| Bella_1624 a întrebat:

Dupa cate saptamani se vede o sarcina?
Si care sunt semnele unei sarcini?big grin

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De vazut se vede dupa minim 12 saptamani de la conceptie.
Primul semn al unei sarcini este intarzierea menstruatiei. Apoi apar greturi, somnolenta, balonare. Dar trebuie sa stii ca majoritatea femeilor nu au semne de sarcina in primul trimestru.

| Zenithf a răspuns:

Cam de la a 3-a luna se vede, semnele pot sa se vada incepand cu a 3-a saptamana, dar de obicei apar mai tarziu, in afara de disparitia menstruatiei. :-?
Totusi, te feresti? Poate ar fi bine sa te documentezi despre aceste subiecte, sa vezi de ce trebuie sa te feresti:
http://www.avort.ro/
http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm
Oops, asta cu anticonceptionalele nu are legatura, sau poate ca are si el? :\

| 80Cris a răspuns:

Bella, ai fost sau nu la ginecolog? Esti sau nu insarcinata caci vad ca nu esti lamurita si simt ca in continuare ti-e frica de ceva.
O sarcina se vede de la caz la caz, la unele femei din primele 10-12 saptamana., la altele de-abia de pe la 13-14. Mie la prima sarcina de-abia din luna a 5-a banuiau oamenii, care nu ma cunoasteau ca sunt insarcinata, deci tarziu de tot, am avut burtica mica in primele 4 luni, cu o bluza mai larguta nici nu iti dadeai seama. La unele femei dupa cum ti-am spus burtica li se vede mai repede, la 15 saptamana. de sarcina nu ar mai putea-o ascunde nici daca ar vrea...ca se vede. De ce iti sare de obicei in ochi o femeie cand e gravida, la inceput, ma refer. Caci o vezi ca numai la burtica a pus si in rest nu s-a ingrasat deloc.
Semnele unei sarcini sunt multe. Intrebi pentru tine sau pentru ceilalti, ce-ar putea sa vada ei la tine?
Daca intrebi pentru tine, in prima faza te duci foarte des la baie sa faci pipi, unora le este greata, altora nu. Sanii sunt mai sensibili, iti pot aparea cosuri pe fata ( chiar daca inainte nu ai avut probleme cu cosurile ).
Pentru ceilalti... te pot vedea ca iti este rau si nu mai poti manca nimic, mama ta poate sa se prinda ca te duci prea des la baie ( depinde cat de atenta este la tine ), nu iti mai vine ciclul, trebuie sa ascunzi asta...ascunzi dar pana cand?
As dori totusi sa-mi raspunzi la intrebare, aici sau prin mesaj privat. Esti sau nu insarcinata?
Ai grija de tine! Pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 2 lunitongue