| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca dragostea adevarata nu are un sfarsit?
Doar moartea poate pune capat unei povesti de dragoste.
Dar nu pentru o persoana, ci pentru ambele deodata.

6 răspunsuri:
| mihaelaa18 a răspuns:

Aici depinde de sentimentele puternice ale ambilor parteneri. Daca se iubesc cu adevarat dragostea va dura mult,chiar si pentru totdeauna.
Pacat ca dragostea nu este ca si in basme, sa nu aibe niciodata un final trist, ci unul fericit, si sa fie pentru totdeauna.
Dupa parerea mea, singurul care poate decide in cazul unei dragoste adevarate este timpul si iubirea dintre cei doihappy

| PlayWithMe a răspuns:

Nu neg existenta dragostei, dar din pacate, dupa ce am stat si am analizat lucrurile, mi-am dat seama ca viata pe acest pamant nu iti poate oferi dragostea adevarata.

| Azµre a răspuns:

"...Iubirea este ca o floare: Noi o plantăm în inimă, ea, crește, se usucă și moare. Iar când gâsim alta cu adevărat, această se plantează singură, crește și devine nemuritoare..."

Prin urmare oricum ar fi dacă iubim, când vom muri, ultimul lucru la care ne vom gândi este persoana de lângă noi, ceea ce ne duce să credem că nu a fost în zadar.

| Delicacy a răspuns:

N-avem de unde să ştim dacă moartea pune capăt într-adevăr.Dar dacă se întâmplă ca una din persoane să moară şi cealaltă să supravieţuiască, în cazul acesta moartea nu pune capăt dragostei.
Dar, desigur, ce vorbesc eu aici sunt doar basmeoh go on

| blueheart a răspuns:

Dragostea adevarata? Putine persoane stiu sa iubeasca profund,adevarat,sa se daruiasca si sa daruiasca totul persoanei iubite.A iubi inseamna sa uiti de tine si sa te daruiesti persoanei iubite fara a astepta ceva in schimb. Inseamna uitare de sine.
Cand ceri ceva in schimbul iubirii tale nu mai inseamna iubire.
Oamenii confunda iubirea cu atractia sexuala,cu nevoia de a proteja si de a fi protejat,dar nu este iubire.
Iubirea adevarata inseamna sa poti trece peste peste orgoliile tale,peste ego-ul tau si fericirea celuilalt sa fie in mintea si in sufletul tau.
Iubirea adevarata inseamna sa fii atent la nevoile celui iubit,sa-i raspunzi la nevoi asa cum ti-ai dori sa ti se raspunda tie,sa stii cand celalalt are nevoie de a ramane singur in lumea lui o perioada fara a-i reprosa acest lucru pentru ca fiecare avem nevoi de un moment de singuratate.
Iubirea adevarata inseamna a face dragoste cu sufletul persoanei iubite,nu numai cu trupul lui.
Iubirea adevarata cere timp,respect, intelegere, comunicare, incredere si nu in ultimul rand iubire profunda, daruita din adancul sufletului.
Iubirea are sfarsit doar cand nu stii sa iubesti. Cand ai ales sa iubesti cu adevarat aceasta iubire este eterna.
Poate ca nici moartea nu va pune capat iubirii tale, poate va fi un alt pas catre o alta treapta a iubirii. happy

| Keith a răspuns:

Cand petreci momente minunate,momente de neuitat cu persoana iubita,nici nu iti dai seama de trecerea timpului,nu o constientizezi,pur si simplu traiesti clipa la maxim alaturi de persoana iubita, dragostea si moartea(amandoua vin neinvitate), asa ca sfatul meu este urmatorul, daca iubesti pe cineva si stii ca si el/ea te iubeste la randul lui/ei, profita la maxim de aceste momente pentru ca timpul nu ne cruta si daca dureaza pana la adanci batraneti relatia si mai bine.Bafta!