| anutza1991 a întrebat:

Dupa cat timp poti face un test de sarcina de la contactul sexual? cat timp pot trai spermatozoizii in aer?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Teste de sarcina poti incepe sa faci din ziua a zecea dupa contactul sexual, dar un test sigur se face dupa 21 de zile din urina de dimineata, sau dupa 24 de zile din urina de peste zi. Daca e negativ, se repeta obligatoriu peste 3 zile (adica in ziua 24, respectiv 27).
Spermatozoizii traiesc in aer atata timp cat exista lichid spermatic, adica atata timp cat obiectul respectiv este umed si cateva ore dupa ce s-a uscat.

| MikyMi a răspuns:

Spermatozoizii traiesc pana la 3 zile "in tine" nu in aer, iar testul il poti face dupa 10 zile de la contactul sexual. Ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Minim după 7 zile de la presupusul contact sexual neprotejat şi peste 21 de zile, în perioada când trebuie să vină menstra.
Trăiesc în medie 1-2 ore.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cat timp dupa ce ramaii insarcinata te doare pieptul si cand apare prima data starile de voma?

| ExpertHost a răspuns:

In aer? Nu stiu de ce, dar nu prea vad cum ar sta "in aer". Nu vreau sa fiu rautacios dar nu cred ca asta era cea mai buna exprimare. Oricum, raspunsul este : "in functie de mediu, pot trai pana la 72hr". Te intereseaza sa stii daca ai ramas insarcinata din teama sau pentru ca vrei sa ramai? In cazul in care vrei sa eviti sarcina si ai avut contact neprotejat sau dansul a uitat sa iasa la momentul respectiv, ia POSTINOR la maxim 24hr de la data contactului si vei putea sta mai linistita. Pentru situatia in care vrei sa ramai insarcinata, eu zic ca mai devreme de 2 saptamani nu isi poate avea rostul un test de sarcina. Nu sunt femeie, dar testele se fac in momentul in care incepe sa iti fie rau dimineatawinking

| ellys1081 a răspuns:

Dr meu ginecolog mi-a spus ca pot face un test de sarcina la 7-10 zile din ziua care trebuia sa'mi vina...ptr ca daca este mai mik nu iti iese la test...