| anonim_4396 a întrebat:

big grin
Daca la fete masturbarea nu poate duce la cancer de col uterin, atunci cum de inceperea vietii sexuale poate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In timpul actului sexual, capul penisului loveste la fiecare penetrare in colul uterin (care se gaseste cam la 8-10 cm adancime). Intre 12 ani si 17 ani si jumatate colul uterin sufera o rotatie care ascunda partea sa cea mai vulnerabila, zona din care iau nastere toate cancerele de col. Daca inainte de incheierea acestei rotatii iti incepi viata sexuala, zona vulnerabila va fi supusa traumatismelor mici si repetate (cateva sute in timpul fiecarui act sexual), iar traumatismul mic si repetat este unul din factorii favorizanti ai cancerului. Daca la asta adaugam ca peste 50% din populatia sub 30 de ani din Romania este infectata HPV si ca HPV se transmite uneori si in ciuda folosirii prezervativului (care doar scade riscul de transmitere, nu il anuleaza), atunci e simplu de inteles de ce inceperea precoce a vietii sexuale este un factor important de risc pentru cancerul de col uterin.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Dar mast. urbarea vaginala nu poate duce la aceleasi rani pe col?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

O virgina nu va reusi niciodata sa introduca in vagin un obiect atat de mare incat sa ajunga la col cu el. daca isi va rupe himenul si va folosi ceva de lungimea unui penis, da, are aceleasi riscuri, dar fetele fac extrem de rar asta inainte de a-si incepe viata sexuala.

| RAY a răspuns:

Acel virus se poate lua la orice varsta indiferent cand incepi viata sexuala

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca prin masturbre nu poti luat virusi gen HPV

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dar nu trebuie ca partenerul sa fie infectat cu acest virus ca sa poata sa il dea si altcuiva? Sau e suficient sa isi inceapa viata sexuala inainte de 18 ani si asa sa se conceapa virusul?
Tot am auzit pe TPU sfaturi pentru fete, nu faceti sex pana la 18 ani ca faceti cancer.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai trebuie, ca nu orice contact sexual duce la infectare

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Am inteles... nu m-am documentat deloc despre subiectul asta si de asta am intrebat aici.
Deci intre doi parteneri daca amandoi sunt virgini nu exista nici un risc.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intrebarea ta este prea filozofica laughing

| doctorandus a răspuns:

De obicei prin masturbare nu se iau virusi.

| Alcyon a răspuns:

Chestia asta este valabila pentru femeile care au mai multi parteneri. Logic, o fata care-si incepe viata sexuala devreme, nu se va opri la un singur barbat. In adolescenta relatiile sunt instabile, din cauza imaturitatii partenerilor. Azi iti place de unul, maine de altul, iar schimbarea iubitilor creste riscul de a face cancer de col uterin.

| grab a răspuns:

Pentru ca degetul nu se compara cu penisul decat la lungime happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing oare exista cineva care isi pune partenera sa isi faca analizele inainte sa o... iubeasca?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, marea majoritate a cuplurilor educate, care au avut acces la scoala, la educatie si care locuiesc in conditii salubre fac analize inainte de a-si incepe viata sexuala. De altfel, cand te duci sa intrebi despre asta, la ginecolog, la medicul de familie, la medicul de planing, acestia iti vor spune, asa ca toata lumea responsabila e informata si nu trebuie sa-ti pui partenera, ca doar nu e idioata sa se gandeasca la a face sex fara analize. Este o chestie de igiena personala. Eu nu as face sex daca as sti ca din anumite motive nu m-am spalat de 36 de ore, m-as duce sa ma spal fara sa ma puna cineva. Tot asa nu as face sex daca nu as sti ca am analizele obigatorii la zi, m-as duce si le-as face fara sa ma puna cineva. Si sunt convinsa ca nu mi-as alege un partener care sa ignore problemele de igiena, care sa nu se spele sau care sa fie atat de ignorant sau rau-voitor incat sa nu-si faca analizele.
E suficient sa mergi intr-un laborator de analize, vei vedea acolo multi tineri care face exact aceste analize. O colega, medic pe laborator, zicea ca asta le asigura un mare profit: faptul ca tinerii isi schimba azi partenerii des si deci fac analizele obligatorii des.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca exista. In ziua de azi femeile cad la pat destul de usor. Daca a avut cativa parteneri, are cel putin papilovirusul sa cateva maruntisuri. Asa ca vorbesti cu ea sa faceti analizele amandoi.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

E o intrebare ca sa ma informez deci stai linistit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin masturbare nu se pot lua virusi

Răspuns utilizator avertizat