| pantofipantofi a întrebat:

Duphastonul te ajuta sa ramani mai usor insarcinata? e riscul mai mare de a ramane pe perioada cat iau duphaston?

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îl iei după ureche sau ce?
http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/duphaston-comprimate_8340
Pa, pa.

| raspunz a răspuns:

Duphaston se recomanda in toate cazurile de insuficienta endogena de progesteron, si anume: tulburari menstruale (dismenoree primara, hemoragie disfunctionala uterina, amenoree secundara), endometrioza, sindrom premenstrual, infertilitate si avort habitual, terapie de substitutie hormonala (postmenopauza)
Este un progestogen activ pe cale orala, similar ca structura chimica si efecte farmacologice cu progesteronul natural. Produce un endometru secretor complet in uterul pregatit de estrogeni. Duphaston nu inhiba ovulatia, nu are actiune de tip estrogenic sau androgenic (nu determina virilizarea pacientei sau masculinizarea fatului feminin), nu are efecte adrenocorticoide sau mineralocorticoide, nu influenteaza metabolismul glucidic sau nivelul plasmatic al insulinei, nu afecteaza activitatea enzimelor hepatice, nu influenteaza coagularea sangelui sau functia hepatica, nu modifica curba temperaturii.

Da, riscul est mai mare să rămâi însărcinată. Dacă nu vrei să rămâi, folosește prezervativul.

| mona a răspuns:

Eu nu cred ca te ajuta, daca ar fi adevarat nu ar mai fi atatea cazuri in care o familie isi doreste un copil si nu poate ramane insarcinata