| Allys19 a întrebat:

Dupa cat timp de la contactul sexual se poate face test de sarcina? Vreau sa mentionez ca nu am ciclul regulat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate sti in ce moment se/s-a produs procesul de ovulatie, testul de sarcina al carui rezultat sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 98 - 99% se face numai dupa ce au trecut minim 21 de zile de la data ultimului act sexual neprotejat in urma caruia ar fi putit sa ajunga sperma in vagin. Testele de sarcina care sunt efectuate inainte de acest moment au rezultatul viciat, eronat gresit intr-o masura cu atat mai mare cu cat testul a fost facut la mai putine zile, dupa cum urmeaza :
Rezultatul oricarui tester de sarcina, chiar si al celui mai super-mega-extra-ultra sensibil este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la incident.
In a 14-a zi de dupa incident rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de dupa incident rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de dupa incident rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de dupa incident rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de dupa incident rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de dupa incident rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de dupa incident rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de dupa incident rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI In a 28-a zi de dupa incident rezultatul obtinut este 100% corect
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA INCIDENT testul de sarcina pe baza analizei de sange, beta-hCG efectuat intr-un laborator de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% si este corect in proportie de 98-99% in a 18-a zi de dupa ''incident''
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Fa un test de sarcina la 21 de zile de la ultimul act sexual cand iubitul tau a ejaculat in tine.

| Floridori a răspuns:

In cazul unui ciclu neregulat, testul de sarcina este recomandat a fi efectuat dupa 21 de zile de la contactul sexual pentru a avea un rezultat concludent.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

3 sapt