig grin

| JustLeila a răspuns:

Dupa 5 zile, atat intarzie spermatozoidul sa intre in ovul.