| FloriGn2 a întrebat:

Buna! Daca au trecut 3 zile de la ovulatie, iar partenerul si-a dat drumul in mine, pot rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Daca stii sigur cand ai avut ovulatie, atunci tu, dar stii sigur?

| FloriGn2 explică (pentru Robert2526):

Ovulatia a fost pe 3, iar pe 6 s-a intamplat chestia asta

| Robert2526 a răspuns (pentru FloriGn2):

Daca esti sigura 100% ca ovulatia a fost pe 3, este totul in regula. Dar de unde stii atat de sigur? daca te bazezi pe aplicatiile alea...

| FloriGn2 explică (pentru Robert2526):

Ma bazez pe aplicatie, adica mereu cand a fost data menstruatiei a fost exact cum scria pe aplicație..si totusi perioada fertila era pana pe 4, nu stiu daca ar fi vorba de vreo sarcina.

| Robert2526 a răspuns (pentru FloriGn2):

Daca este corecta data ovulatiei, atunci nu o sa ramai. Dar...eu nu sunt asa de sigur ca tine ca ovulatia a fost pe 3. Riscul exista, destul de mare... daca as fi fost in locul tau apelam la contraceptia de urgenta

| FloriGn2 explică (pentru Robert2526):

Si totusi, ovulul asteapta cam 24 h sa fie fecundat, daca au trecut 3 zile nu stiu cat de mare ar putea fi riscul

| Robert2526 a răspuns (pentru FloriGn2):

Da, ovulul traieste maxim 24 de ore, ai dreptate. Dar noi nu stim exact cand ovulul a fost eliberat. Chiar daca tie aplicatia iti spune ceva si in ultimele luni a fuctionat 100%, nu se poate stii cum a fost luna asta 100%. In principiu nu ar trebui sa iti faci griji.dar nu pot spune ca e total lipsit de griji ceea ce ai facut.

| FloriGn2 explică (pentru Robert2526):

Am facut astazi un test clear blue care se face cu 6 zile inainte de menstruatie si a aparut decat o linie, insa dupa o ora si ceva a aparut o linie dar foarte stearsa incat abia o observai, credeti ca sunt sanse la o sarcina, tinand cont ca pe prospect scria ca rezultatul apare in max 10 min?

| Robert2526 a răspuns (pentru FloriGn2):

Nu, nu sunt sanse. Testul se citeste dupa 10 minute, ce apare ulterior este total neinteresant

| FloriGn2 explică (pentru Robert2526):

Va multumesc mult pentru sfaturi si ajutor!

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da este posibil, faci un test de sarcina peste 21 de zile deci la sfarsitul lunii mai inceputul lunii iunie si vezi daca esti sau nu esti gravida

| XxBlueRosexX a răspuns:

Sansele exista mereu, asteapta 2 saptamani si fa-ti un test de sarcina in caz ca menstruatia nu vine, totusi ar fi fost mult mai sigur sa fi foilosit prezervativ dar acum asta e... take care

| sofisis a răspuns:

Da. Exista risc de sarcina aproape oricand.

| Madaxo97 a răspuns:

Da, ai șanse mari sa rămâi gravidă. Daca nu ați folosit niciun fel de protecție.