| Vreau sa mi se stearga contu a întrebat:

E adevarat ca nu avem voie sa intram in biserica daca suntem pe stop? si eu stiu ca nu, dar totusi partea asta nu apartine de noi? noi nu suntem facuti de Dumnezeu?straight face, deci thinking nu inteleg de ce nu avem voie

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu este voie atunci ce face mireasa sau nașa, nu mai intră în biserică?
Această sângerare nu este voia noastră ci a organismului fetei sau femeii, cu toții avem păcate mai mult sau mai puțin!
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cel mai bine să nu mai mergeţi deloc la biserică. Oricum vă îndobitoceşte mai tare decât să vă ajute într-un fel.

| catthshshshs a răspuns:

Este adevarat ca nu poti intra.In aceasta perioada se considera ca fata/femeia este impura si ca pangareste Casa Domnului.Am mai auzit si de partea in care se spune ca poti intra dar sa nu te inchini la icoane sau sa nu atingi nimic in biserica.Ideea este ca daca nu poti respecta prima regula, respect-o macar pe a douawinking

| Elena1234456 a răspuns:

E pacat sa intri in biserica atunci cand ai menstruatiewinking.

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Da e pacat sa intri in biserica insa nah...

| babygyrl a răspuns:

Eu zic ca pana la urma nu ai voie sa faci nimic?
ce naiba acum tot ce face omu e pacat?
chiar nu stiu, nu am auzit despre asa ceva

| Vreau sa mi se stearga contu explică:

Pai lasa ma ca normal ca ai voie sa stai la scari ca stai afara, da era vorba de intrat in biserica nu de stat afara tongue

| Vreau sa mi se stearga contu explică:

(28 Martie 2010 16:57 )
Cosmotel a răspuns:
Nu stiam de chestia asta... oricum mi se pare o prostie... asa cum au voie toti betivii, fumatorii, puscariasii etc etc nu inteleg de ce nu ar avea voie sa intre o fata pe stop...
are dreptate, dar totusi face parte din noi si noi fiind facuti de dumneze, biserica este caa domnului nu? nu inteleg totutsi de ce nu avem voie

| georgiana37 a răspuns:

Cand aii ''musafirii'' nu trebuie sa intri i9n mijloql bisericii.
stai la usa.

| PoUfOuLeTe a răspuns:

Ba da este voie.Noi l-am intrebat pe profesorul nostru de religie(preot) care ne-a spus ca ne putem duce la biserica insa sa nu ne rugam si sa stam la scari...Nu mi se pare logic sa stam "izolate" de restul lumii...insa cine stiethinking pana la urma e foarte multa lume care intra in biserik cand sunt pe "stop".

| nestlebaby a răspuns:

Da, si eu stiam asa cand eram mai mica si tot asa ziceam si eu ca daca dumnezeu ne-a dat asa sa fim noi femeile, de ce nu avem vie sa intram in casa Lui? acum de vreo 2 ani am intrebat-o pe mama si zicea ca e voie, dar sa nu te duci aproape de altar ca acolo nu ai voie in situatii din astea.

| moftuliki a răspuns:

Ba da este voie sa intru daca esti pe stop si esti virgina, iar daca esti pe stop si nu esti virgina este pacat
pa-pa :*

| usernamemada a răspuns:

Ce bullshit big grin...si eu tot asa am auzit. Cica e impur si alte cele, de parca atunci cand se termina menstruatia esti tare pur...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiam de chestia asta... oricum mi se pare o prostie... asa cum au voie toti betivii, fumatorii, puscariasii etc etc nu inteleg de ce nu ar avea voie sa intre o fata pe stophee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la urma faceti cum credeti... asta daca mai treceti pe la biserica laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeia nu are voie sa intre in biserica deoarece atunci cand nu existau metode cu care sa te cureti, tampoane si multe altele daca intrau in biserica si le cadea o singura picatura pe ceva sfant din biserica, biserica trebuia resfintita...

in ziua de azi nu cred ca ar mai fi cazul...

dar na... daca asta ar fi singurul pacat de care sa va faceti griji...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce porcarie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU nu este si punct. E un lucru absurd. Dar totusi asa se zice.Totusi nu au voie in aceasta perioada sa intre in biserica:FEMEILE, care se spune ca sunt ''spurcate''. Am aceeasi problema, de fapt am avut-o. Dar am fost la biserica si m-am si impartasit.Am 14 ani deci sunt domnisoara si sunt PURA.Insa iti spun sincer e o conceptie gresita, Dumnezeu ne-a lasat asa.