| amalia_4709 a întrebat:

E adevarat ca Timpul vindeca orice rana?crying nu prea as crede...[fnd]

Răspuns Câştigător
| GthiK a răspuns:

Era o poveste veche, nu mi`o aduc aminte bine, insa era asa. tatal lui " bula" batea cuie in usa pentru fiecare greseala care o facea, umpluse usa cu cuie, dupa care " bula" a decis sa se faca cuminte, si cu fiecare fapta buna care o facea, taicasu scotea un cui din usa. dupa ce a scos toate cuiele, ceva s`a intamplat. da, au ramas gaurile happy asa e si in cazul raniilor, se vinde, insa raman cicatricii. insa nu uita, tine foarte mult de persoana, de genul ei de`a fi happy nimeni nu poate da un raspuns la intrebarea asta

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Da.
Timpul vindeca orice rana.
Dar nu uita ca raman, totusi, cicatricile...

| baru a răspuns:

Sall. Nu numai ca nu o vindeca, dar o si adanceste. Cu timpul, rana va fi si mai dureroasa. Toata durerea trece prin stomac. Acolo se afla energia unui om. Din punctul meu de vedere. Sper sa nu supar pe nimeni. Pa!

| carminaburana43 a răspuns:

Vindeca daca locul traumei sufletesti ia locul un sir de evenimente fericite sau placute sau daca viata te oboseste indestul sa nu mai ai timp sa te gindesti la suferinte sau situatii din trecut.Sau daca ceea ce t-i se intimpla e si mai rau decit cea pentru care ai suferit in trecut.

| Alexakos a răspuns:

Sa iti spun o povestioara? candva m-am indragostit de o fata. am iubit-o foarte mult, insa aceasta fata a fost pe interes cu mine de fapt a vrut sa ajunga la altcineva prin mine. mi-a facut destul rau si eu totusi o mai iubeam. la un momentdat ne-am despartit de tot. nu ne mai sunam nu nimic. o uram si o iubeam. o iubeam dar nu o puteam ierta. insa vroiam sa stau totusi de vb cu ea macar un minut. a trecut o luna 2 5 un an. m-am dus sa iau paine, ea era peste drum era cu al sau, si intru in brutarie (ea statea jos pe un gard) si cand ies din brutarie era ridicata in picioare langa masini parca dadea sa treaca strada si se uita tinta la mine si vroia sa imi spuna ceva dar nu putea. eu am vazut-o dar nu am bagat-o in seama. dupa inca aproape un an m-am mai inatlnit iar cu ea (de destule ori)in autobuz dar ea nu m-a vazut. si sti ce am observat? ca eu care eram innebunit dupa fata asta, pur si simplu mi-am scos-o din inima. pentru mine nu mai inseamna nimic. daca este sa stau de vb cu ea nu o sa simt nimic. poate doar un mic fior. ca na.

| AdinaCrissa a răspuns:

Buna Amalia, da, timpul vinde aproape orice rana.
Ma refer ca daca de exemplu suferi din dragoste, plangi, nu stii ce sa mai faci, te gandesti la trecut etc(cum mi s-a intamplat si mie), cu timpul, va trecere, dar va ramane amintirea.
Sau, uite, gandeste-te cand moare o persoana draga. bunicii mele i-a murit mama(strabunica mea) acum 5 ani. Cred ca vreo 3 luni de zile nu a fost buna de nimic, plangea intr-una, a slabit foarte foarte mult. Si totusi...acum nu mai are nimic. E drept ca are o durere in suflet pe care nimeni nu o va putea scoate, insa timpul ne face sa dam uitarii, sa devenim mai puternici si sa ramanem din pacate doar cu amintirile...
Pupicikiss

| AdinaCrissa a răspuns:

Buna Amalia, da, timpul vinde aproape orice rana.
Ma refer ca daca de exemplu suferi din dragoste, plangi, nu stii ce sa mai faci, te gandesti la trecut etc(cum mi s-a intamplat si mie), cu timpul, va trecere, dar va ramane amintirea.
Sau, uite, gandeste-te cand moare o persoana draga.
Bunicii mele i-a murit mama(strabunica mea) acum 5 ani. Cred ca vreo 3 luni de zile nu a fost buna de nimic, plangea intr-una, a slabit foarte foarte mult. Si totusi...acum nu mai are nimic. E drept ca are o durere in suflet pe care nimeni nu o va putea scoate, insa timpul ne face sa dam uitarii, sa devenim mai puternici si sa ramanem din pacate doar cu amintirile...
Pupicikiss

| mariuca16 a răspuns:

Ba da vindeca orice rana. Dumnezeu iti da puterea sa uiti,sa treci peste, e adevarat ca atunci cand suferi dupa cineva pe care il iubesti mult spui ca nu il vei uita ca oricat timp ar trece nu vei putea trece peste insa asta e doar atunci, te vei obisnui cu gandul.si trecand timpul si tu vei uita.winking

| Andreutza1998 a răspuns:

Cat mai simplu:da! Absolut da.De exemplu cands iti moare o persoana aproapiata.Mai intai te va durea tare dar in timp o sa doara doar un pic. Funda, pls

| piticutz a răspuns:

Ranile sufletesti trec cu timpul.Dar din pacate amintirile raman ca o cicatrice ce se vede dar nu se mai simte.Un studiu arata ca persoanele nu mai sufera cu adevarat de la un incident grav dupa trecerea a 2-4 ani dar acum depinde cat iti doresti tu sa scapi de aceasta suferinta. Daca depui eforturi mari sa nu te mai gandesti la persoana cu pricina si te intalnesti cu amicii... vorbesti cu familia totul poate trece in 3 sau chiar 1 luna, dar singura...mai greu.

| mydarkestdays a răspuns:

Da.desi e greu...si tine mult