| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca spermatozoizii mor la contactul cu aerul.Raspuns cit mai urgent va rog

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E adevarat si nu. Aerul nu e un mediu deloc propice pentru viata unui spermatozoid, dar asta nu inseamna ca va muri pa primul contact cu aerul. Oricum spermatozoizii sunt intru numar enorm, nu ai sa stii niciodata cati din ei mor sau mai traiesc

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Spermatozoizii trăiesc ( în aer liber ) până când se USCĂ acea peliculă de spermă!

Vezi alte detalii la punctul 9 de la linkul :
http://depici.ro/preconceptie/raman-insarcinata-daca-9-mituri-spulberate/

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Spermatozoizii traiesc exact atat timp cat raman in lichidul spermatic, deci mediul lor natural care exclude contactul cu aerul. In momentul in care spermatozoidul intra in contact cu aerul acesta va muri foarte repede in decurs de cateva minute deoarece inseamna ca sa evaporat/uscat mediul lui de viata.In concluzie in contact cu aerul speranta lor de viata se reduce la cateva minute pana cand dispare complet lichidul spermatic in care traiesc.

| lBroken69 a răspuns:

Raspunsul depinde de mai multi factori, dintre care cel mai important este mediul in care se gasesc acestia. Odata intrati in contact cu aerul, spermatozoizii vor muri in doar cateva minute – pana la maxim o ora. Daca sperma s-a uscat pe mana, pe haine sau pe lenjeria patului, poti fi sigura ca nu a mai ramas niciun spermatozoid in viata. In apa calda (in cada, de exemplu) este posibil ca spermatozoizii sa supravietuiasca ceva mai mult timp (pentru ca prefera mediile umede si calde), insa sansele ca acestia sa-si croiasca drum inspre vaginul femeii si sa o lase insarcinata sunt foarte foarte reduse.

Odata sperma intrata in interiorul corpului femeii, durata sa de viata creste considerabil. In vagin, spermatozoizii pot supravietui doar in jur de 6 ore, pentru ca secretiile vaginale contin acizi care ii distrug, insa odata ajunsi la cervix si uter, speranta lor de viata creste chiar pana la 7 zile (desi, de regula, supravietuiesc maxim 5 zile). Cu toate acestea, de cele mai multe ori spermatozoizii mor dupa 1-2 zile de la ejaculare, chiar daca sunt in corpul femeii.

| ivanhoe a răspuns:

Spermatozoizii traiesc in contact cu aerul pana cand sperma se usuca.

| jojo92 a răspuns:

Ce prostie

| JIGHIRUS a răspuns:

Eu stiam ca poate trai pana la 72 de ore! sau ceva de genu!

| gladitor a răspuns:

Daca nu-i omori tu, atunci nu-ti fa griji