| Lizza2001 a întrebat:

După cate zile de la contactul sexual pot să fac testul de sarcină?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

DUPA 21 de zile!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca rezultatul testului de sarcina efectuat pe baza urinei sa fie : valida, valabila si corecta in proportie de peste 98-99% testarea se poate efectua numai dupa ce au trecut minim 21 de zile : ori de la data la care a fost intretinut ultimul contact sexual neprotejat sau dupa trecerea a 21 de zile de la data ovulatiei, in cazul in care acesta s-a putut determina precis.
Orice testare care este efectuata inainte de trecerea celor 21 de zile amintite, chiar si cu cele mai ultra-super-hiper sensibile testere au un grad de corectitudine/acuratete cu atat mai mica (de sub 80-85%) cu cat testarea a fost efectuata mai devreme. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Poti sa faci un test de sarcina asa cum zici tu dar, il faci degeaba. Un test care iti va spune daca esti sau nu gravida se face la 21 zile de la ultimul act sexual.

| Andreeush a răspuns:

La cel puțin 21 de zile după ultimul contact sexual.

| Anca32 a răspuns:

14 zile ca atunci se poate vedea exact înainte degeaba ca poate sa iasă negativ testul

| Anca32 a răspuns:

21 zile e mult. Medicul spune ca un test de sarcina poate fi făcut la 14 zile după contactul sexual neprotejat iar în aceasta perioada testul are validitatea de 95%

| Anca32 a răspuns:

Prietena mea cea mai buna este medic primar obstetrica ginecologie și mi-a spus ca restul de sarcina are o acuratețe de 95%dupa 14 zile de la contactul sexual.