| ElEmennt622 a întrebat:

Dupa ejaculare, pe penis rămâne un fel de lichid. Dupa cateva ore contine spermatozoizi activi?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Spermatozoizii de PE penis, nu mai sunt activi dupa 10 secunde, dar cei ramasi pe tractul urinar, raman activi pana la prima urinare, cand se duc odata cu urina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ejaculare intotdeauna ramane in uretra penisului o anumita cantitate de sperma, care initial este vascoasa, densa, si foarte aderenta si din acest motiv ramane lipita de peretele uretrei. Dupa trecerea a circa 10-15 minute de la ejaculare, acea sperma intra intr-un proces de fluidizare si devine din ce in ce mai lichida, ajungand sa aiba o consistenta apoasa, moment in care invarabil, incet dar sigur incepe sa se scurga/prelinga din uretra si incepe sa umezeasca glandul (capul) mai ales in jurul meatului urinar, intr-un mod asemanator cum se intampla in cazul lichidului preejaculator. Acest proces poate sa dureze intre 2 si 4 ore de obicei si contine spermatozoizi motili si viabili. Eliminarea spermei ramase in uretra dupa ejaculare, se poate realiza numai prin urinare. Urina are rolul de a indeparta/elimina sperma ramasa si de asemenea in acest mod se creaza in uretra un mediu acid care este toxic pentru spermatozoizi. In concluzie PE PENIS (pe gland) poate sa apara aceasta sperma devenita lichida, care va reapare pe parcurul a 2-3-4 ore, in cazul in care nu are loc urinarea imediata sau in timpul amintit. Multa sanatate!

| SkyPilot a răspuns:

Nu. Dar ai putea sa mai ai "pe teava".
Ar trebui sa iti iei obiceiul sa urinezi si sa te speli imediat dupa. Reduci atat posibilitatea unei sarcini nedorite cat si pe aceea de a lua un BTS. Reduci, nu elimini.

| Necunoscut112 a răspuns:

După ejaculare, te speli sau te stergi cu serveţele umede, daca nu ai apa la-ndemana. Aşa că nu îţi rămâne nimic pe penis. Dar oricum pe uretră rămâne spermă suficienta pentru a lasa gravida o femeie, dacă între ultima ejaculare, cea produse prin masturbare, si a doua, nu ai urinat.