| elena13_5876 a întrebat:

Dupa cat timp de la inceperea vietii sexuale poti face cancer de col uterin? Daca, de exemplu, timp de 10 ai fost abstinenta si nu ai avut nicio problema(cel putin aparent) mai poti face cancer de col uterin? Dupa cat timp de la instalarea acestei boli se pot observa simptome?

3 răspunsuri:
| HotChoclate a răspuns:

Nu conteaza de cat timp ti-ai inceput viata sexuala.Simptomele apar in starea avansata a cancerului:hemoragii de lunga durata, dureri, slabire a organismului.Mai bine iti faci un test papanicolau in fiecare an.

| alexandracas a răspuns:

Poti face cancer de col uterin la orice varsta...de aceea este bine sa faci controlul in fiecare anhappy.Nu exista o regula, daca dupa 10 ani, sau la 2 luni de la inceperea vietii sexuale.succes

| anee_8377 a răspuns:

Cand faci sex a doua zi du-te la medicwinkingbig grin